[+] Instalacja Conky - martwy punkt

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Shaken
Posty: 24
Rejestracja: 21 stycznia 2010, 17:59

[+] Instalacja Conky - martwy punkt

Post autor: Shaken »

Witam.
Dzisiaj próbowałem zainstalować sobie Conky według poradnika: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=913. Wykonałem kroki:

Kod: Zaznacz cały

aptitude update
aptitude install conky
ale już przy kroku:

Kod: Zaznacz cały

touch ~/.conkyrc
system stoi. Nie otwiera się żaden plik, nic się nie dzieje w konsoli. Co powinienem w tej sytuacji zrobić? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Sprawdź, w jakim celu wykonuje się to ostatnie polecenie? Przeczytaj jeszcze raz wspomniany poradnik tylko bardziej uważnie.
Shaken
Posty: 24
Rejestracja: 21 stycznia 2010, 17:59

Post autor: Shaken »

Jak dobrze rozumiem :
Plikiem konfiguracyjnym conky jest ~/.conkyrc. Właśnie tam umieszcza się całą konfigurację tegoż wspaniałego monitora systemu.
Plik ten służy do konfigurowania "możliwości" całego programu Conky. Problem w tym że nie mogę go otworzyć, aby cokolwiek sobie poustawiać.
Awatar użytkownika
Redhead
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 17 lipca 2007, 17:37

Post autor: Redhead »

fnmirk widzę jak się starasz, ale ludzie nie czytają ze zrozumieniem. Teraz połowa po maturze to analfabeci. Nikogo tutaj nie obrażając

Shaken jako zwykły użytkownik stwórz ten plik. Potem wpisz/wklej do niego konfiguracje, co tam chcesz.
A potem jako zwykły użytkownik:

Kod: Zaznacz cały

conky .conkyrc
Wtedy pokażą ci sie błędy w konsoli. Jak nie masz błędów i wszystko ci pasuje to

Kod: Zaznacz cały

conky .conkyrc &
Jak chcesz uruchamiać program ze startem komputera to tutaj podałem jak to zrobić
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=18814
Shaken
Posty: 24
Rejestracja: 21 stycznia 2010, 17:59

Post autor: Shaken »

Tylko teraz pozostaje pytanie, dlaczego mój plik .conkyrc jest zablokowany. Tzn. ma ikonkę razem z kłódką. Nie mogę go przez to edytować?
Już powoli zaczynam żałować wyboru Linuksa.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Shaken pisze:Już powoli zaczynam żałować wyboru Linuksa.
Shaken, to zacznij już żałować bo na nas to nie robi żadnego wrażenia.
Pomyśl dlaczego założyłeś sobie kłódkę na plik? Co to są prawa dostępu do pliku? Kto jest właścicielem pliku? Odpowiedź znajduje się na komputerze z zainstalowanym Debianem jak w wielu artykułach na forum.

Pomyśl:

Kod: Zaznacz cały

man chown
man chmod
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Shaken, bo nie zwracasz uwagi na szczegóły i przepisujesz jak leci zanim zaznajomiłeś się z podstawami obsługi systemu.
Nie wylogowałeś się z konta roota/administratora po instalacji conky, zatem stworzyłeś plik do którego prawo edycji (domyślnie) ma tylko root/administrator (dlatego widzisz kłódkę na ikonie pliku). To podstawowe zasady działania wszelkiej maści Linuksów.
Już Redhead, dał ci podpowiedź.
Musisz stworzyć ten plik będąc zalogowany na swoim koncie użytkownika w konsoli (Kaka z przyzwyczajenia dał tworzenie pliku z konsoli, znaczek $ informuje, że pracujesz na koncie zwykłego użytkownika, # jako root), albo zwyczajnie tradycyjnie w środowisku graficznym prawy klik i z menu stwórz plik i nadaj mu nazwę.
Usuń ten plik jako root (inaczej nie dasz rady), i stwórz go jako zwykły użytkownik. To wszystko.
winnetou

Post autor: winnetou »

Dziękuje...
Shaken
Posty: 24
Rejestracja: 21 stycznia 2010, 17:59

Post autor: Shaken »

Shaken, to zacznij już żałować bo na nas to nie robi żadnego wrażenia.
Wzruszyłem się...
Choć raz się zgadzam w 100%
Wszyscy są ,,cwaniakami'' w jakiejś dziedzinie. Nie próbuję wywołać w Was wzruszenia bo nie jest mi to do niczego potrzebne. To że Wy potraficie obsługiwać Linuksa na poziomie zaawansowanym nie robi z Was Bogów. A tak się zachowujecie.
Ja też mógłbym Was wyśmiać z kilku innych dziedzin, z których Wy nie macie bladego pojęcia.

A co do czytania ze zrozumieniem. Wskażcie mi proszę w poradniku Kaki', który jest tutaj: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=913 wskazówki o tym, na jakich kontach (root/użytkownik) trzeba wykonywać dane polecenia. Nawet znaków # i $ nie ma, które mogłyby rozwiązać od razu mój problem.

Dziękuję wszystkim ,,serdecznym'' za pomoc i za dorzucenie swoich trzech groszy do tematu.
winnetou

Post autor: winnetou »

Dziękuje...
ODPOWIEDZ