D

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
WolfX
Posty: 3
Rejestracja: 05 grudnia 2014, 21:36

Długi start debiana jessie- "a start job is running for lsb raise network interfaces"

Post autor: WolfX »

Witam,
Ostatnio po instalacji Debiana Jessie na moim Samsungu rf510 w związku ze zmianą dysku na SSD podczas uruchamiania systemu pojawia się komunikat "A start job is running for LSB: raise network interfaces (-czaswsekundach-/no limit)". Na tym etapie system wczytuje się ok. minuty, zanim przejdzie dalej. Jest to bardzo denerwujące, bo niepotrzebnie wydłuża start systemu, który na SSD potrafi ładować się 1,5 minuty (Windows 7 ładuje się w 30s, Ubuntu podobnie). Poczytałem w internecie że jest to jakiś problem z systemd, czy coś, ale z moim angielskim nie za bardzo umiem doczytać jak to konkretnie naprawić. Dałoby się coś z tym zrobić?

Sprzęt:
Laptop Samsung RF510-SO3-PL (stare core i5, 4gb ram, geforce 330m na driverach Nvidii 340.xx)
+ SSD Crucial MX100
Awatar użytkownika
Renia
Posty: 86
Rejestracja: 01 grudnia 2013, 20:37

Post autor: Renia »

Mnie pomogło skrócenie czasu oczekiwania na odpowiedź serwera DHCP na interfejsie, który zapewnia dostęp do Internetu. Chodzi o zmniejszenie timeout w pliku dhclient.conf. Na pulpicie zrobiłam sobie ikonkę do polecenia:

Kod: Zaznacz cały

sudo systemctl restart networking
Dla korzystających z Network Managera:

Kod: Zaznacz cały

sudo systemctl restart NetworkManager
I zaraz po uruchomieniu systemu sobie w nią klikam i o dziwo sieć praktycznie natychmiast jest dostępna. Podobny problem mam z serwerem SSH, z bliżej nieokreślonych powodów interfejs eth1 nie wstaje przed uruchomieniem usługi SSH (mimo, że adres jest przypisany na sztywno) i trzeba ją ręcznie restartować. Podobnie z moim serwerem DHCP. Systemd to fantastycznie niedopracowany gniot, ale to oczywiście moje zdanie, bo entuzjastów nie przekonam :)
Awatar użytkownika
sir_lucjan
Posty: 21
Rejestracja: 27 lutego 2011, 11:08
Lokalizacja: Friedberg/Frankfurt

Post autor: sir_lucjan »

Bug został zgłoszony jakiś czas temu: https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugrepo ... bug=754218
WolfX
Posty: 3
Rejestracja: 05 grudnia 2014, 21:36

Post autor: WolfX »

Już po sprawie.
Ostatnie aktualizacje naprawiły problem.
Awatar użytkownika
Renia
Posty: 86
Rejestracja: 01 grudnia 2013, 20:37

Post autor: Renia »

Niczego nie załatwiły, najnowszy Sid plus aktualizacje, a start systemu przez ten błąd trwał... ponad 30 minut (z ciekawości sprawdziłam).
ODPOWIEDZ