Dlaczego Debian a nie inna Dystrybucja?

Wszystko Off Topic
xaweryz
Posty: 1
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 09:26

Dlaczego Debian a nie inna Dystrybucja?

Post autor: xaweryz »

Obecnie mam SuSE 10.1 i trochę mnie wkurza, że to nie jest Dystrybucja GNU.

Na przykład denerwuje mnie to że w niej niektóre rzeczy są zmienione/patchowane na potrzeby tej dystrybucji.
I ta dystrybucja faworyzuje KDE tak że jak zmiennie w KDE klika rzeczy to zmienia potem mi się to w GNOME. Np. jak w KDE wyłączę antyaliasing czcionek to w GNOME też mi się wyłącza.

Przekonajcie mnie do Debiana :-)
dodi
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2006, 19:00

Post autor: dodi »

Po prostu zainstaluj Debiana (Sid - najnowsze pakiety) i jakie środowisko Ci się podoba. Sam się przekonasz.
Ja polecam e17 - jak wygląda - wpisz e17 w Google i szukaj w grafice.
Matthew
Posty: 24
Rejestracja: 13 czerwca 2006, 17:43
Lokalizacja: Lipka

Post autor: Matthew »

Ja tam wybrałem bo ma ładną nazwę i spiralkę :]

A swoją drogą (jak już zaczyna ktos tu wojne WM'ów) to mam IceWM ;D
dodi
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2006, 19:00

Post autor: dodi »

Ja o żadnej wojnie nic nie wiem?
dotmod
Posty: 15
Rejestracja: 20 czerwca 2006, 20:35

Post autor: dotmod »

Nie wiem skąd masz takie informacje - jest wręcz przeciwnie, bo domyślnym pulpitem w Debianie jest Gnome, a co do grzebania przez KDE w konfigu Gnome to widocznie masz zainstalowane gtk2-engines-gtk-qt. Jeśli koniecznie chcesz mieć inny wygląd programów GTK to zmieniasz go w Centrum sterowania KDE/GTK Styles and Fonts (tylko po co?).

Chyba każda dystrybucja (może oprócz Slackware) ma łatki do swoich składników, w szczególności jądro.

Według mnie, warto przechodzić z wersji testowej na Sida?
Matthew
Posty: 24
Rejestracja: 13 czerwca 2006, 17:43
Lokalizacja: Lipka

Post autor: Matthew »

Według mnie nie, bo jeszcze paczki mogą się wywalić i wtedy zaczyna się zabawa. Sid jest dla deweloperów, testowy Debian na desktop, stabilny na serwery i tego się trzymam. Ewentualnie robię system mieszany testowy/Sid, ale tylko wtedy gdy pilnie potrzebuję czegoś ze Sida a nie ma tego w wersji testowej.
Awatar użytkownika
LiNiO
Posty: 24
Rejestracja: 23 maja 2006, 20:27
Lokalizacja: Zamość

Post autor: LiNiO »

Tylko zwróc uwagę na to - jeśli w testingu znajdzie sie popsuty pakiet, błąd zostanie poprawiony w sidzie. Zanim poprawiony pakiet wejdzie do testinga minie troszkę czasu.
Zawsze pomocny może być pakiet:

Kod: Zaznacz cały

apt-cache show apt-listbugs
...
Description: Lists critical bugs before each apt installation
 apt-listbugs is a tool which retrieves bug reports from the Debian
 Bug Tracking System and lists them. Especially, it is intended to
 be invoked before each upgrade/installation by apt in order to check
 whether the upgrade/installation is safe.
 .
 Many developers and users prefer the unstable version
 of Debian for its new features and packages.  apt, the
 usual upgrade tool, can break your system by
 installing a buggy package.
 .
 apt-listbugs lists critical bug reports from the Debian
 Bug Tracking System.  Run it before apt to see if
 an upgrade or installation is known to be unsafe.
pozdrówka
LiNiO
qentin
Posty: 1
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 14:30

Post autor: qentin »

A ja tam zawsze używam wersji niestabilnej i dorzucam czasem pakiety z Ubuntu, jak nie chce mi się czekać aż będą w standardowej dystrybucji.

A Debian rządzi, bo jest tak uporządkowany jak sam bym to zrobił.
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

Zalety Debiana:

Przede wszystkim aptitude co niezwykle umila pracę z systemem, można porównać z gentoo gdzie instalacja potrzebnych pakietów może trwać nawet kilka godzin.

Mądry podział (stable, testing, sid).

Większa wygoda w pracy z systemem jak i jego konfiguracją, nie ma tego chociażby w Ubuntu gdzie instalowane jest wiele zbędnych rzeczy.

...

Zalet jest znacznie więcej, ale te wydają się dla mnie najbardziej istotne przy wyborze dystrybucji.

Pozdrawiam.
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

wenabdg pisze:Wieksza wygoda w pracy z systemem jak i jego konfiguracja, nie ma tego chociazby w ubuntu gdzie instalowane jest wiele zbednych rzeczy
Napisz trochę więcej na ten temat, jak możesz.
wenabdg pisze:Przedewszystkim aptitude co nizwykle umila prace z systemem, mozna porownac z gentoo gdzie installacja potrzebnych pakietow moze trwac nawet kilka godzin :( (((((
W gentoo jest inna filozofia, która może być imitowana w Debianie. Chodzi tutaj o ściąganie źródeł i kompilowanie oprogramowania. W gentoo jest także możliwość instalacji prekompilowanych pakietów.
ODPOWIEDZ