snapper, timeshift czy może back in time

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
pawelk29
Beginner
Posty: 305
Rejestracja: 29 lutego 2016, 12:51

snapper, timeshift czy może back in time

Post autor: pawelk29 »

witam
Chciałem utworzyć sobie migawkę systemu ale nie mogę rozgryźć który z wymienionych programów jest dla mnie dobry.
Siedzę na Debianie i mam system plików btrfs, zacząłem robić migawki w timeshift lecz wyskakuje mi że bym mu podał sćieżkę do subvolumenu i tu jest mój problem nie wiem dokładnie jak owe subvolumeny się tworzy, w internecie jest sporo ale chciałbym wiedzieć co do czego dokładnie służy. N ie wiem na przykład czy mogę sobie taką migawkę zrobić na moim dysku oddzielnym tzn dodatkowym który mam podpięty do kompa i chciałbym żeby te migawki nie tworzyły się co jakiś tam czas, tylko sam bym sobie tworzył je col jakiś czas, czy może snapper będzie lepszym rozwiązaniem a może back in time jest też dobre ?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: snapper, timeshift czy może back in time

Post autor: LordRuthwen »

A czemu nie skorzystasz z dobrodziejstw systemu plików, którego używasz?
https://www.linux.com/training-tutorial ... ux-part-2/

Tylko pamiętaj: snapshot to nie backup!
pawelk29
Beginner
Posty: 305
Rejestracja: 29 lutego 2016, 12:51

Re: snapper, timeshift czy może back in time

Post autor: pawelk29 »

A ile taki snapshot zajmuje miejsca jeśli jest migawka z 20 GB i jak wykluczyć /home chyba że ukryte pliki i jak ustawić i jeszcze jak ustawić co ile ma ta migawka być robiona, czy jest taka opcja że mogę sobie sam robić te migawki kiedy będę chciał ?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: snapper, timeshift czy może back in time

Post autor: LordRuthwen »

Wiesz jak działają snapshoty?
Robisz snapshota w danym momencie, od tego momentu zmiany są zapisywane do snapshota a nie do dysku pierwotnego.
Snapshot będzie ważył tyle ile danych tam wrzucisz od momentu jego zrobienia.
Takiego snapshota możesz połączyć do dysku albo wywalić i wrócić do systemu sprzed zrobienia snapshota.
pawelk29
Beginner
Posty: 305
Rejestracja: 29 lutego 2016, 12:51

Re: snapper, timeshift czy może back in time

Post autor: pawelk29 »

wiem jak działają snapshoty, są to migawki różnicowe chodziło mi o to ile będzie zajmowała pierwsza, a co do częstości robienia migawek, i żeby mi zrobił migawkę tylko ukrytych plików tzn partycji z katalogu /home ?
ODPOWIEDZ