Czas uruchamiania

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Czas uruchamiania środowiska

Post autor: Omen »

Hej!

Zastanawiam się jak mogę zmierzyć czas uruchamiania się środowiska. Generalnie potrzebuje porównać które ze środowisk uruchamia się w jakim czasie - GNOME 3, XFCE oraz KDE.
Mam je wszystkie zainstalowane i potrzebuje zrobić takie szybkie, mini zestawienie. Próbowałem mierzyć zwykłym stoperem jednak ta metoda nie odpowiada mi za bardzo. Pewne jest, że każde z nich ma inny czas uruchamiania bo widać to gołym okiem.

Próbowałem użyć bardzo fajnego programu jakim jest bootchart, który generuje genialny log w postaci graficznej. Jednak wydaje mi się że ów program nie zapisuje dokładnie tego co chce, czyli czasu od momentu wpisania hasła w GDM do załadowania się pulpitu by móc go używać. Nie jestem pewien czy da się to jakoś software'owo zmierzyć.

Przy okazji chciałbym jeszcze zmierzyć czas kopiowania oraz pakowania plików. Konkretne dane, przykładowo film 1 GB oraz 10 000 plików ważące również 1 GB.

Jakieś pomysły? Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Do mierzenia jak długo wykonuje się dane polecenie/program służy time, więcej w:

Kod: Zaznacz cały

man time
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Post autor: Omen »

O kurcze to jest dobry pomysł :) Nie znałem tego polecenia.
Powiedzmy że otrzymałem to co chcę wpisując

Kod: Zaznacz cały

time cp filmhd.avi filmy
Każde ze środowisk (GNOME, XFCE, KDE) posiada np. inny manager plików (nautilus, thunar, dolphin).
Chciałbym sprawdzić czy jest różnica w czasie kopiowania dużych plików lub wielu małych przy użyciu środowiska graficznego.

Generalnie, mam za zadanie porównać te 3 środowiska i ich domyślne aplikacje, np. menadżery plików.

Dodatkowo chcąc zmierzyć czas uruchamiania środowiska czy taka metoda będzie sensowna?
1. zamknięcie X-ów
2. zalogowanie się w trybie tekstowym
3. polecenie time start x

Tylko gdzie będę mógł zobaczyć wynik?
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Taka metoda nie będzie dobra, time wyświetla wynik po zakończeniu polecenia, a X-y w tej chwili wyłączasz ręcznie.
A jakbyś spróbował bootchart z autologowaniem?
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Post autor: Omen »

Hm zrobiłem według Twojej rady, ustawiłem w gdm3 autologowanie ale niestety bootchart ciągle wyświetla tą samą wartość czyli 16 sekund.
Nie jestem bardzo obeznany i nie wiem na czym on dokładnie kończy liczyć. Wrzucam ewenutalny zrzut pliku z bootcharta.
A wracając do metody time startx - nie do końca rozumiem, po załadowaniu Xów powinno wyświetlić time i czy to nie byłby dobry czas? Niestety nie wiem gdzie go szukać, jakiś log w którym zapisuje wszystkie wpisane polecenia w konsoli?
Załącznik bootchart.jpg nie jest już dostępny
Załączniki
bootchart.jpg
Awatar użytkownika
xmaster
Junior Member
Posty: 558
Rejestracja: 13 stycznia 2009, 08:19
Lokalizacja: /dev/piotrków tryb.

Post autor: xmaster »

Kod: Zaznacz cały

[color=#3E3E3E]systemd-analyze && systemd-analyze blame[/color]
Wpierw musisz przesiąść się na systemd https://wiki.debian.org/systemd jeśli już się nie przesiadłeś.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

A to podaje sam czas uruchomienia środowiska graficznego? Bo u mnie w tych danych nic nie ma na ten temat.

Trudno zmierzyć czas uruchamiania środowiska. Może spróbowałbyś czegoś takiego: https://fedoraproject.org/wiki/QA:Testc ... ktop_start
Aplikacje znajdujące się w autostarcie powinny być uruchamiane na końcu, w związku z tym czas jaki upłynie od rozpoczęcia ładowania się menedżera logowania do momentu w którym zacznie się uruchamiać firefox można uznać za czas ładowania całego środowiska graficznego. Choć może to naciągane. Musisz dokładnie poczytać jak działają autostarty w konkretnych środowiskach. Przy wielowątkowych aplikacjach i wielordzeniowych procesorach dokładne określenie czasu może być trudne.
ODPOWIEDZ