[+] ModemManager: potrzebny czy nie? (Komp. stacjonarny, brak bluetooth itp.)

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Awatar użytkownika
kitek
Posty: 42
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 19:09

[+] ModemManager: potrzebny czy nie? (Komp. stacjonarny, brak bluetooth itp.)

Post autor: kitek »

Cześć. Mam krótkie pytanie odnośnie programu ModemManager. Jak wiemy, ModemManager jest demonem uruchomionym przez DBus, który steruje urządzeniami i połączeniami szerokopasmowymi (2G/3G/4G). Niezależnie od tego, czy jest to wbudowane urządzenie, telefon z funkcją Bluetooth, ModemManager jest w stanie wszystko przygotować i skonfigurować. To tak w wielkim skrócie.

Chcialbym zapytać się, czy mogę usunąć pakiet modemmanager jeżeli np. nie podłączam komórki oraz nie wykonuję żadnych czynności, które umożliwia mm? Jedyną zastanawiającą mnie rzeczą jest puszka/modem(?) od ISP. Połączenie internetowe otrzymuję poprzez DHCP (wygląda to w ten sposób: puszka/modem ISP -> ruter -> komp. stacjonarny - kabel, laptop - WiFi.) Czy usuwając modemmanager może mieć to wpływ na konfigurację internetu? Według mnie odpowiedź brzmi: nie. Do tego celu wykorzystywany jest NetworkManager.

ModemManager, od czasu do czasu, "zalewa" logi systemowe informacjami, o ile pamiętam, o ładowaniu wtyczek itd. A więc, można bezpiecznie usunąć ten pakiet? Według narzędzia apt:

Kod: Zaznacz cały

[~]$ sudo apt-get -s --purge remove modemmanager
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  modemmanager*
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Jak widać, nie ma zależności, które mogłyby spowodować usunięcie ważnych programów albo połowy środowiska graficznego. Jeżeli będę chciał podłączyć np. telefon, to ewentualnie zainstaluję ten pakiet. Nie wiem, tylko czy w przypadku komputera stacjonarnego, gdzie telefon podpinany jest za pomocą wejść USB (podobnie, jak mp3-player'y i tak dalej) ma to znaczenie...

EDYCJA: postanowiłem sprawdzić, jaki będzie wynik polecenia dla narzędzia mmcli(8). Okazuje się, że nie znajduje żadnego modemu. Opcja -M: wyświetla listę dostępnych modemów i monitoruje dodawanie lub usuwanie kolejnych; opcja -L: podaje listę dostępnych modemów.:

Kod: Zaznacz cały

[~]$ mmcli -M

No modems were found

^Ccancelling the operation...

[~]$ mmcli -L

No modems were found
Działanie pierwszego polecenia, przerwałem za pomocą klawiszy Ctrl + c. Modem od ISP o którym wspominałem wygląda, mniej więcej, tak (znalazłem to zdjęcie w internecie): THOMSON

Co o tym myślicie? Usunięcie jest w pełni bezpiecznie i nie wpłynie na konfigurację internetu, na same połączenie internetowe? A może na początek zatrzymać usługę ModemManager.service? Jakie jest Wasze zdanie? Ten temat i pytanie odnosi się do zwykłego komputera - blaszaka.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2017, 14:36 przez kitek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: ModemManager: potrzebny czy nie? (Komp. stacjonarny, brak bluetooth itp.)

Post autor: lizard »

Sam sobie odpowiedziałeś. ModemManager może być bezpiecznie usunięty. Za konfigurację połączenia sieciowego w Twoim przypadku odpowiada Networkmanager. Może też zarządzać nim dhclient do spółki z plikiem /etc/network/interfaces lub tylko sam ten plik.
Awatar użytkownika
kitek
Posty: 42
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 19:09

Re: ModemManager: potrzebny czy nie? (Komp. stacjonarny, brak bluetooth itp.)

Post autor: kitek »

Cześć Lizard. Dziękuję Ci za błyskawiczną odpowiedź. Rozumiem, ale czy usunięcie pakietu modemmanager, nie będzie miało wpływu na ten modem THOMSONA? Sam nie wiem o jaki wpływ mi chodzi. Chyba te pojawiające się, od czasu do czasu, wpisy w logach sprawiają, że mam wrażenie działania ModemManager'a a co za tym idzie - potrzeby jego posiadania.

Usunę ten pakiet, odpalę komputer ponownie i zobaczę jaki będzie efekt. Przez kilka dni, będę monitorował logi, sprawdzał połączenie internetowe, szukał niuansów albo problemów...

Jeszcze raz dziękuję Ci, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: ModemManager: potrzebny czy nie? (Komp. stacjonarny, brak bluetooth itp.)

Post autor: lizard »

ModemManager odpowiada za obsługę modemu podłączonego bezpośrednio do komputera przez RS232 lub USB; za wykrywanie sygnału, wybieranie numeru itp. To co masz od ISP nie jest zapewne modemem, a nazywanym tak dla uproszczenia i ze względów historycznych.
Awatar użytkownika
kitek
Posty: 42
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 19:09

Re: ModemManager: potrzebny czy nie? (Komp. stacjonarny, brak bluetooth itp.)

Post autor: kitek »

Cześć Lizard. Dzięki za odpowiedź. Zatrzymałem, następnie wyłączyłem usługę ModemManager i na razie, nie widzę żadnych problemów. Usunę ten pakiet w ciągu kilku dni.
Zablokowany