[+] Gdzie si

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

[+] Gdzie się podziało moje jądro?

Post autor: bolo »

Wiem, to trochę intrygujący tytuł więc już wyjaśniam o co chodzi.
Pobrałem dzisiaj aktualizację systemu, w której była dostępna nowa wersja jądra 2.6.32-3. Dotychczasowa miała numer 2.6.32-trunk-686. Wpis w grubie pozostał niezmieniony, sprawdziłem w katalogu /boot i tam też bez zmiany, nic nowego.
Sięgnąłem więc po synaptica i w nim widzę zainstalowany pakiet:

Kod: Zaznacz cały

linux-image-2.6.32-trunk-686     wersja zainstalowana 2.6.32-3
oraz
linux-image-2.6-686                     wersja zainstalowana 2.6.32+23
1) Dlaczego numer wersji zainstalowanej nie zmienił dotychczasowego
Konsola pokazuje to samo:

Kod: Zaznacz cały

marek@debian:~$ uname -r
2.6.32-trunk-686
2) Nie wiem, w którym momencie pojawił mi się ten drugi linux-image i czy mogę go odinstalować skoro korzystam z innego?

Dlatego ponowię pytanie, gdzie są tamte wersje jądra? Może ktoś pomoże mi to ogarnąć, bo się pogubiłem z tymi wersjami?
simonnam
Posty: 75
Rejestracja: 04 września 2009, 23:42

Post autor: simonnam »

Nie pokazał Ci się nowy wpis, ponieważ jest to dalej jajko 2.6.32-trunk-686.
A o co Ci chodzi w drugim pytaniu? O jaki drugi linux-image?
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

Post autor: bolo »

simonnam pisze:Nie pokazał Ci się nowy wpis, ponieważ jest to dalej jajko 2.6.32-trunk-686.
To sam stwierdziłem, ale synaptic mówi, że zainstalowana jest wersja najnowsza 2.6.32-3 (już bez -trunk).
A o co Ci chodzi w drugim pytaniu? O jaki drugi linux-image?
Napisałem,

Kod: Zaznacz cały

linux-image-2.6-686                     wersja zainstalowana 2.6.32+23
ja widzę rozbieżność. :shock:
simonnam
Posty: 75
Rejestracja: 04 września 2009, 23:42

Post autor: simonnam »

bolo pisze:
simonnam pisze:Nie pokazał Ci się nowy wpis, ponieważ jest to dalej jajko 2.6.32-trunk-686.
To sam stwierdziłem, ale synaptic mówi, że zainstalowana jest wersja najnowsza 2.6.32-3 (już bez -trunk).
Bo masz zainstalowaną wersję 2.6.32-3, ale w nazwie pakietu jakbyś zauważył jest "trunk". Tak więc przyjmij sobie, że masz 2.6.32-trunk-686-3.
bolo pisze:
simonnam pisze: A o co Ci chodzi w drugim pytaniu? O jaki drugi linux-image?
Napisałem,

Kod: Zaznacz cały

linux-image-2.6-686                     wersja zainstalowana 2.6.32+23
ja widzę rozbieżność. :shock:
To jest tylko metapakiet, dzięki któremu masz zawsze najnowsze jajko. Teoretycznie możesz ten pakiet usunąć, z systemem nic Ci się nie stanie, ale po prostu jak np. zostanie wydane jajko 2.6.33 to będziesz musiał je ręcznie instalować, nie będzie ono jako aktualizacja.
bolo
Beginner
Posty: 233
Rejestracja: 17 lutego 2008, 14:47

Post autor: bolo »

simonnam pisze: linux-image-2.6-686

To jest tylko metapakiet, dzięki któremu masz zawsze najnowsze jajko. Teoretycznie możesz ten pakiet usunąć, z systemem nic Ci się nie stanie, ale po prostu jak np. zostanie wydane jajko 2.6.33 to będziesz musiał je ręcznie instalować, nie będzie ono jako aktualizacja.
To jest konkretna odpowiedź, która rozwiewa już moje wątpliwości. Dziękuję i pozdrawiam. :-)
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

bolo, zacznij wreszcie przeglądać forum... Przynajmniej tematy w których sam bierzesz udział. Przecież odpowiedź na to pytanie padła w tym wątku => http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=113680#113680
ODPOWIEDZ