Uruchomienie aplikacji pod wine

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
r3solved
Posty: 3
Rejestracja: 23 marca 2013, 17:03

Uruchomienie aplikacji pod wine

Post autor: r3solved »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam problem z uruchomieniem aplikacji formatu exe. Do rzeczy, obecnie posiadam zainstalowane dwa systemy Windows 7 oraz Debiana - tak musi zostać. Próbowałem uruchomić aplikację zainstalowaną pod Windowsem za pomocą wine - niestety wine nie reaguje. Czy aby wszystko działało muszę ponownie zainstalować aplikację pod Debianem (korzystając z wine)?

Dodatkowe pytanie - jak w sensowny sposób utworzyć skróty na pulpicie do katalogþ znajdujących się na partycjach NTFS. Za każdym razem gdy tworzę odnośnik lub obiekt ikony po restarcie systemu ikony znikają.

Dzięki wielkie za pomoc.
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

Witam,
moim zdaniem niestety musisz zainstalować jeszcze raz i to też nie da gwarancji, że akurat dana aplikacja będzie działać tak jak powinna czy choćby się w ogóle uruchomiła. Zawsze jednak możesz spróbować. W każdym razie wątpię, żeby się dało uruchomić aplikację zainstalowaną wcześniej z poziomu Windowsa.

W przypadku dowiązań do katalogów radziłbym sprawdzić w jaki sposób są montowane partycje. Ciężko mi cokolwiek napisać bez dokładniejszych informacji.
Napisz w jaki sposób montujesz partycje. Czy zmieniałeś zawartość pliku /etc/fstab?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Musisz zainstalować pod wine. Spod windowsa uruchomisz tylko te aplikacje, których nie potrzeba instalować...
r3solved
Posty: 3
Rejestracja: 23 marca 2013, 17:03

Post autor: r3solved »

jacbob77 pisze:Witam,
moim zdaniem niestety musisz zainstalować jeszcze raz i to też nie da gwarancji, że akurat dana aplikacja będzie działać tak jak powinna czy choćby się w ogóle uruchomiła. Zawsze jednak możesz spróbować. W każdym razie wątpię, żeby się dało uruchomić aplikację zainstalowaną wcześniej z poziomu Windowsa.

W przypadku dowiązań do katalogów radziłbym sprawdzić w jaki sposób są montowane partycje. Ciężko mi cokolwiek napisać bez dokładniejszych informacji.
Napisz w jaki sposób montujesz partycje. Czy zmieniałeś zawartość pliku /etc/fstab?
Pozdrawiam
Niestety nie ma opcji aby wine odpalił program z partycji windowsa. Musiałem ponownie dokonać instalacji, niestety problemy zaczeły się z brakiem Framework 4.0 - doinstlowałem za pomocą winetricks.

Co do partycji, nie zmieniałem nic w plikach konfigurcyjnych. Mam widoczne wszystkie partycje windowsa od samej instalacji świeżego debiana. Tak więc co proponujesz zrobić aby nie było problemów ze skrótami?
Awatar użytkownika
jacbob77
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 września 2007, 13:27

Post autor: jacbob77 »

Pewnie masz już w systemie pakiet ntfs-3g. Spróbuj dopisać do pliku /etc/fstab partycje, która ma być montowana.
Nie wiem dokładnie w jaki sposób montowane są te partycje domyślnie przez system, ale ja zawsze to robiłem przez wpis w fstab.
Instrukcja: threads/704-Montowanie-dysk%C3%B3w-part ... 1#post9207
/dev/hda1 to partycja którą chcesz zamontować. Tą informację uzyskasz m.in. po wykonaniu polecenia fdisk -l
/mnt/dysk to katalog gdzie ma być zamontowana twoja partycja. Ja zazwyczaj tworzę w /media, ale może być właściwie wszędzie np. w /mnt :-)
A potem to już tylko dowiązania symboliczne:

Kod: Zaznacz cały

ln -s /mnt/katalog/katalog /home/katalog
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ