Serwer na balkonie

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
ModY_WzM
Beginner
Posty: 131
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 21:26

Post autor: ModY_WzM »

ruun pisze:
technikps pisze:Jeżeli komputer jest "słaby" to można całkowicie wyłączyć wiatrak na zasilaczu
Czy mógły ktoś to zweryfikować, zastanawiałem się nad tym ostatnio i nie jestem pewien czy to jest bezpieczne. Mam komputer z PIII 500mhz, procesor nie ma wiatraka tylko spory radiator.
Procesor można chłodzić pasywnie ale pod warunkiem, że radiator będzie odpowiednio duży.
Co do zasilacza i odłączenia wentylatora to trzeba uważać. Wszystko zależy jakiej jest mocy, wielkości radiatorów na których są zamocowanie tranzystory i diody oraz od jakość wykonania.
Kiedyś dla kumpla zrobiłem taki zasilacz chłodzony pasywnie, tranzystory i diody umieściłem na większym radiatorze, który został przymocowany na zewnątrz obudowy. Trzeba połączenia między płytką a elementami zrobić odpowiednio grubymi przewodami bo inaczej może być małe puf puf i po zasilaczu ;)

Pozdrawiam
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

a nie wystarczy ci jak dasz wiatrak który wolno sie kręci, przy dobrych zasilaczach nic mu sie nie stanie, jak tak zrobilem i chodził przez 2miechy a potem dołożyłem sprzętu i nie wyrabiał(bo to był no name 250w) a witrak ac z tc i jest badzo cicho, a jak powiekszysz (wytniesz kratki) w otorze wlotowym i wylotowym z zasilacza to bedziesz miał nawet lepszy przepływ powietrza niz default.
gorson
Beginner
Posty: 115
Rejestracja: 23 września 2007, 14:36

Post autor: gorson »

tomii pisze:a jak powiekszysz (wytniesz kratki) w otorze wlotowym i wylotowym z zasilacza to bedziesz miał nawet lepszy przepływ powietrza niz default.
To nie głupie, chyba spróbuje :)
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

ja tak zrobilem z moim, z tym samym wiatrakiem różnica była kolosalna, a z zwolnionym wyrównało się, zawsze możesz kupic jakiś tani i bardzo cichy zasilacz na allegro.
gorson
Beginner
Posty: 115
Rejestracja: 23 września 2007, 14:36

Post autor: gorson »

No i zmiana planów, ten komputerek który miał być na serwer uległ uszkodzeniu... :-/
Jutro składam sobie procek 350Mhz, niecałe 200mb ramu. Chyba wystarczy na serwer.
sj65
Beginner
Posty: 265
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 21:21
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: sj65 »

Poprzednio miałem pentium III 933. Radiator był strasznie malutki i wiatrak także. Zmieniłem wiatrak na dużo większy i zmieniłem zasilanie na 5V. Trzeba sprawdzić czy startuje przy tym napięciu.
Komputer był bezgłośny. Jeżeli masz Tualitana to do nich dołączano duże radiatory i wiatraki. Sprawdź przy 5V. Uważaj, aby we właściwie podpiąć, bo można uszkodzić regulację prędkości wiatraka, o ile taką ma.

Pozdrawiam
sj65
602tryliardy
Posty: 9
Rejestracja: 07 października 2007, 10:16

Post autor: 602tryliardy »

602tryliardy pisze:Cytat:
Czy wilgoć w powietrzu może przeszkadzać? Bardzo?

Nie polecam próbować. Chodzić może i by chodził, ale jak długo 8-)
Ale w sumie, to w każdym powietrzu jest jakiś procent wilgoci. Może zapytam inaczej: jak bardzo taka wilgoć szkodzi (u mnie w piwnicy nie ma w końcu jej aż tak strasznie dużo, dom jest nowy i nie ma problemów z podmakaniem)

A co z temp?? 10 st. to dla komputera za mało, czy może być??
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

temp 10 powinna dla wiekszości sprzętu być niemal idealna, a wilgoć też jest na oguł pisana na urządzeniach- jaka może być maksymalna. poszukaj w instrukcja i manualch to bedziesz wiedział dokładnie, gorzej ze stwierdzeniem jaką ty masz wilgoć w piwnicy.
602tryliardy
Posty: 9
Rejestracja: 07 października 2007, 10:16

Post autor: 602tryliardy »

dzięki tomii
gladi
Beginner
Posty: 122
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 19:40
Lokalizacja: Polska ;)

Post autor: gladi »

Wkleje swoje 3 grosze ;) Co do postawienia komputera na mrozie to będzie działał nawet na -30 stopni. Widziałem firmy, które stawiały sobie serwerki w puszkach plastikowych na dworze... Jest jedno "ale". Musisz zamiast dysku zastosować kartę Compat Flash.. Niestety dysk nie nadaje się na tak nieskie temperatury (zmiana temperaturowa ciał stałych)
ODPOWIEDZ