[+] SSD czy warto dla Dell D630

Wszystko Off Topic
ww71
Beginner
Posty: 438
Rejestracja: 04 grudnia 2008, 11:44
Lokalizacja: lubelskie

[+] SSD czy warto dla Dell D630

Post autor: ww71 »

Witam,
Mam pytanie. Czy warto, czy coś przyspieszy kompa podłączenie dysku SSD do laptopa Dell D630?
Będę wdzięczny za rzeczowe odpwiedzi.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 06 września 2016, 11:19 przez ww71, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: SSD czy warto dla Dell D630

Post autor: lizard »

Z pewnością przyspieszy uruchamianie systemu. Co dalej? To zależy od tego do czego wykorzystujesz laptopa. Zwiększenie prędkości zapisu/odczytu będzie zauważalne przy dużych plikach. Od kilku miesięcy używam laptopa z dyskiem SSD (model kilka oczek nowszy od D630) i teraz start Debiana na zwykłym dysku wydaje mi się koszmarnie długi. ;)

Znajomy wymienił w tym modelu laptopa dysk na SSD i bardzo sobie chwali. Z tym, że używa Windows, a tam operacji dyskowych znacznie więcej.
ww71
Beginner
Posty: 438
Rejestracja: 04 grudnia 2008, 11:44
Lokalizacja: lubelskie

Re: SSD czy warto dla Dell D630

Post autor: ww71 »

Ok. dzięki. :)
Pozdrawiam

Czytałem, że trzeba w Biosie ustawić dysk na AHCI. Mam tą opcję w Biosie. I teraz pytanie, czy najpierw zmienić na AHCI i zaisntalować systemy (win 10 i Jessie jako drugi). Czy zostawić jak było, a po instalacji zmienić na AHCI. Dodam, że jeszcze nie mam tego dysku SSD, ale tak na zapas chce coś wiedzieć :)
Awatar użytkownika
Kamilko
Beginner
Posty: 238
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 19:44
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: SSD czy warto dla Dell D630

Post autor: Kamilko »

Jeżeli najpierw zainstalujesz windowsa, a później przełączysz na AHCI mogą wystąpić problemy. Najlepiej od razu przełączyć na AHCI, nawet dla zwykłych HDD jest to zalecane.
W Linuxie nawet jak po instalacji przełączysz dopiero na AHCI to i tak będzie działać :)
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: SSD czy warto dla Dell D630

Post autor: LordRuthwen »

Ja mam SSD w zwykłym PC, start systemu (Debian Stable) trwa około 2 sekund od zniknięcia okna dialogowego GRUB-a do pojawienia się okna logowania KDE, warto :P
ww71
Beginner
Posty: 438
Rejestracja: 04 grudnia 2008, 11:44
Lokalizacja: lubelskie

Re: SSD czy warto dla Dell D630

Post autor: ww71 »

Dzięki. Już wiem więcej.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: [+] SSD czy warto dla Dell D630

Post autor: Yampress »

Też mam SSD z KDE/Stretch. Dziś nawet nteresowałem się żywotnością dysków SSD w stosunku do Sata/talerzy.
Wyczytałem, że jeś li dysk nie jest katowany, dużo cykli zapis/kasowanie to jest to całkiem dobre rozwiązanie.

System wstaje do SDDM/KDE5 po wyjściu z BIOS ze 2-3s. Tyle samo się loguje po wpisaniu loginu i hasła. Programy bardzo szybko się uruchamiają ( nawet kilka uruchomionych jednocześnie. Uruchomienie np Fiefox-ESR to też ze 2-3s. Dop tego cisza jak makiem zasiał.
Zablokowany