Rozważania na temat Debiana

Wszystko Off Topic
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

[+] Autologowanie do Debiana 11

Post autor: lcoyote »

Witam, znalazłem w swoich dawnych notatkach informację, że można poprzez polecenie z konsoli

Kod: Zaznacz cały

systemctl edit getty@tty1.service
oczywiście z uprawnieniami roota, ale po zmianie (czyli wykasowanie komentarza ##) zapisaniu i resecie - plik ma pierwotną treść.
##[Service]
#ExecStart=-/sbin/agetty --autologin user --noclear %I $TERM ## tutaj odhaczony komentarz
czyżby zmiana była w Debianie ze względów bezpieczeństwa zablokowana?
... a może to i dobrze - ale ja tylko pytam :o
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2021, 14:39 przez lcoyote, łącznie zmieniany 1 raz.
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Optymalizacja systemu operacyjnego

Post autor: lcoyote »

... i utrzymanie w należytym stanie. Znalazłem niedawno taka poradę, szukając informacji o instalacji środowisk graficznych pod Debiana

Kod: Zaznacz cały

apt update; apt full-upgrade; apt install -f; dpkg --configure -a; apt-get autoremove; apt --fix-broken install; update-apt-xapian-index
Myslę, że co jakis czas warto to zrobić :confused:
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Optymalizacja systemu operacyjnego

Post autor: dedito »

lcoyote pisze: 27 października 2021, 14:03 ... i utrzymanie w należytym stanie. Znalazłem niedawno taka poradę, szukając informacji o instalacji środowisk graficznych pod Debiana

Kod: Zaznacz cały

apt update; apt full-upgrade; apt install -f; dpkg --configure -a; apt-get autoremove; apt --fix-broken install; update-apt-xapian-index
Myslę, że co jakis czas warto to zrobić :confused:
To ma niewiele wspólnego z optymalizacją systemu.
W określonej sytuacji może spowodować problemy.
Poleceń terminala należy używać z głową i wiedzą do czego służą.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Optymalizacja systemu operacyjnego

Post autor: fnmirk »

Czy znasz znaczenie tych poleceń, które podałeś? Zestaw tych poleceń to głos rozpaczy. Jeżeli ktoś je wykona to uszkodzi system, tak że w niczym nie będzie to przypominało Debiana.

Dokumentacja Debiana dostarcza, jeszcze sporo ciekawych poleceń. Dobrze, że ich nie znasz, gdybyś je dołączył to byłoby ciekawie?

A jak chcesz dbać o system to wystarczy regularnie wykonywać polecenia:

Kod: Zaznacz cały

apt update
apt upgrade
Do tego instalujemy program np.:

Kod: Zaznacz cały

apt install bleachbit
Zapoznając się z dokumentacją:

Kod: Zaznacz cały

man bleachbit
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Optymalizacja systemu operacyjnego

Post autor: lcoyote »

fnmirk pisze: 28 października 2021, 09:10 Czy znasz znaczenie tych poleceń, które podałeś? Zestaw tych poleceń to głos rozpaczy. Jeżeli ktoś je wykona to uszkodzi system, tak że w niczym nie będzie to przypominało Debiana.

Dokumentacja Debiana dostarcza, jeszcze sporo ciekawych poleceń. Dobrze, że ich nie znasz, gdybyś je dołączył to byłoby ciekawie?
...już tłumaczę te połączone polecenia

Kod: Zaznacz cały

apt update
; sprawdź aktualizacje

Kod: Zaznacz cały

apt full-upgrade
; mocna/pełna aktualizacja

Kod: Zaznacz cały

apt install -f
; wyszukaj brakujace paczki

Kod: Zaznacz cały

dpkg --configure -a
; program i zarządzanie pakietami

Kod: Zaznacz cały

apt-get autoremove
; automatyczne czyszczenie osieroconych/niepotrzebnych pakietów
Jeśli czegoś nie rozumiem (polecenia) to z konsoli po poleceniu "apt --fix-broken install" wpisuję --help

Kod: Zaznacz cały

sudo apt --fix-broken install; update-apt-xapian-index
Nie oznacza to wcale, że czasem nie pokrzaczę czegoś - bo taki już jestem i nawet w windows 3.11 zmieniałem powłokę na inną - uwielbiam grzebać pod maską systemu. Czasem może to poprawić kilka rzeczy a czasem powalić.
Musimy wszystko brac pod uwagę i robić często kopie naszych ważnych dokumentów, a co jakiś czas zabezpieczyć je nie na dyskach - ale na DVD lub Blueray

Dzięki za wskazówki i ostatni program - sprawdzę. :o
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Konsolowy program TASKSEL

Post autor: lcoyote »

Jeśli cokolwiek zostało przez nas w systemie zepsute, to możemy użyć konsolowego programu tasksel
w konsoli z uprawnieniami roota

Kod: Zaznacz cały

tasksel
możemy naprawic nasze wcześniej zainstalowane srodowisko graficzne lub zainstalowac mowe ze wszystkimi dodatkami.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konsolowy program TASKSEL

Post autor: dedito »

Fajnie, że lubisz dzielić się "nowinkami" jednak proszę, rób podobne aktywności w dziale luźne bo na dział "Software" to trochę za mało opisałeś.
Przykładowo, to trochę jakby napisać, że żelazko służy do prasowania, nie pisząc już nic więcej, a należałby napisać choćby to w jaki sposób można prasować (na desce do prasowania), czego nie można prasować, jakiej temperatury użyć do konkretnej tkaniny itp. etc.
Przenoszę.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Optymalizacja systemu operacyjnego

Post autor: dedito »

Przenoszę do "Luźne"
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Optymalizacja systemu operacyjnego

Post autor: fnmirk »

lcojote, przepraszam, ale dawno mnie tak nikt nie rozbawił. Nie chodzi o to, aby przepisać znaczenie danych poleceń z dokumentacji, tylko rozumieć ich znaczenie dla całego systemu.

Przeczytaj swój tekst o LibreOffice i zajrzyj do dokumentacji synaptica. Nie podaję do Twojego tematu odnośnika specjalnie.

Zacytuję tylko fragment wersji tekstowej:
man synaptic pisze: Synaptic is a frontend for the apt package managent system. It allows you to
perform all actions of the command line tool apt-get in a graphical environemnt.
This includes installing, upgrading, downgrading and removing of single pack‐
ages or even upgrading your whole system.

A manual with detailed instructions can be found in the help menu of Synaptic.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Konsolowy program TASKSEL

Post autor: fnmirk »

Ja wiem, czy jest to nowinka? Raczej odkrycie. Przypomnijmy sobie jak wygląda instalacja Debiana w trybie automatycznym.

W trakcie szybkiej i automatycznej instalacji Debiana tasksel to dobre ułatwienie. Do codziennej pracy systemu niezbyt się nadaje. Potrafi zainstalować dużo zbędnego oprogramowania. Nawet usunąć to co nie powinien.
ODPOWIEDZ