Debian sam si

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
otanmars
Posty: 9
Rejestracja: 07 sierpnia 2006, 20:56

Debian sam się ścisza

Post autor: otanmars »

Na początku proszę o jak najprostsze wytłumaczenie(linuxa używam od soboty)

Problem wygląda tak: system włącza się z wyłączonym dźwiękiem, gdy próbuję zwiększyć głośność automatycznie ścisza. Gdy włączam regulację głośności wyskakuje "Sorry, no mixer elements and/or devices found". Pakiety odpowiedzialne za dźwięk (bodajże ALSA) dzisiaj zainstalowałem i na początku wszystko chodziło ładnie dopiero gdy włączyłem windowsa(xp professional SP1) a później debiana nie miałem już dźwięku.

PS. Jeśli zapomniałem o czymś napisać piszcie!

PS2. Przy okazji napiszcie jak wyłączyć kadu i operę(9.01) z autostartu.
PS3. Przepraszam za głupie pytania.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Wygląda na to że przy starcie systemu nie ładuje Tobie modułów ALSY i/lub nie przywraca ustawień miksera. Napisz jaką masz kartę, i w jaki sposób konfigurowałeś dźwięk. Najlepiej użyć alsaconf. (ewentualnie pakiet hotplug, ewentualnie ręcznie plik /etc/modules).

Aktualizacja: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=936

Co do opery i kadu to nie wiem dokładnie, ale chyba KDE pamięta sesje (odpalone programy i ich "stan") a potem je przywraca przy logowaniu. Jeśli się mylę to na pewno jest jakiś program do zarządzaniem autostartem, czy tak jak w Windowsie menu Autostart.
otanmars
Posty: 9
Rejestracja: 07 sierpnia 2006, 20:56

Post autor: otanmars »

Kartę dźwiękową mam zintegrowaną(Płyta główna ASUS P4P800S SE). Konfiguracja wyglądała następująco:
alsaconf
ok
tak
tak
ok

PS. Jądro mam 2.4
PS2. Przy starcie system(kiedy te literki lecą) w pewnym momencie wyskakuje Setting up alsa...done(not loaded)
PS3. I mam GNOME :)
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Dziwne to wszystko :) I nie dokońca rozumiem.
Może ustalmy fakty.
Zrestartuj komputer i powiedz co ładuje moduły karty dźwiękowej (bo albo alsa, albo hotplug), i czy wogóle się ładują.

Kod: Zaznacz cały

lsmod | grep snd
Następnie nie rozumiem do końca co oznacza
system włącza się z wyłączonym dźwiękiem, gdy próbuję zwiększyć głośność automatycznie ścisza.
Tzn. z wyłączonym czy ze ściszonym?
I skoro w następnym zdaniu piszesz iż nie możesz regulować głośności, to jak ją zwiększasz i w jaki to magiczny sposób się ona potem zmniejsza?

Pozdro

A przepraszam, jakoś Kadu i Opera jakoś mi się skojarzyło z KDE, to może pomogę, Menu ¦rodowisko->Preferencje->Sesje. Albo przy wylogowywaniu się z Gnome, zaznacz Zapamiętaj Sesję (wcześniej wyłącz wszystkie programy).

[ Dodano: 2006-08-07, 22:19 ]
Aga no to wygląda że skrypt /etc/init.d/alsa-utils uznaje że karta już jest załadowana, a zgodnie z skryptem, wtedy wychodzi nic nie robiąc (potem powinien przywrócić ustawienia miksera), zapewne ładują się te moduły przy pomocy hotpluga. Ewentualnym wyjściem jest brzydki hack w linijce 309 tegoż skryptu, nie wiem trzeba by poszukać jak to zrobić lepiej. Poczytaj /usr/share/doc/alsa-utils/README.Debian może, albo w hotplugu dodać trzeba wywołanie alsa-utils restart po załadowaniu modułów.

[ Dodano: 2006-08-07, 22:20 ]
Albo aby alsa się ładowała przed hotplug (czy co tam innego).
otanmars
Posty: 9
Rejestracja: 07 sierpnia 2006, 20:56

Post autor: otanmars »

System włącza się ze ściszonym dźwiękiem (sorry źle to ująłem).
A co do podgłaśnianiato wygląda to następująco:
Naciskam ikonkę znajdującą sie na pasku zadań(ten głośniczek). Pojawia się pasek do regulacji głośności. Gdy go podnoszę go on odrazu opada na dół.I jeszcze może dodam że jak używam amaroKa to normalnie odtwarza dźwięk(tyle że przy uruchamianoiu wyskakuje błąd że brakuje xine engine i uruchamia się GStreamer engine, a gdy włącze najpierw arts engine a później xine engine wszystko działa normalnie)
lsmod
Module Size Used by Not tainted
soundcore 3268 0 (autoclean)
input 3040 0 (autoclean)
apm 8428 1 (autoclean)
n_hdlc 5704 1 (autoclean)
ppp_synctty 4616 1 (autoclean)
ppp_generic 17956 3 (autoclean) [ppp_synctty]
slhc 4144 0 (autoclean) [ppp_generic]
parport_pc 19432 1 (autoclean)
lp 5540 0
parport 21608 1 [parport_pc lp]
ehci-hcd 14764 0 (unused)
usb-uhci 19504 0 (unused)
usbcore 52268 1 [ehci-hcd usb-uhci]
ide-scsi 8272 0
scsi_mod 86052 1 [ide-scsi]
8139too 12328 1
mii 1952 0 [8139too]
crc32 2848 0 [8139too]
nls_iso8859-2 3292 2 (autoclean)
ntfs 45088 2 (autoclean)
dm-mod 36120 0 (unused)
ide-cd 27072 0
cdrom 26212 0 [ide-cd]
rtc 5768 0 (autoclean)
reiserfs 152944 1 (autoclean)
ide-detect 288 0 (autoclean) (unused)
ide-disk 12448 4 (autoclean)
piix 7784 1 (autoclean)
ide-core 91832 4 (autoclean) [ide-scsi ide-cd ide-detect ide-disk piix]
unix 12752 195 (autoclean)
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Wygląda jakbyś miał jakiś program w tle co kontroluje głośność, albo to nowy rodzaj wirusa. :D
otanmars
Posty: 9
Rejestracja: 07 sierpnia 2006, 20:56

Post autor: otanmars »

hmm... To chyba nie jest dobrze, nie?
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Jak widać wysoce niepożądane. Nie spotkałem się z tym. Może jakieś podejrzane programy odpalone. Nie wiem.
sappa
Beginner
Posty: 148
Rejestracja: 08 sierpnia 2006, 15:09

Post autor: sappa »

Z tego co widac nie masz zaladowanego zadnego modulu do dziekowy. Odpal alsaconf powinno znalezc twoja karte i zaladowac moduly poznij alsamixer i powinno byc gites
Pozdro
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Zgadza się.
ODPOWIEDZ