Graficzny instalator pakietów deb

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Aristarh
Posty: 43
Rejestracja: 01 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Rosja/Polska

Graficzny instalator pakietów deb

Post autor: Aristarh »

Czy jest może coś w rodzaju gdebi pod qt4? W Kubuntu rolę instalatora pakietów .deb pełnił KPackageKit, niestety nie ma go w repo debiana, więc szukam jakiegoś programu do instalacji pakietów .deb.

Nie nie chce instalować przez konsolę, chociaż umiem - żadnej filozofii tam nie ma, wolę jednak dwa razy kliknąć niż wpisywać dpkg itd w konsoli - wygoda :)
Awatar użytkownika
gruby
Beginner
Posty: 158
Rejestracja: 03 maja 2009, 03:41
Lokalizacja: Łódź

Post autor: gruby »

Ale jest "kpackage" i możesz spróbować "synaptic".
Aristarh
Posty: 43
Rejestracja: 01 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Rosja/Polska

Post autor: Aristarh »

Nie rozumiesz. Szukam graficznego instalatora plików deb, które ręcznie pobiorę z internetu.

Kpackage sam wiesz jaki jest, a synaptic jest pod gtk ja prosiłem pod qt4.

Naprawdę nikt nie ma repozytorium KPackageKit? Albo nie zna programu coś w stylu gdebi, ale pisanego w qt4?

Może KPackageKit kubuntowski pójdzie w Sidzie?

Może jeszcze troszkę rozjaśnię w Kubuntu KPackageKit był używany do instalacji paczek deb z repozytorium, ale jeśli ściągnąłem z internetu jakąś paczkę deb ręcznie i zrobiłem na niej dwuklik to KPackageKit bez problemu ją instalował, obecnie posiadam Adept, on wprawdzie ściąga i instaluje paczki deb z repozytorium, ale nie instaluje paczek deb, które ja samodzielnie ściągnąłem z internetu, więc szukam coś w stylu gdebi tylko w qt4, chyba, że ktoś ma repozytorium kpackagekit dla Debiana, albo repozytorium kapackagekit do Kubuntu (możliwe, że zaryzykuje i zainstaluję wersję na Kubuntu).
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Aristarh, zrób sobie to co zamierzasz ale później nie zakładaj tematu jak coś nie będzie działać lub jak będziesz miał problemy.

Już tyle razy zostało napisane na forum aby w wersji testowej i niestabilnej systemu korzystać do zarządzania pakietami i systemem tylko z narzędzi pracujących w trybie tekstowym. A tu ciągle pytania kto używa graficznego programu w Sidzie?

Nikt rozsądny nie używa graficznych programów narzędziowych w Sidzie. Nie wyważaj otwartych drzwi.

Przykładów masz tak dużo, że aż trudno ich nie zauważyć. Choćby wśród użytkowników KPackage, Adepta (totalne nieporozumienie) itp., którzy najczęściej po kłopotach aktualizacji formatują partycję i instalują system od nowa.
tomekmad
Posty: 44
Rejestracja: 25 maja 2009, 17:49
Lokalizacja: Krapkowice k/Opola

Re: Graficzny instalator pakietów deb

Post autor: tomekmad »

Aristarh pisze:Nie nie chce instalować przez konsolę, chociaż umiem - żadnej filozofii tam nie ma, wolę jednak dwa razy kliknąć niż wpisywać dpkg itd w konsoli - wygoda :)
Debian nie dla kilikaczy. A w ogóle to po co z Kubuntu przesiadasz się na Sida? Bezsensu to jest.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Chcesz - masz: http://www.kde-apps.org/content/show.ph ... tent=84745
Jak działa z Debianem Sid - nie wiem, bo nie używam.
Przy okazji, to gdebi - w tej chwili - działa chyba jeszcze lepiej niż KPackageKit, bo dociąga zależności, a z KPK chyba niekoniecznie.
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

Ja używam często synaptica pod sidem i nie miałem jeszcze z nim problemów, za to miałem kilka razy problem używając naprzemiennie apt-get i aptitude z konsoli ;].

Debian to nie kubuntu i jeżeli z jakiegoś powodu nie posiada wymienionego przez ciebie pakietu to pewnie jest ku temu ważny powód.

Osobiście to ja bym ci polecił wajig do zarządzania pakietami ale jak to się mówi najlepszy program to ten który tobie najlepiej pasuje.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Korzystając z doświadczenia twórców Siduksa należy korzystać z ich rady.
Sidux pisze:NIGDY nie wykonuj dist-upgrade lub upgrade podczas sesji X
Zawsze sprawdzaj bieżące ostrzeżenia na głównej stronie sidux.com. Ostrzeżenia te są ze względu na niestabilną naturę dystrybucji i są aktualizowane codziennie.

Kod: Zaznacz cały

Wyloguj się z KDE. 
Przejdź do trybu tekstowego poprzez Ctrl+Alt+F1 
zaloguj się jako root, a następnie wpisz init 3 
apt-get update
apt-get dist-upgrade
apt-get clean
init 5 && exit

NIGDY nie wykonuj DIST-UPGRADE [lub UPGRADE] przy pomocy adept, synaptic lub aptitude
...
Powody, dla których powinieneś używać tylko apt-get do dist-upgrade

Menadżery pakietów takie jak adept, aptitude, synaptic i kpackage nie zawsze są w stanie wziąć pod uwagę wielką ilość zmian, która ma miejsce w Sidzie (zmiany zależności, zmiany nazw, zmiany skryptów, ...). Nie jest to jednak wina twórców tych narzędzi, piszą oni wspaniałe programy, które świetnie działają w stabilnej gałęzi debiana, nie są one po prostu odpowiednie dla specjalnych potrzeb Debiana Sid.

Używaj, czego chcesz, do wyszukiwania pakietów, ale pozostań przy apt-get do właściwego instalowania/usuwania/aktualizacji.
Należ im wierzyć ponieważ mają doświadczenie z wersją niestabilną Debiana.

Osobiście wspieram działania apt-get uruchamiając często synaptica.
Aristarh
Posty: 43
Rejestracja: 01 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Rosja/Polska

Post autor: Aristarh »

Nie prosiłem o upomnienia..., a tu połowa postów taka jest, chcę korzystać z graficznych narzędzi na Debianie i mam do tego pełne prawo, a tu nawet moderatorowie off-topują, nie chcę porad i ostrzeżeń, rozumiem, że robicie to w trosce o mój system.

Debian nie oznacza "korzystaj z konsoli", Debian oznacza "wolność wyboru".

Dlaczego przesiadłem się z Kubuntu na Debiana? Bardzo proste, na pewno nie dlatego, żeby z konsoli korzystać, jakby chciał konsolę to bym Slackware zainstalował co zrobiłem w 2007 roku. Debian po instalacji jest czysty - oto pierwszy powód, drugi to ja decyduje co instaluje dodatkowe, co wspomoże moje działania, na kubuntu decydowali o mnie deweloperzy, trzeci powód w Kubuntu 9.10 domyślnie będzie zainstalowane MONO co strasznie mi nie pasuje, dlatego za wczasu przesiadam się tutaj.

Jakieś jeszcze pytania?

Wcześniej miałem sida dla zabawy i dla konsoli, zaś ArchLinux był głównym systemem, dzisiaj to Sid będzie moim głównym i jedynym system dlatego uzbrajam go we wszystko co mi potrzebne, chyba mam na to prawo? Mam prawo do zadecydowania z czego będę korzystał?

Po tej krótkiej przemowie proszę, więc o łaskę i w miarę trzymania się tematu.

Dodam jeszcze, że to w jaki sposób reagujecie jest trochę nie smaczne i odpychające, tacy wielcy znawcy pracujący tylko w konsoli, a jak zadam jakieś pytanie to tylko oczami świecą, np. tutaj:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=15538

i tutaj

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=15553
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

Aristarh pisze:Debian po instalacji jest czysty - oto pierwszy powód, drugi to ja decyduje co instaluje dodatkowe, co wspomoże moje działania, na kubuntu decydowali o mnie deweloperzy
Wcale nie musi tak być:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=93021#93021
Aristarh pisze:Po tej krótkiej przemowie proszę, więc o łaskę i w miarę trzymania się tematu.
Przepraszam za nietrzymanie się tematu, jednak ta informacja może Cię zainteresować... A w temacie niestety nie mam nic do powiedzenia :-P .
ODPOWIEDZ