Programy/pakiety zainstalowane w systemie których nie można uruchomi

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
mike26
Beginner
Posty: 170
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 16:33

Programy/pakiety zainstalowane w systemie których nie można uruchomić

Post autor: mike26 »

Na laptopie mam Debiana Jessie na minipc Wheezy. Na obydwu systemach pojawia się ten sam błąd. Otóż są programy które są zainstalowane a których nie można uruchomić. Jakiś czas temu po aktualizacji mate był problem z uruchomieniem min. Gimpa oraz VLC, jeszcze mogłem to zrozumieć zmiana środowiska może coś tam nie współgrało. Ale teraz sytuacja się powtarza, wicd-curses nie chce się uruchamiać pomimo że było instalowane. Lub np. links łączy się ze stronami www pomimo że dpkg -l links wyświetla brak programu. Trochę to dziwne wszystko o co chodzi ??
Awatar użytkownika
sir_lucjan
Posty: 21
Rejestracja: 27 lutego 2011, 11:08
Lokalizacja: Friedberg/Frankfurt

Post autor: sir_lucjan »

Uruchom te programy za pomocą konsoli i pokaż komunikaty błędów. Bez tego niczego nie wyjaśnimy. Jak to zrobić? Odpal konsolę i wpisz:

Kod: Zaznacz cały

nazwa-programu
mike26
Beginner
Posty: 170
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 16:33

Post autor: mike26 »

ehh ciężko mi teraz powiedzieć/pokazać informację z konsoli. Przed chwilą uruchamiałem wicd-curses na laptopie pojawiła się informacja nie znaleziono takiego polecenia zainstalowałem ten program i już działa. Problem gimp/vlc był daaawno temu.
Mimo wszystko, może współdzielenie bibliotek ma coś do rzeczy? usuwając jakiś program usunąłem bibliotekę której używał inny program/programy i teraz nie mogą się uruchomić ?? Ale skoro biblioteka jest używana przez kilka programów to nie powinno jej usuwać.
mike26
Beginner
Posty: 170
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 16:33

Post autor: mike26 »

Ok, znalazłem program o nazwie Bleachbit. Mogę go uruchomić jednak dpkg oraz aptitude nie wskazują że jest zainstalowany
Terminal pokazuję

Kod: Zaznacz cały

root@debian:/home/wojtek# bleachbit 
info: starting BleachBit version 1.4
debug: makedirs(/root/.config/bleachbit)
info: automatically preserving language 'pl'
info: automatically preserving language 'pl'
^CTraceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/bleachbit", line 45, in <module>
    gtk.main()
KeyboardInterrupt
root@debian:/home/wojtek# exit
wojtek@debian:~$ bleachbit 
info: starting BleachBit version 1.4
wojtek@debian:~$ 
ODPOWIEDZ