Problem z K3B

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
GNU/Deymos
Posty: 22
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 23:45
Lokalizacja: Wroc³aw/Ole¶nica

Problem z K3B

Post autor: GNU/Deymos »

Mam szybkie pytanko. Postawiłem dziś Testinga i mam problemy z K3B, dziwi mnie to bo na laptopku na którym także jest Etch pakiety są w tych samych wersjach i wszystko działa . Miał z was może jakieś problemy?

Pozdro
Awatar użytkownika
LiNiO
Posty: 24
Rejestracja: 23 maja 2006, 20:27
Lokalizacja: Zamość

Post autor: LiNiO »

jakieś komunikaty o błędach, logi?
GNU/Deymos
Posty: 22
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 23:45
Lokalizacja: Wroc³aw/Ole¶nica

Post autor: GNU/Deymos »

W sumie wiem o co chodzi ale nie wiem jak to rozwiązać. Chodzi o prawa dostępu. W załączniku jest zrzut ekranu. Na 2 innych kompach mam w "Nowe uprawnienia" bez zmian, tu sa inne uprawnienia! Poza tym z konta admin można nagrywać. Pytanie jest takie jak zmienić te prawa? K3B samo dokonało takiego wpisu a ja nie mogę zmienić. Tak jak na marginesie to prawa np. cdrdao w /usr/bin/ faktycznie sa takie jak w pierwszej kolumnie, to k3b chce je uruchamiać z innymi i pojawia sie problem.

Pozdro
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Chodzi zapewne o to że te programy aby w pełni działały muszą być odpalane z prawami roota. Co najłatwiej wykonać właśnie nadająć tym programom ustawiony bit suid w prawach dostępu. Ja dodatkowo proponuje grupe jakąś nadać na przykład cdwriters, a zwykłym użytkownikom zablokować dostęp do nich. To pozwoli używać nagrywarki (tych programów konkretnie) ze zwykłego konta. Bo teoretycznie te programy mogą posłużyć do włamu, i odczytu plików do których nie mamy dostępu.

Pozdro
GNU/Deymos
Posty: 22
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 23:45
Lokalizacja: Wroc³aw/Ole¶nica

Post autor: GNU/Deymos »

Właśnie cała bajka na tym polega, na jakich prawach jest uruchamiane np cdrdao jesli uruchamiam jako root to automatycznie wszystko działa. Ale jest moduł konfiguracji k3bsetup2 (/usr/bin/k3bsetup), który wywala się, kiedys mi dzialał i wszystko było ok, jako uzytkownik uruchamiałem K3B i dalej tak jest na innych moich kompach, w sumie możliwe że to chwilowy problem. Nie macie pomysłu jak zrobić to na siłę? Ja szukam sposobu ale może wiecie jak?
Awatar użytkownika
LiNiO
Posty: 24
Rejestracja: 23 maja 2006, 20:27
Lokalizacja: Zamość

Post autor: LiNiO »

przy instalacji cdrecord pyta się, czy ma zostać zainstalowany jako suid, nie wiem jak cdrdao, ale możesz spróbować dpkg-reconfigure cdrdao
GNU/Deymos
Posty: 22
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 23:45
Lokalizacja: Wroc³aw/Ole¶nica

Post autor: GNU/Deymos »

Brawo strzał w 10:] przy instalacji sie nie zapytał o konfigurację cdrecord, wiec zrekonfigurowałem i działa.

Dzięki wielki!
ODPOWIEDZ