[+]Hirens boot

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

[+]Hirens boot

Post autor: Teclaw »

Do tej pory używałem od czasu do czasu programów narzędziowych z Hirens Boot na CD (wersja 9.9), tworzenie obrazów dysków, operacje na partycjach, odtwarzanie systemu z obrazu na innym dysku itp. Chciałem odzyskać pliki z obrazu dysku, który uległ uszkodzeniu w starym komputerze zapisanego programem Ghost na dysku zewnętrznym.
Zmieniłem komputer na nowszy (Ryzen7 gen.3) i zainstalowałem Debiana 10 buster.
Okazało się podczas prób uruchomienia bootowalnego programu celem odzyskania z obrazu zawartości dysku, że nie obsługuje już nowego sprzętu.

Wiem, można poszukać w googlach, ale proszę wybaczyć, szkoda trochę czasu na szukanie i sprawdzanie metodą prób i błędów jaki pakiet obsługuje nowy system, wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste.
Proszę o radę.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Hirens boot

Post autor: Yampress »

Możesz chyba użyć jeden z linuxów ratunkowch

https://clonezilla.org/
http://www.system-rescue-cd.org/
http://grml.org


A co to za obraz na starym komputerze? Czym wykonany? Norton Ghost?
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Hirens boot

Post autor: Teclaw »

Tak, programem Ghost.
Ściągnąłem HBCD_PE_x64, jeszcze nie sprawdziłem co w nim tkwi, dzisiaj już późno. Zobaczę jutro.
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Hirens boot

Post autor: Teclaw »

Sprawdziłem jeszcze dokładnie jest to Norton Ghost 11.5 Similar to Drive Image (with usb/scsi support).
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Hirens boot

Post autor: Yampress »

A myślałeś aby przekonwertować obraz ghosta na iso lub inny format np obraz vmware?
Ewentualnie wypalić na płyte dvd? -> jest podobno taka możliwość
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Hirens boot

Post autor: Teclaw »

Już z tym kombinuję. Znalazłem prostsze rozwiązanie, muszę tylko uruchomić stary komputer, na którym uruchomię pliki *.GHO. No cóż nieuchronne koszty postępu technicznego.
W każdym razie dzięki za rady.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Hirens boot

Post autor: Yampress »

Nie możesz po prostu podpiąć dysk ze starego komputera pod nowy komputer?
Bezpośrednio do płyty głównej lub za pomocą ( ale to koszty około 30 zł +) urządzenia
adapter usb ata . Podłączasz dysk do urządzenia, a urządzenie do portu usb
i komputer widzi dysk jak pendrive
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Hirens boot

Post autor: Teclaw »

Uporałem się z problemem, niestety musiałem reaktywować stary komputer, na nim udało się uruchomić dyski narzędziowe HiRes itp. Dziwne, ale na nowym komputerze (Ryzen 7), żadna dystrybucja live nie działa poprawnie? Clonezilla też się wyłożyła, specjalnie pobrałem najnowszą wersję. Wyświetla komunikat "unknown hardware", albo od razu się zawiesza, jedna dystrybucja resetuje komputer, w kilku przypadkach programy z poziomu Linuksa się uruchamiają, ale nie dział np. mysz albo zwyczajnie program tworzący obraz dysku nie widzi dysku systemowego SSD. Przetestowałem chyba z siedem narzędziowych dystrybucji live.
Ostatnio pobrane dystrybucja uruchamiają się w takim tempie, że prędzej można zainstalować system od nowa.
Nawet pen-drajw nie był widziany pod Debianem, wpierw musiałem go na starym komputerze sformatować spod Windowsa.
A wydawało się, że Linux 10 (buster jest stabilny), a nawet Wine z aktualnej dystrybucji nie działa! Po za tym zająknięciami komputer działa poprawnie, no czasami się zwyczajnie wiesza, widocznie tak lubi.
W każdym razie dziękuję za zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Hirens boot

Post autor: Yampress »

Odznac z więc temat jako rozwiązany
Teclaw
Posty: 12
Rejestracja: 04 lutego 2020, 00:12

Re: Hirens boot

Post autor: Teclaw »

Temat rozwiązany na rympał.
Kwestia problemów z procesorem Ryzen zapewne powróci. Najnowszy program narzędziowy HBCD Live oparty o Win 10 działa, niestety nie obsługuje Linuksa, pomyślany został do programów Microsoftu. Starsze dystrybucje Linuksa na tym procesorze również nie działają! Clonezilla live wprawdzie się uruchamia, tylko później działa w zamkniętej pętli, tzn. naciśnij Enter i wracamy do początku? Działa nowa wersja Ubuntu, wiem bo instalowałem. Debian 10 działa również, chociaż nie mogę uruchomić Wine? Jako ciekawostkę w D10 odkryłem, że w zakładce narzędziowej "dyski" istnieje możliwość wykonania backupu, stwierdziłem da się, potrzeba tylko miejsca gdzie go zapisać. Niestety działa bez kompresji. Co do odzyskiwania partycji, to nie sprawdzałem. Nawet użytkownicy Windowsa maja swoje zagrychy, tu linki:
https://www.spidersweb.pl/2017/02/amd-r ... ows-7.html
https://forum.dobreprogramy.pl/t/progra ... zen/600161
Podaję, bowiem straciłem kilkadziesiąt godzin na próby, a ta wiedza może się komuś przydać. Pozdrawiam.

Temat uważam za zamknięty.
Zablokowany