TAR - użycie procesora

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
lepek
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2007, 07:20

TAR - uŻycie procesora

Post autor: lepek »

Ciekaw jestem dlaczego podczas wykonywania operacji z użyciem tar'a wykorzystuje on jedynie 30% procesora. Operacje trwają na pewno dłużej niż w przypadku gdyby to użycie wzrosło 3x do 90%. Czy jest to czymś podyktowane?

Jakby nie patrzeć wolałbym aby wykorzystywał "trochę" więcej CPU...

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Próbowaleś ustawić wyższy priorytet za pomocą polecenia nice?
lepek
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2007, 07:20

Post autor: lepek »

Próbowałem z tar'em i unrar'em:

Kod: Zaznacz cały

nice -19 unrar e plik.rar
ustawiałem -1 (minimalny priorytet) jak i -19 (maksymalny) żadnych zmian, zużycie procesora nie skacze wyżej niż 25-30%.

Pozdrawiam.
ponton
Beginner
Posty: 406
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 01:40
Lokalizacja: Kalisz/Wroc³aw

Post autor: ponton »

To nic nie da, po prostu tar nie jest w stanie wykorzystać całego potencjału procesora, ponieważ najprawdopodobniej dysk nie nadąża z zapisem informacji, więc procesor "czeka" (tzn. proces 'tar' jest uśpiony). Gdyby dysk był szybszy to tar by szybciej działał.

EDIT: Akurat najniższy priotytet to 19, a najwyższy -20 (minus dwadzieścia, liczba ujemna).
stepek
Beginner
Posty: 314
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 07:18
Lokalizacja: Bia³ystok

Post autor: stepek »

Zgadzam sie z pontonem nawet gdybys ustawil priorytet na najpierwszejszy na swiecie to i tak nie wykorzystasz calosci procesora bo zapis na dysk trwa duzo dluzej niz zapis do pamieci, z ktorej to zrzuca. Mozesz to jeszcze inaczej sprawdzic, jak zczneisz na raz pakowac 2 rozne duze pliki. Jak wykorzystanie procesora wzrosnie nie duzo lub nie zmieni sie to znaczy ze masz za wolny dysk. (tak mi sie wydaje)
lepek
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2007, 07:20

Post autor: lepek »

stepek pisze:Zgadzam sie z pontonem nawet gdybys ustawil priorytet na najpierwszejszy na swiecie to i tak nie wykorzystasz calosci procesora bo zapis na dysk trwa duzo dluzej niz zapis do pamieci, z ktorej to zrzuca. Mozesz to jeszcze inaczej sprawdzic, jak zczneisz na raz pakowac 2 rozne duze pliki. Jak wykorzystanie procesora wzrosnie nie duzo lub nie zmieni sie to znaczy ze masz za wolny dysk. (tak mi sie wydaje)
Dziwne bo sprzęt jest nowy i na pewno dysk pozwala na większą prędkość zapisu niż jest to realizowane teraz.

Dysk: http://www3.toshiba.co.jp/storage/engli ... 037gsx.htm

Może system plików ma na to wpływ, pracuję na ext2 natomiast pod windowsem na ntfs rozpakowywanie odbywa sie przynajmniej 3x szybciej.
stepek
Beginner
Posty: 314
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, 07:18
Lokalizacja: Bia³ystok

Post autor: stepek »

to mzoe zrob moj test i sprawdz co sie dzieje.
ODPOWIEDZ