[+] KDE4 nie startuje

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
T4ng10r
Posty: 25
Rejestracja: 05 lipca 2009, 15:13
Lokalizacja: Wroc³aw

[+] KDE4 nie startuje

Post autor: T4ng10r »

Witam.
Po dłuższym czasie nieużywanie Debiana z KDE postanowiłem do nich wrócić. Niestety, po zakończeniu ładowanie systemu, gdy pojawia się GUI z logowaniem - po wpisaniu hasła dostaję komunikat:

Kod: Zaznacz cały

A critical error occurred.
Please look at KDM's logfile(s) for more information or contact your system
administrator.
W /var/log/kdm.log system najpierw pisał coś o braku możliwości załadowania modułu GLX NVidia. Ostatecznie pomogło odinstalowanie i ponowne zainstalowanie sterowników do NVidi.
Nadal nie mogę się zalogować, tym razem w logu pojawia się

Kod: Zaznacz cały

The XKEYBOARD keymap compiler (xkbcomp) reports:
> Warning: Type "ONE_LEVEL" has 1 levels, but <RALT> has 2 symbols.
Errors from xkbcopmp are not fatal to the X server
W Xorg.0.log nie widzę nic złego, poza ostrzeżeniami o problemach z częstotliwościami odświeżania, jednak pod nimi jest odwołanie do nvidia-auto-select i dość trafnie wybiera parametry.

Teraz pytanie - dlaczego wciąż nie mogę się zalogować do KDE? Jakieś wskazówki?
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Wygląda na to, że dość częsty błąd.
Zob.: http://forum.pld-linux.org/viewtopic.php?t=643
I wpisz w Google'a: Warning: Type "ONE_LEVEL" has 1 levels, but <RALT> has 2 symbols.
Otrzymasz dość sporo linków z rozwiązaniami.
T4ng10r
Posty: 25
Rejestracja: 05 lipca 2009, 15:13
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: T4ng10r »

Po długich bojach udało mi się rozwiązać ten problem z xkdb.
Jednak nadal nie mogę się zalogować do KDE4. Po wpisaniu hasła - ten sam komunikat. W kdm.log z rzeczy budzących jakiekolwiek wątpliwości jest tylko komunikat o wyłączonym SELinux. Czy to może odpowiadać za brak możliwości zalogowania się do KDE?

W Xorg.0.log znalazłem ciekawy wpis

Kod: Zaznacz cały

(==)ModulePath set to "/usr/lib/xorg/modules"
(WW) AllowEmptyInput is on, devices using drivers 'kdb', 'mouse' or 'vmmouse' will be disabled
Dorzuciłem w sekcji ,,ServerLayout' opcję ,,AllowEmptyInput'' ustawioną na ,,false'' oraz zainstalowałem pakiety xserver-xorg-input-mouse i xserver-xorg-input-kbd, co rozwiązało powyższe błędy.

Teraz w Xorg.0.log mam tylko jeden blok ostrzeżeń

Kod: Zaznacz cały

(WW) The EDID for Iiyama PL2209HD (DFP-0) contradicts itself: mode
(WW) "1280x720" is specified in the EDID; however, the EDID's
(WW) valid VertRefresh range (56.000-76.000 Hz) would exclude
(WW) this mode's VertRefresh (50.0 Hz); ignoring VertRefresh
W tej chwili przebijam się przez internet by znaleźć odpowiedź dotyczącą tego problemu.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Ta Iiyama to monitor LCD? Swego czasu Xy dość mocno pluły błędy o odświeżaniu ekranu LCD, bowiem - jeśli pamiętam wytłumaczenie - LCD mają "swoje" ustawienia, zaś Xy próbują je traktować jako CRT.
Z Twojego wpisu wynika jednak, że miałeś dość skąpo skonfigurowane Xy. Może po prostu trzeba zainstalować nieco więcej owych xserver-xorg-coś?
T4ng10r
Posty: 25
Rejestracja: 05 lipca 2009, 15:13
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: T4ng10r »

Tak, Iiyama to LCD. Mimo instalacji dużej ilości pakietów xserver-xorg nie udało mi się zmusić KDE4 do wstania.
Odpuściłem sobie i zainstalowałem debiana od nowa, co chwilowo rozwiązało problem.
ODPOWIEDZ