Nie mog

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
jacekj11
Posty: 85
Rejestracja: 05 listopada 2011, 15:13

[+]Nie mogę nic zainstalować przez aptitude

Post autor: jacekj11 »

Witam próbuję zainstalować np. rtorrent ale pojawiają mi się jakieś błędy, jako root robię tak:

Kod: Zaznacz cały

root@asus-deb:~# aptitude install rtorrentE: Nie udało się uzyskać blokady /var/lib/dpkg/lock - open (11: Zasoby chwilowo niedostępne)
E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy inny proces go używa?
W: Nie udało się zablokować pliku magazynu podręcznego; zwykle oznacza to uruchomiony dpkg lub inne narzędzie apt do instalowania pakietów. Otwieranie tylko do odczytu; wprowadzone zmiany stanu pakietów NIE będą zachowane!
E: Nie udało się uzyskać blokady /var/lib/dpkg/lock - open (11: Zasoby chwilowo niedostępne)
E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy inny proces go używa?


Nawet kiedy próbuję zaktualizować listę repozytoriów przez

Kod: Zaznacz cały

aptitude upgrade
mam podobnie:

Kod: Zaznacz cały

root@asus-deb:~# aptitude upgradeE: Nie udało się uzyskać blokady /var/lib/dpkg/lock - open (11: Zasoby chwilowo niedostępne)
E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy inny proces go używa?
W: Nie udało się zablokować pliku magazynu podręcznego; zwykle oznacza to uruchomiony dpkg lub inne narzędzie apt do instalowania pakietów. Otwieranie tylko do odczytu; wprowadzone zmiany stanu pakietów NIE będą zachowane!
E: Nie udało się uzyskać blokady /var/lib/dpkg/lock - open (11: Zasoby chwilowo niedostępne)
E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy inny proces go używa?
Proszę o podpowiedź co jest nie tak i jak to naprawić.
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

Jesli masz np. uruchomiony synaptic albo inny program do instalacji pakietów to w konsoli własnie takie to komunikaty się pojawiają
jacekj11
Posty: 85
Rejestracja: 05 listopada 2011, 15:13

Post autor: jacekj11 »

Mam uruchomiony tylko Iceweasel i konsolę.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: dedito »

jacekj11 pisze:Mam uruchomiony tylko Iceweasel i konsolę.
To może jakiś inny proces blokuje np. jakiś monitor aktualizacji.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

A w innej konsoli równocześnie czegoś nie instalujesz?
jacekj11
Posty: 85
Rejestracja: 05 listopada 2011, 15:13

Post autor: jacekj11 »

Udało mi się dość o co chodzi. uszkodzona była java usunąłem ją i instalowanie działa.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Więc zaznacz temat jako rozwiązany tak jak ustalone na forum.
[+]
Zablokowany