Wirtualizacja Vmware - proste wy

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
statistuta
Posty: 13
Rejestracja: 16 czerwca 2008, 17:03

Wirtualizacja Vmware - proste wyłączanie gościa i gospodarza

Post autor: statistuta »

Witajcie.

Chciałbym przedstawić sytuację:

W miejscu publicznym (biblioteka), gdzie czytelnik ma dostęp do internetu chcę osiągnąć następujący efekt:

Komputer, na nim Debian, następnie instalacja Vmware playera, a na końcu utworzenie maszyny wirtualnej z Windows7 HE.

Założenia:
1) Czytelnik i operatorki biblioteki powinni mieć wrażenie działania tylko na Windowsie.
2) Maksymalnie uproszczone działania zarządzające (włączanie i wyłączanie przez obsługę).

Domyślam się, że nie będzie problemu z załadowaniem się Windows7 od momentu uruchomienia komputera. Wystarczy napisać skrypty do automatycznego uruchamianie vmware oraz uruchamianie maszyny wirtualnej, natomiast jak uprościć wyłączanie całego zestawu?

Chciałbym, by wyglądało to w ten sposób, że operatorka używając w Windowsie:

Kod: Zaznacz cały

"Start -> Wyłącz zasilanie
spowodowała wyłączenie całego komputera. Czy da się powiązać wyłączenie maszyny wirtualnej z wyłączeniem bazowego systemu operacyjnego?

Jak próbować podchodzić do tego problemu?

Pozdrawiam.
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

Dlaczego nie można wprost zainstalować Windows 7 na komputerze?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Virtualbox!
statistuta
Posty: 13
Rejestracja: 16 czerwca 2008, 17:03

Post autor: statistuta »

peter86 pisze:Dlaczego nie można wprost zainstalować Windows 7 na komputerze?
Chcę osiągnąć coś podobnego co oferuje Windows SteadyState dla Windows XP, Deep Freeze (Faronics) albo inne programy z tą paletą funkcjonalności. Czyli żonglować zrzutami kopii zapasowych po to by przywracać system tak jak wymaga tego potrzeba. A co najważniejsze, by każdorazowa zmiana na komputerze (choćby dodanie skrótu na pulpit) miała rację bytu tylko do ponownego uruchomienia komputera.
Yampress pisze:Virtualbox!
A coś więcej? Jak za pomocą wymienionej aplikacji rozwiąże swój problem?
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

statistuta pisze:Czyli żonglować zrzutami kopii zapasowych po to by przywracać system tak jak wymaga tego potrzeba.
http://wss.geekclub.pl/forum/watek/jede ... lne-,77781
statistuta
Posty: 13
Rejestracja: 16 czerwca 2008, 17:03

Post autor: statistuta »

No to się dowiedziałem, odnośnie tych licencji. Dziękuję bardzo saturno za odnosnik. Wiele wnosi. O mało co, a bym się zagalopował z kopiami zapasowymi.

Podsumowując:
  1. Jeżeli mam licencję na Windows 7 OEM to nie mogę zrobić kopi zapasowej (słownie wykonać polecenia cp) pliku wirtualnej maszyny?
  2. Jeżeli mam licencję na Windows 7 OPEN, SELECT, ENTERPRISE (wszystko inne niż OEM) to mogę zrobić kopię zapasową pliku wirtualnej maszyny.
  3. Nie ważne, czy robię kopię pliku wirtualnej maszyny z systemem Windows 7, czy robię klona partycji (np. programem Ghost) z zainstalowanym systemem Windows 7, to w obu tych przypadkach jest to kopia zapasowa.
    Czy tak?
Dobrze, to zostałem ubogacony informacjami prawnymi (dziękuję saturno), ale problem nadal pozostaje aktualny. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

&quot pisze:Czytelnik i operatorki biblioteki powinni mieć wrażenie działania tylko na Windowsie.
Jakie to złożone działania na komputerze muszą wykonywać pracownicy biblioteki i czytelnicy, że musisz się bawić w takie udziwnienia?

Według mnie, wystarczy: baza danych z odpowiednim interfejsem do jej obsługi, program graficzny do obsługi skanera i drukarki i sprawnie działająca przeglądarka internetowa. Ewentualnie edytor tekstu.

Jak wstawisz odpowiednie obrazki to możesz tak skonfigurować Debiana, że nikt nawet tego nie zauważy.

Takie rozwiązanie jak np. w przypadku tej dystrybucji livecd:
http://www.doudoulinux.org/web/english/index.html

Moim zdaniem, idealne pasuje do Twoich wymagań. Oczywiście, mam na myśli sposób konfiguracji systemu. Wybór oprogramowania zależy od Ciebie.
statistuta
Posty: 13
Rejestracja: 16 czerwca 2008, 17:03

Post autor: statistuta »

Dziękuję fnmirk.

Niestety, żaden z postów nie przybliża mnie do rozwiązania problemu. Byłbym niezwykle uradowany, gdyby kolega Yampress zechciał rozwinąć swoją myśl...

Pozdrawiam, życząc dobrego tygodnia.
ODPOWIEDZ