Aptitude vs. apt

Wszystko Off Topic
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

A czy czasem aptitude nie instaluje pakietów wraz z pakietami opcjonalnymi. Tak czy nie? Zatem zaśmieca system dodatkową ilością niepotrzebnych pakietów. apt-get instaluje tylko niezbędne na dodatek usuwa zależności wieć jaki sens jest używać tego pierwszego? Poprawcie mnie jeśli się myle.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

ms-trex pisze:A czy czasem aptitude nie instaluje pakietów wraz z pakietami opcjonalnymi. Tak czy nie? Zatem zaśmieca system dodatkową ilością niepotrzebnych pakietów. apt-get instaluje tylko niezbędne na dodatek usuwa zależności wieć jaki sens jest używać tego pierwszego? Poprawcie mnie jeśli się myle.
Instaluje, ale wtedy jest --without-recommends, albo zawsze można usunąć bez problemu dodatkowe pakiety, które się zainstalowały. Poza tym, te dodatkowe pakiety najczęściej są bardzo przydatne.
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

tzn. jak daje np. aptitude install gdm, to mi zainstaluje wraz z dodatkowymi czy nie? czy musze jeszcze dać te --without-recommends żeby tych dodatkowych nie instalował?
Awatar użytkownika
Spass
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 09 maja 2007, 16:25

Post autor: Spass »

ms-trex, domyślnie po wpisaniu aptitude install <pakiet> instaluje z dodatkowymi (rekomendowanymi) pakietami. ¯eby instalować bez dodatkowych pakietów musisz wpisać aptitude install <pakiet> --without-recommends. Możesz zmienić w opcjach aptitude, żeby domyślnie instalował bez rekomendacji, było o tym na forum. Wpisujesz aptitude, następnie Opcje -> Zależności -> [ ] Automatyczna instalacja rekomendowanych pakietów.

Głoś oddałem na Aptitude.
ms-trex
Beginner
Posty: 386
Rejestracja: 29 listopada 2006, 18:24

Post autor: ms-trex »

rozumiem, czyli się aby utwierdziłem w przekonaniu że apt-get jest lepszy

EDIT: W zasadzie to zgłębiłem temat manadżerów pakietów debiana i muszę powiedzieć że wajig przerasta wszystkie inne o kilka długości.
Awatar użytkownika
Junkers
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 25 maja 2007, 21:00
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Junkers »

apt-get

Wszystko co potrzebowałem zainstalowałem właśnie nim. Nigdy mnie nie zawiódł.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Osobiscie uzywam aptitude.
W zasadzie to kazdy z w/w jest dobry do instalacji. Dopuki sie cos nie rypnie.. Jedyna kwestia pozostaje jak kazdy z nich radzi sobie z przywroceniem ladu po bledach deweloperow jesli zle ustawia zaleznosci. =]
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

ja do usuwania pakietów włącznie z konfiguracją używam najczęściej dpkg -P nazwa_pakietu :-P
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

Do niedawna apt przez przyzwyczajenie.
Teraz aptitude z --without-recommends... ale w sumie apt i aptitude to jest to samo inaczej skonfigurowane.
frantic
Posty: 66
Rejestracja: 24 maja 2007, 20:06
Lokalizacja: z debian.org xd

Post autor: frantic »

zgadzam się z panem wyżej :-)
sam niemal od początku używam aptitude ale teraz kusi wajig bo tam wszystko w jednym...
ODPOWIEDZ