[+] Debian i Bitcoin

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

[+] Debian i Bitcoin

Post autor: arturromarr »

Witam,
Ostatnio jest bardzo głośno w sprawie krypto-walut i ich kursów. Jestem zielony w tym temacie i chcę zapytać czy ktoś z Was może przybliżyć temat. Z tego co przeczytałem to są różne metody posiadania Bitcoin-ów, jedna z bezpieczniejszych to program który jest portfelem. Czy na Debiana są takie portfele, jak to działa?
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2018, 21:22 przez arturromarr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: Debian i Bitcoin

Post autor: arturromarr »

Zauważyłem, że w standardowych repozytoriach Debiana jest lekki portfel Electrum.
Z tego co przeczytałem to przechowuje on swoje dane na zewnętrznym serwerze.
Kto utrzymuje te serwery, czy to rodzi ryzyko utraty zawartości portfela?
Próbuję z ciekawości zrozumieć mechanizm działania tej waluty
Awatar użytkownika
solaris7
Beginner
Posty: 138
Rejestracja: 07 września 2017, 12:08

Re: Debian i Bitcoin

Post autor: solaris7 »

Uwaga na to jakby to była prawda:

Grupa rosyjskich badaczy z Kaspersky Lab, odkryła szkodliwy program, który może przejąć telefon danej osoby i wykorzystywać go między innymi do wydobywania kryptowaluty. Oprogramowanie jest tak niebezpieczne, że potrafiło spowodować wybrzuszenie baterii w urządzeniu testowym po zaledwie dwóch dniach!

Szkodliwe oprogramowanie nosi nazwę Trojan.AndroidOS.Loapi. Oprócz wykorzystywania mocy obliczeniowej do wydobywania kryptowaluty, bombarduje ono użytkowników reklamami, może uruchamiać ataki DDoS , a także zapisać użytkownika do płatnych usług SMS. Okazuje się, że wirus jest również bardzo trudny do usunięcia z systemu.



Złośliwe oprogramowanie atakuje telefony z systemem Android. Gdy pliki są pobierane, użytkownik zostaje przekierowany na stronę internetową, która wymusza przyznanie wirusowi uprawnień administratora.

Próby przywrócenia uprawnień dostępu powodują zamknięcie aplikacji, menedżera urządzeń oraz skutkują całkowitą blokadą ekranu. Złośliwe oprogramowanie wyświetla następnie komunikat: „Dane telefonu zostaną wyczyszczone. Jesteś pewien?”, aby nastraszyć użytkowników. Wirus wykrywa również oprogramowanie antywirusowe i pokazuje komunikaty mówiące, że jest ono niebezpieczne dla systemu.

„Wirus Loapi to interesujący przedstawiciel złośliwych aplikacji dla Androida” – napisali naukowcy z Kaspersky Lab w szczegółowej analizie. – „Twórcy tego oprogramowania użyli praktycznie całego spektrum możliwości atakowania urządzeń. Loapi może zapisać użytkowników do płatnych usług, wysyła niezliczone ilości podejrzanych wiadomości SMS, wyświetla reklamy, korzystaj z mocy obliczeniowej urządzenia do kopania kryptowalut, a także wykonuje różnorodne działania w Internecie w imieniu użytkownika. Jedyne, czego brakuje, to szpiegostwo użytkowników, ale modułowa architektura tego wirusa oznacza, że ​​można w dowolnym momencie dodać tego rodzaju funkcjonalność.”

Jeśli telefon zostanie zaatakowany, jedyną możliwością pozbycia się wirusa jest wyczyszczenie telefonu i przywrócenie ustawień fabrycznych. Inaczej może czekać nas nawet wymiana baterii w urządzeniu.
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: Debian i Bitcoin

Post autor: arturromarr »

Podobno wykradanie mocy obliczeniowej komputerów do kopania kryptowaluty to coraz szerszy problem.
Rosyjskim badaczom to bym nie ufał zwłaszcza w intencje:
http://www.newsweek.pl/trendy-i-inspira ... 285,1.html
PS:
Jak dobrze mieć Debiana i nie musieć używać takich i im podobnych antywirusów :)
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Re: Debian i Bitcoin

Post autor: kolofaza »

Debian teoretycznie nie jest infekowany bo nikt się nie skupia i nie pisze wirusów itp. na niego ze względu na niski odsetek użytkowników, ale waluty kopie się również przez strony www i tak wchodzisz sobie np. na stronkę i nagle procek szaleje a ty mimowolnie stajesz się górnikiem.
Tak robi chociażby populanre forum pebx.pl
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: Debian i Bitcoin

Post autor: arturromarr »

Zainstalowałem Electrum i uruchomiłem portfel z jego seed-em i hasłem. Dziwi mnie, że po ponownym uruchomieniu jest od razu zalogowany.
.......
Już jest prawidłowo, plik portfela nie był zaszyfrowany.
ODPOWIEDZ