Rozważania na temat Debiana

Wszystko Off Topic
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Konsolowy program TASKSEL

Post autor: lcoyote »

fnmirk pisze: 28 października 2021, 18:10 W trakcie szybkiej i automatycznej instalacji Debiana tasksel to dobre ułatwienie. Do codziennej pracy systemu niezbyt się nadaje. Potrafi zainstalować dużo zbędnego oprogramowania. Nawet usunąć to co nie powinien.
Z instalacją zbędnego oprogramowania - to się zgodzę (bo doinstalował Libreoffice wersję 7.0.4) - czy usunął? na razie nie zauważyłem, ale po krótkim czasie gdy mam prawie 1800 pakietów - trudno wyczuć :confused:
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Przyspieszanie startu systemu

Post autor: lcoyote »

Przyspieszanie startu systemu (ukryte programy startowe)

Otwórz aplikację o nazwie "Programy startowe". Pokazuje ona jaki soft startuje wraz z systemem. Następnie zamknij tę aplikację i w terminalu wykonaj polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop
To polecenie spowoduje, że aplikacja "Programy startowe" zacznie pokazywać również ukryte pozycje. Przejrzyj je i poczytaj trochę o poszczególnych pozycjach aby się upewnić, że można niektóre wyłączyć.
Jeżeli na żadnej partycji nie masz systemu plikowego btrfs, a masz zainstalowany pakiet btrfs-progs, to go odinstaluj,

Kod: Zaznacz cały

sudo apt remove btrfs-progs
bo nie jest potrzebny, a podczas startu systemu startuje niepotrzebna usługa sprawdzająca czy jest na dysku system btrfs - to też kradnie cenny czas. Sprawdź, czy w pliku /etc/fstab
nie ma wpisów (wierszy) do nieistniejących partycji bo wtedy system dość długo zastanawia się co z tym zrobić.
Ale UWAGA -zachowujemy ostrożność :cool: :confused:
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przyspieszanie startu systemu

Post autor: dedito »

lcoyote pisze: 28 października 2021, 19:00 Przyspieszanie startu systemu (ukryte programy startowe)

Otwórz aplikację o nazwie "Programy startowe". Pokazuje ona jaki soft startuje wraz z systemem. Następnie zamknij tę aplikację i w terminalu wykonaj polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop
To polecenie spowoduje, że aplikacja "Programy startowe" zacznie pokazywać również ukryte pozycje. Przejrzyj je i poczytaj trochę o poszczególnych pozycjach aby się upewnić, że można niektóre wyłączyć.
Jeżeli na żadnej partycji nie masz systemu plikowego btrfs, a masz zainstalowany pakiet btrfs-progs, to go odinstaluj,

Kod: Zaznacz cały

sudo apt remove btrfs-progs
bo nie jest potrzebny, a podczas startu systemu startuje niepotrzebna usługa sprawdzająca czy jest na dysku system btrfs - to też kradnie cenny czas. Sprawdź, czy w pliku /etc/fstab
nie ma wpisów (wierszy) do nieistniejących partycji bo wtedy system dość długo zastanawia się co z tym zrobić.
Ale UWAGA -zachowujemy ostrożność :cool: :confused:
Uwaga moderatora do powyższego:
Proszę to traktować jako "luźne sugestie" i raczej nie stosować.
Temat znajduje się w dziale "Luźne" i autor sam sobie wystawia "laurkę".
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Konsolowy program TASKSEL

Post autor: fnmirk »

lcoyote, fajnie, że się dzielisz z nami swoimi postępami w poznawaniu Debiana, jednak nie zakładaj za każdym razem nowego tematu. Bo sam się pogubisz.

Załóż jeden temat, dając mu tytuł np.: Moje poznawanie Debiana - lcoyote, czy jakoś podobnie (na razie w dziale: Luźne ). I w nim umieszczaj tego typu informacje. Z czasem będziesz to mógł uporządkować i wszystko będziesz miał w jednym miejscu. Od czasu do czasu, ktoś to skomentuje lub uzupełni informacje itp., a Ty nie będziesz musiał się martwić, że jakaś informacja się gdzieś zapodziała. Może powstanie z tego jakiś poradnik?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Rozważania na temat Debiana

Post autor: dedito »

Scaliłem wątki @lcoyote na temat obsługi Debiana.
Myślę, że taka forma publikowania własnych notatek będzie wygodniejsza dla wszystkich.
Proszę @lcoyote abyś nie zakładał kolejnych wątków na podobne tematy i pisał w tym jednym.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Rozważania na temat Debiana

Post autor: Yampress »

Wytłumacz mi jak w Windows 3.11 zmieniałeś powłokę? Bo jestem bardzo ciekaw co to za manewry tam robiles
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Pełna aktualizacja systemu

Post autor: lcoyote »

Polecenie połączone i wykonuje sprawdzanie dostępnych aktualizacji (update), ich instalacji (full-upgrade), sprawdzanie brakujących paczek (-f) i na koniec czyszczenie osieroconych pakietów (autoremove) (wszystko w jednym)

Kod: Zaznacz cały

apt update && apt full-upgrade; apt install -f; apt autoremove
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pełna aktualizacja systemu

Post autor: dedito »

Masz swój wątek na takie rzeczy więc po raz kolejny proszę abyś w nim sobie robił "notatki" i nie zakładał nowych wątków na takie tematy.
Przenoszę.
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Rozważania na temat Debiana

Post autor: lcoyote »

Yampress pisze: 31 października 2021, 21:34 Wytłumacz mi jak w Windows 3.11 zmieniałeś powłokę? Bo jestem bardzo ciekaw co to za manewry tam robiles
Niestety to było jakieś ze 20 lat temu - i obecnie nic konkretnego nie mogę podać. Już w 95 było to zabezpieczone
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Rozważania na temat Debiana

Post autor: Yampress »

W windowsie a jeszcze 3.11 nie było żadnwej powłoki. To był ms-dos. W 95 też można było w ten tryb dos wejsc
ODPOWIEDZ