[+] k3b nie nagrywa CD

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Awatar użytkownika
Raphael
Posty: 4
Rejestracja: 11 marca 2009, 11:08

Post autor: Raphael »

Cdrecord i jego następca wodim, żeby działały wymagają nadania dość nietypowych uprawnień. Zanim zaczniesz kombinować z kodowaniem nadaj właściwe uprawnienia, jako root, w następujący sposób:

Kod: Zaznacz cały

chmod u+s /usr/bin/wodim
lub

Kod: Zaznacz cały

chmod u+s /usr/bin/cdrecord
Uwaga: Operację nadawania uprawnień należy powtarzać po każdej aktualizacji pakietów cdrecord bądź wodim.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Nie wiem czy jest dobrym rozwiązaniem wymuszanie kodowania? Z tak nagranymi płytami jest problem w ich czytaniu.

Zależy też w jakim celu chcesz wymusić kodowanie? Jeżeli do nazw plików i katalogów to jest to bezcelowe (osobiście tak uważam). Moje doświadczenie podpowiada mi aby do nazw plików i katalogów stosować znaki z zestawu ascii oraz ograniczać zgodnie ze starą zasadą długość nazw plików i katalogów do 8 znaków. Resztę informacji umieszczać w komentarzach do pliku lub w osobnym pliku tekstowym. Jak pokazują różne awarie, jakich doświadczyłem, na tak nagrywanych płytach czy nawet w przypadku systemu, zawsze udaje się odzyskać nieomal 100% danych. W innych wypadkach jest różnie - jednak rzadko jest to 100% i po odzyskaniu zawsze wymagana jest korekta nazw plików i katalogów.
Awatar użytkownika
Torque
Posty: 37
Rejestracja: 10 marca 2009, 16:06
Lokalizacja: Dolna Posada

Post autor: Torque »

Dzięki za zainteresowanie.

Wątpię, czy przyczyną są tu uprawnienia wodima, ponieważ, jak pisałem wcześniej, nie mam problemu z nagrywaniem innych płyt lub plików. Spróbowałem jednak rady Raphaela wykonując

Kod: Zaznacz cały

chmod u+s /usr/bin/wodim
Ale nic to nie dało oprócz tego, że teraz k3b wyrzuca inny błąd:

Kod: Zaznacz cały

cdrecord zwrócił nieznany błąd! (kod błędu 255)
Jeśli posiadasz wersję programu cdrecord bez odpowiedniej łaty...
... i ten błąd występuje również dla płyt dobrej jakości ...
...i FAQ programu K3b Ci nie pomaga...
...proszę dołączyć wyjście debugowania przy zgłaszaniu problemu.
fnmirk, mam oryginalną płytę CD, której kopię chciałem zrobić w celu słuchania w samochodzie (szkoda byłoby mi zniszczyć oryginał, co w podróży jest łatwiejsze). Kodowanie chciałem wymusić próbując różnych sposobów, aby w ogóle nagrać płytę :-D Wydawało mi się to możliwym rozwiązaniem, ponieważ inne płyty nagrywałem bez problemu. Próbowałem poprzez opcję "kopiuj CD", a wtedy nie mam możliwości ręcznego ingerowania w nazwy ścieżek audio (a przynajmniej nie wiem jak), więc nie mogę usunąć z nich ewentualnych diakrytyków.

Ostatecznie udało mi się skopiować tą płytę. Zrobiłem to otwierając Konfiguracja: K3b i w zakładce Zaawansowane zaznaczając opcję Wymuś niebezpieczne operacje.

Cel więc udało mi się osiągnąć, nadal jednak nie wiem, co jest przyczyną tych problemów :-/
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Torque pisze:mam oryginalną płytę CD
To na pewno nie była nagrywana z wykorzystaniem kodowania iso8859-2. Jeżeli gdzieś był problem to z jakimś zabezpieczeniem? Próbowałeś wykonać tylko obraz iso płyty na dysku?

Pobaw się może trochę samymi programami konsolowymi do nagrywania płyt.

Tu masz niewielką ściągawkę dotyczącą ich możliwości:
http://manual.sidux.com/pl/cd-no-gui-bu ... ing-no-gen
Awatar użytkownika
Torque
Posty: 37
Rejestracja: 10 marca 2009, 16:06
Lokalizacja: Dolna Posada

Post autor: Torque »

To na pewno nie była nagrywana z wykorzystaniem kodowania iso8859-2
Nie wiem, płyta wydana została w Chorwacji.
Próbowałeś wykonać tylko obraz iso płyty na dysku?
Obraz wykonuje się automatycznie podczas kopiowania CD i jest zapisywany na dysku. Błąd występuje w czasie nagrywania.

Dzięki za rady i linka. Na pewno jeszcze pokombinuję, bo mnie to trapi ;-)

pozdrawiam
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Może rozmiar obrazu jest większy? Spróbuj go nagrać na płytę DVD-RW, jak masz pod ręką.
ODPOWIEDZ