Debian 7.4: Instalacja nowszych wersji programów np GIMP 2.8.10. Jak?

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
gilban
Posty: 11
Rejestracja: 05 listopada 2013, 23:05

Debian 7.4: Instalacja nowszych wersji programów np GIMP 2.8.10. Jak?

Post autor: gilban »

Witam.

Mam pytanie: Jak pod Debianem 7.4 instalować nowsze wersje programów, niż te, które w tym systemie już siedzą?

Np. Gimp 2.8.10 - domyślnie jest wersja 2.8.2.

Czy Blender 2.70 i tak samo inne.

Z Libreoffice, akurat sobie poradziłem, gdyż na stronie jest najnowsza wersja, więc wystarczyło odinstalować jedną wersję i zainstalować drugą.

Co do np. Gimpa już tak różowo nie jest.

Proszę o podpowiedź.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Spróbować kompilować ze źródeł, albo przesiąść się na jessie (tam jest 2.8.10): https://packages.debian.org/search?keyw ... ection=all

Poczytaj o poszczególnych wersjach Debiana: threads/480-Skąd-pobrać-instalacyjne-we ... 7#post3117
gilban
Posty: 11
Rejestracja: 05 listopada 2013, 23:05

Post autor: gilban »

Dzięki. A mam przy okazji pytanie: ta wersja jessie to jest inaczej przyszła wersja 7.5, czy to już jest wersja 8 ?

A wersja 7.5 kiedy się może pojawić, no i ogólnie co ile się kolejne wersje pojawiają? Te stabilne?

I jeszcze pytanie: Czy np. paczki Gimpa 2.8.10 da się zainstalować z wersji
jessie w wersji stabilnej 7.4, którą mam teraz, czy to raczej jest nie realne?

I kolejna sprawa. Tam na tej stronie o poszczególnych wersjach Debiana jest napisane, że płyt instalacyjnych DVD jest 8? Ja wszędzie widzę tylko 3. I zresztą je mam do wersji 7.4. Gdzie się reszta podziała?
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Jessie to wersja 8 (przyszła).
Nie wiem kiedy pojawi się 7.5, ale nie liczyłbym na nowe pakiety, co najwyżej poprawki bezpieczeństwa itp.
Debian ma dwuletni cykl wydawniczy.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

A co takiego jest w najnowszym gimpie czego potrzebujesz, a czego nie ma w tym w wheezym?
numerek?
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

ja polecam ten poradnik Yampressa:
entries/313-Unowoczesnianie-Debian-Wheezy
i jeszcze to:
entries/159-Prosta-kopia-zapasowa-systemu

łatwo można przejść na testing, ale równocześnie system może się wykrzaczyć.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Możesz spróbować zainstalować gimpa z wersji testowej używając do tego apt :p inging lub przepakietować żródła
entries/259-Przepakietowywanie
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

gilban pisze:Dzięki. A mam przy okazji pytanie: ta wersja jessie to jest inaczej przyszła wersja 7.5, czy to już jest wersja 8 ?

A wersja 7.5 kiedy się może pojawić, no i ogólnie co ile się kolejne wersje pojawiają? Te stabilne? ...


... I kolejna sprawa. Tam na tej stronie o poszczególnych wersjach Debiana jest napisane, że płyt instalacyjnych DVD jest 8? Ja wszędzie widzę tylko 3. I zresztą je mam do wersji 7.4. Gdzie się reszta podziała?
Masz błędne informacje.
Dla Wheezy (stable) jest 10 DVD
Dla Jessie (testling) jest 12 DVD
Z resztą szczegółowa odpowiedź powyższe pytania znajduje się tu: https://www.debian.org/CD/faq/

Jednak nie widzę żadnego sensu w ściąganiu kilkudziesięciu GB danych z których i tak w większości nigdy nie skorzystasz, a także w których nie znajdziesz zamkniętych sterowników.
Jedyne co mi przychodzi do głowy gdzie ściąganie wszystkich płyt miałoby sens to sytuacja gdzie komputer nie ma i z całą pewnością nie będzie miał w najbliższym czasie dostępu do internetu lub dostęp jest bardzo-bardzo ograniczony.
Z tym że w takim przypadku w grę wchodzi tylko wersja stabilna dlatego, że wersję testową czasem dotyka regresja przez co może się zdarzyć że mając komplet płyt DVD nie będziesz w stanie zainstalować systemu albo mogą występować jakieś irytujące błędy.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Ściągasz ZAWSZE tylko PIERWSZY obraz dvd. Pakiety na obrazach są tak poukładane wg kolejności " przydatności/popularności" tzn. im częściej i więcej pakiety używane to są zlokalizowane na pierwszych płytach. Ściąganie wszystkich obrazów dvd jest bezsensowne bo:

1. Nigdy nie używasz wszystkich aplikacji na komputerze
2. Nigdy nie instalujesz wszystkiego bo się nie da zainstalować!
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

Yampress pisze:Ściągasz ZAWSZE tylko PIERWSZY obraz dvd. (...)
jest jeszcze opcja, że się robi boot USB. Wtedy ten pendrive ma 14 mb (właściwie tylko ta część kernela odpowiedzialna za internet+klawiaturę+mychę+podstawowy obraz). Resztę sam ściąga.

Polecam generalnie zainteresować się tematem instalacji od przyszłościowej strony: pendrive + USB.
Płyty DVD i klasyczne używanie obrazów ISO odchodzi do lamusa.
Dotyczy to także Debiana, np. tego aspektu: entries/77-Instalacja-Debiana-z-pendriva
ODPOWIEDZ