Debian jest własnością NSA

Wszystko Off Topic
zegartyka
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2016, 18:08

Debian jest własnością NSA

Post autor: zegartyka »

Cześć, przypadkowo natknąłem się na artykuł z kwietnia 2014, że debian nawet i cały gnu jest własnością NSA.
Nie wiem jak to możliwe, Jeżeli znajdziecie wolny czas na przeczytanie, proszę o dyskusje.

https://igurublog.wordpress.com/2014/04 ... y-the-nsa/

PS. dodałem to do działu "bezpieczeństwo", Jeżeli ten temat powinien być gdzieś indziej, proszę przenieść.

A i tu moja mała dygresja. Zatem jeżeli to prawda, to jaki jest sens używania debiana, zamiast windows/mac, jeżeli i tak jesteśmy w mniejszym czy większym stopniu inwigilowani przez amerykańskie służby?

Na koniec waszej wypowiedzi prosze o opinie, czy rzeczywiście Debian jest WOLNYM, BEZPIECZNYM, NIEZALEŻNYM SYSTEMEM?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: LordRuthwen »

Ja bym to jednak bardziej widział tutaj.

A co powiesz o SELinux czy jego debianowej odmianie AppArmor? SELinux został napisany właśnie przez i na potrzeby NSA, ja uważam, że jest to bardzo dobre narzędzie do poprawy bezpieczeństwa maszyny i nie należę do osób robiących od razu setenforce disabled.
Dodatkowo wybacz, ale JA jest dla mnie wątpliwym źródłem informacji, co innego gdyby poparł swoją tezę jakimiś dowodami, a tak... a ja mam słonia w karafce, wierzcie mi, bo jestem osobą medialną (szczególnie w 2014 było o nim głośno) :P
Czy jesteśmy inwigilowani... tak, od dawna, praktycznie zawsze i wszędzie - masz smartfona? ]:->
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: sinplez1y1 »

Powinienneś wiedzieć jedno, Debian jest zdecentralizowany także podległość pod agendę i to akurat tą najbardziej znaną jaką jest amerykańska NSA to po prostu śmieszne bajanie. O wiele łatwiej NSA mogłaby wejść po prostu w kod linuksowego kernela (ale dopóki L.T. żyje i trzyma pieczę nad swoim dziełem raczej nie jest to możliwe, dlaczego? bo są jeszcze na tym świecie ludzie, których kupić się nie da...kiedyś Linus miał niejednoznaczną propozycję od trzyliterówek i jak myślisz co zrobił? Jeżeli chodzi o GNU to dodatkowo mamy jeszcze ekscentrycznego rms'a,, który zaraz zwęszy rządowy gnój, także spoko

Debian jest globalnym systemem i rozwija go tysiące deweloperów z całego świata. Posiada zdecentralizowaną władzę i w żadnym wypadku nie podlega pod Amerykańską jurysdykcję tak jak przykładowo RHEL.
decentralizacja «przeniesienie części uprawnień władzy centralnej na lokalne organy władzy»
• decentralizacyjny • decentralizować
czyli znaczy to tyle, że Debian tak jak dzisiejsze korporacje jest beznarodowy i co najwyrzej podlega pod prawo morskie (międzynarodowe)
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: dedito »

Jeżeli już testujemy teorie spiskowe, to nie zdziwiłbym się tym, że wśród deweloperów mogą być pracownicy NSA zostawiający tylne furtki (i inne niespodzianki) w kodzie wybranych paczek, których są opiekunami.
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: sinplez1y1 »

dedito ale cały czas łatwiej wyłapać pluskwę w otwartym niż w zamkniętym bo skoro są w otwartym to w zamkniętym musi ich być dwukrotnie więcej...
zresztą dałem filma już kiedyś na forum o tym https://www.youtube.com/watch?v=1wO-o_mIUTU
Ostatnio zmieniony 10 marca 2017, 23:06 przez sinplez1y1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: dedito »

To racja, ale kto będzie przeglądał wszystkie linijki kodu (i do tego jeszcze ze zrozumieniem), czasem zastanawiam się czy w tym kontekście jest w ogóle różnica pomiędzy otwartym i zamkniętym kodem.
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: sinplez1y1 »

zachęcam do obejrzenia wideo naszego rodzimego haxa, które dałem wyrzej próbuje między innymi znaleść odpowiedź na Twoje pytania.
Ostatnio zmieniony 10 marca 2017, 23:13 przez sinplez1y1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: dedito »

Wideo można obejrzeć, ale tu jesteśmy na forum więc dobrze by było rzucić jakimś argumentem.
Awatar użytkownika
sinplez1y1
Posty: 97
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 23:25

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: sinplez1y1 »

więcej osób patrzy na coś co jest opensource
ja to jednak uważam za duży plus, jest dużo programisów robiących forki, poprawiających sam kod mogących wyłapać nawet przypadkowo potencjalną pluskwę.
Coś co jest zamknięte może mieć zaimplementowane proste drzwi coś co jest widoczne musi mieć zaimplementowany majsersztyk .
Ostatnio zmieniony 10 marca 2017, 23:28 przez sinplez1y1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian jest własnością NSA

Post autor: dedito »

sinplez1y1 pisze: 10 marca 2017, 23:15 więcej osób patrzy na coś co jest opensource
Więcej osób, cokolwiek to znaczy.
Większość osób patrzy na wygodę, co kojarzy się raczej z komercyjnymi rozwiązaniami (chyba nie trzeba na to żadnych dowodów naukowych).
ODPOWIEDZ