[+]VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
I_TOMEK_I
Posty: 51
Rejestracja: 29 marca 2017, 09:10
Lokalizacja: Poznań

[+]VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: I_TOMEK_I »

Po wczytaniu dowolnego pliku multimedialnego do VLC, program wyłącza się bez żadnego komunikatu.
Domyślam się że chodzi pewnie o brak kodeków i ewentualnie właściwą konfigurację.
Nie mam też dźwięku a gdzieś coś pisało o jakimś "serwerze Jack".
Oj coś czuję że trochę posiedzę zanim to wszystko pojmę i skonfiguruję.
Byłbym wdzięczny jakby ktoś podesłał jakieś konkretne linki czy też informacje na temat konfiguracji video i audio.
Bo otwiera mi się tyle wątków że nie wiem za co się pierwsze brać :)
Ostatnio zmieniony 04 kwietnia 2017, 12:53 przez I_TOMEK_I, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: dedito »

Skąd instalowane VLC?
Normalnie zainstalowane VLC nie wymaga konfiguracji.
W VLC można w opcjach włączyć debugowanie (poziom logowania to się chyba zwało), wtedy VLC powinno "powiedzieć" co mu nie pasuje.
I_TOMEK_I
Posty: 51
Rejestracja: 29 marca 2017, 09:10
Lokalizacja: Poznań

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: I_TOMEK_I »

VLC zainstalowało się z dobrodziejstwem inwentarza czyli było w instalce Debiana, nic w nim jeszcze nie "ryłem" :)
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: sinplez1y1 »

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep pulseaudio

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep gstreamer

Kod: Zaznacz cały

apt-cache policy phonon phonon-backend-vlc
I_TOMEK_I
Posty: 51
Rejestracja: 29 marca 2017, 09:10
Lokalizacja: Poznań

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: I_TOMEK_I »

3 linijki a zapewne wiele w nich treści :) ... to muszę teraz na spokojnie przeanalizować składnię i zobaczyć do czego to służy .... znikam w takim razie w czeluściach wiedzy linuksowej :) dzięki za natchnienie ... dam znać co zwojowałem ....
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: sinplez1y1 »

ty lepiej pokaż te linijki tu mistrzu to pomożemy :)
I_TOMEK_I
Posty: 51
Rejestracja: 29 marca 2017, 09:10
Lokalizacja: Poznań

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: I_TOMEK_I »

To za chwilkę, bo raz że muszę szybko poznać te polecenia a dwa przeniosę się na komputer z Debianem bo na razie piszę i czytam na Windowsowym ...
I_TOMEK_I
Posty: 51
Rejestracja: 29 marca 2017, 09:10
Lokalizacja: Poznań

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: I_TOMEK_I »

Nie wszystko jeszcze opanowałem z zawartości tych linii i odnośnie samych poleceń powłoki, ale też tych pakietów których status testowałem, więc wklejam wyniki ale do końca jeszcze nie wiem jakie z tego wnioski. Więc proszę Cię o interpretację ..

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep pulseaudio
ii  gstreamer1.0-pulseaudio:i386          1.10.4-1                             i386         GStreamer plugin for PulseAudio
ii  pulseaudio                            10.0-1                               i386         PulseAudio sound server
ii  pulseaudio-utils                      10.0-1                               i386         Command line tools for the PulseAudio sound server
ii  xfce4-pulseaudio-plugin:i386          0.2.4-1                              i386         Xfce4 panel plugin to control pulseaudio


dpkg -l | grep gstreamer
ii  gir1.2-gstreamer-1.0                  1.10.4-1                             i386         GObject introspection data for the GStreamer library
ii  gstreamer1.0-alsa:i386                1.10.4-1                             i386         GStreamer plugin for ALSA
ii  gstreamer1.0-libav:i386               1.10.4-1                             i386         libav plugin for GStreamer
ii  gstreamer1.0-plugins-base:i386        1.10.4-1                             i386         GStreamer plugins from the "base" set
ii  gstreamer1.0-plugins-good:i386        1.10.4-1                             i386         GStreamer plugins from the "good" set
ii  gstreamer1.0-plugins-ugly:i386        1.10.4-1                             i386         GStreamer plugins from the "ugly" set
ii  gstreamer1.0-pulseaudio:i386          1.10.4-1                             i386         GStreamer plugin for PulseAudio
ii  gstreamer1.0-x:i386                   1.10.4-1                             i386         GStreamer plugins for X11 and Pango
ii  libgstreamer-plugins-base1.0-0:i386   1.10.4-1                             i386         GStreamer libraries from the "base" set
ii  libgstreamer1.0-0:i386                1.10.4-1                             i386         Core GStreamer libraries and elements
ii  libreoffice-avmedia-backend-gstreamer 1:5.2.6-2                            i386         GStreamer backend for LibreOffice


apt-cache policy phonon phonon-backend-vlc
phonon:
  Zainstalowana: (brak)
  Kandydująca:   4:4.9.0-4
  Tabela wersji:
     4:4.9.0-4 500
        500 http://ftp.pl.debian.org/debian stretch/main i386 Packages
phonon-backend-vlc:
  Zainstalowana: (brak)
  Kandydująca:   0.9.0-2
  Tabela wersji:
     0.9.0-2 500
        500 http://ftp.pl.debian.org/debian stretch/main i386 Packages
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: sinplez1y1 »

zainstaluj phonona i powinien być dźwięk

Kod: Zaznacz cały

# apt install phonon phonon-backend-vlc
*w VLC ustaw:
opcje -> preferencje -> dźwięk -> wyjście -> wyjście dźwięku pulse audio

jeżeli obraz nie chodzi daj loga na wyjściu po odpaleniu video z konsoli

przykładowo:

Kod: Zaznacz cały

$ vlc moje_video.mp4
I_TOMEK_I
Posty: 51
Rejestracja: 29 marca 2017, 09:10
Lokalizacja: Poznań

Re: VLC - wyłącza się. Brak kodeków ?

Post autor: I_TOMEK_I »

Dzięki za wskazówki :) Czytam teraz trochę tak ogólnie co jest za co odpowiedzialne żeby się trochę z terminologią otrzaskać do do dziś nie wiedziałem co to jest np. ALSA . Do Phonona jeszcze nie doszedłem i mam mgliste pojęcie co to za wynalazek :)
Zablokowany