Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Jolanta
Posty: 10
Rejestracja: 13 listopada 2020, 19:37

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: Jolanta »

apt policy teams
teams:
Zainstalowana: 1.3.00.25560
Kandydująca: 1.3.00.25560
Tabela wersji:
*** 1.3.00.25560 500
500 https://packages.microsoft.com/repos/ms-teams stable/main amd64 Packages
100 /var/lib/dpkg/status
1.3.00.16851 500
500 https://packages.microsoft.com/repos/ms-teams stable/main amd64 Packages
1.3.00.5153 500
500 https://packages.microsoft.com/repos/ms-teams stable/main amd64 Packages
1.3.00.958 500
500 https://packages.microsoft.com/repos/ms-teams stable/main amd64 Packages
1.2.00.32451 500
500 https://packages.microsoft.com/repos/ms-teams stable/main amd64 Packages
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: dedito »

To by trzeba zadać pytanie do up-streamu.
Widać, że te paczki nawet nie są pod kontrolą dev-ów Debiana.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: LordRuthwen »

Myślę, że póki nie trafisz na kogoś, kto z teamsów korzystał, to będzie Ci ciężko uzyskać tu pomoc. Moja styczność z teamsami to tylko złe wspomnienia z "nauki zdalnej" syna z wiosny tego roku, młody ma Windowsa na pececie, i same teamsy działały, ale jak - to kwestia dyskusyjna.
Co do niemożliwości uruchomienia O365 w Firefoxie: bzdury! Mamy w firmie O365 z przyległościami, 90% IT pracuje u nas z Linuksów (każdy z takiego jaki mu pasuje) i wszystko działa. Poza tym część funkcjonalności teamsów też przecież przez przeglądarkę działa.
Jolanta
Posty: 10
Rejestracja: 13 listopada 2020, 19:37

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: Jolanta »

Po czym można poznać, że paczki są lub nie są pod kontrolą dev-ów Debiana. Kiedy przeszukiwałam Internet, to jakoś utrwaliło mi się, że to ludzie zajmujący się Linuxem stworzyli pierwszą wersję Teams'a pod Linuxa i byłam przekonana, że to kontrolują. Może się mylę, ale jeżeli rzeczywiście tak było, to może są paczki pod Debiana?
Chodziło mi też o zrozumienie logiki działania aktualnego Debiana. Poprzednio przyzwyczaiłam się do stabilności. Wydaje mi się, że aktualna wersja dostosowuje swoje reakcje do moich działań, a ja po prostu nie mam czasu, żeby ciągle przyzwyczajać się do nowych ustawień systemu. Ostatnio zaskoczył mnie wyświetleniem wszystkich folderów w katalogu domowym, zamiast kilku najpotrzebniejszych. Jakie są ustawienia domyślne na początku, że nie widać tych wszystkich ,,wnętrzności". Wolałabym wygodnie mieć pod ręką tylko to co potrzeba, żeby nie skasować nic w ferworze pracy. Wydaje mi się, że mogę stworzyć własny folder i ustawić jako domyślny, ale ,,pożera" mnie ciekawość, jak to było ustawione?
Proszę o wyrozumiałość. Zazwyczaj w chwilach wolnych od pracy zawodowej zajmuję się rodziną a nie grzebaniem w systemie, ale ,,pęd do wiedzy" ciągle jeszcze nie obumarł :)
O to właśnie chodzi, że nie mogę się zalogować do chmury, ani opcji spotkania w Teams ustawić, więc i tak muszę się przesiadać w tym celu na maszynę z Windowsem.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: dedito »

Paczki z repozytorium Debiana są pod opieką developerów Debiana.
MS Teams pochodzi z zewnętrznego repozytorium, może jakieś pierwsze wersje były tworzone na zasadach open source, ale obecnie z tego co widzę, jest to zamknięte oprogramowanie więc z powodu polityki Debiana imho nie ma szans trafić do repozytoriów Debiana.
Jolanta
Posty: 10
Rejestracja: 13 listopada 2020, 19:37

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: Jolanta »

Chciałam dodać załącznik w dzienniku lekcyjnym Vulcana przez OneDrive, żeby przekazać screen błędu, jaki mi zgłosił Teams po próbie ustawienia opcji spotkania, ale nie mam dostępu do OneDrive. Teams i Vulcan dają ten sam błąd:

,,Niestety, nie udało się odnaleźć tej strony
Nie udało się połączyć z serwerem pod adresem „login.microsoftonline.com”.
Jeśli adres jest prawidłowy, można jeszcze spróbować:
- otworzyć stronę później
- sprawdzić połączenie z Internetem
jeśli ten komputer jest chroniony przez zaporę sieciową, sprawdzić, czy Firefox jest uprawniony do łączenia się z siecią"

Internet działa poprawnie, dziennik też. Czy dobrze się domyślam , że wskazuje to jednak na błędy w bazie Microsoftu? Może z innych doświadczeń wiecie, w jakich sytuacjach występuje ten błąd?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: dedito »

Jak masz firewalla to go wyłącz i spróbuj ponownie.
hephalump
Posty: 7
Rejestracja: 22 listopada 2020, 16:11

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: hephalump »

Witam
Od jakiegoś czasu umożliwiam żonie prowadzenie lekcji a córce uczestnictwo w lekcjach za pośrednictwem Teams na komputerach z Linuxem. Maszyna z Debianem i stary laptop z MX Linux.
W obu wypadkach Teams działa poprawnie ale:
- dostęp do Office 365 i Teams za pośrednictwem przeglądarki Firefox to dostęp do "wersji demo". Badzo ograniczone możliwości: można przeglądnąć outlook lub kalendarz (terminarz) ale np. o uczestnictwie w spotkaniu lub lekcji można tylko pomarzyć;
- aplikacja Teams od Microsoftu... Tu jest lepiej ale... U mnie na Debianie z Cinnamonem powoduje problemy z siecią. Aplikacja ładuje się w trakcie startu środowiska Cinnamon i robi co może aby tego nie zmienić. Można prowadzić przez nią lekcje lub w nich uczestniczyć ale część funkcji nie działa: np. udostępnianie obrazu pulpitu.
- najlepszy efekt osiągnąłem logując się do Office.com w przeglądarce Google Chrome. Tu tu nie ma potrzeby instalacji aplikacji od MS. Wystarczy wybrać opcję korzystania z aplikacji internetowej. A działa nawet to co nie chciało uruchomić się w aplikacji MS Teams.

Sam system nie wymagał jakiś sztuczek magicznych do korzystania z sieci i/lub drukarek.

Pozdr
M
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: LordRuthwen »

Przypominam o możliwości zainstalowania przeglądarki EDGE na linuksie: https://docs.microsoft.com/en-us/window ... t-software
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Konfiguracja systemu Debian 10 z Teams

Post autor: fnmirk »

Temat z przed roku, uzupełnię go, gdyby ktoś potrzebował.

Zarówno program Teams jak i Zoom instalują się w aktualnej wersji Debiana bulseye bezproblemowo z pakietów deb i nie wymagają dodatkowych przeglądarek do działania.

Pobieramy odpowiedni pakiet deb ze strony producenta i umieszczamy w jakimś katalogu w katalogu domowym użytkownika. Np.: ~/zoom i ~/teams.

W terminalu wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

cd ~/zoom
Następnie logujemy się na konto root/sudo i kolejno wydajemy polecenia:

Kod: Zaznacz cały

apt update
dpkg -i *.deb
apt install -f
dpkg -i *.deb
„apt install” z opcją -f pobierze brakujące pakiety i kolejne polecenie zainstaluje interesujący nas program.

To samo w przypadku drugiego programu.

Wystarczy tylko uruchomić i skonfigurować konta.

Dodane:
A jak ktoś potrzebuje gotowca to powinien zainteresować się taką dystrybucją livecd:
https://mxlinux.org/

Dystrybucja MX21 (przeglądałem wersję z fluboksem) posiada gotowe środowisko do działania tych programów. Środowisko jest przygotowane do instalacji programu Teams i Zoom. Jednak ze względów licencyjnych lub innych (tego nie wiem na 100%), użytkownik musi doinstalować oprogramowanie sam.

System MX21 można używać na wiele sposobów. Posiada opis instalacji po polsku.
ODPOWIEDZ