Nakr

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Nakręciłem trzy filmiki dla całkowicie początkujących co sądzicie

Post autor: navigator »

Instalacja i konfiguracja Debiana
Wiem że trafiła mi się skucha 1 czy 2 zresztą byłem w stresie i zgłupiałem w paru momentach to moje pierwsze filmiki jakie nakręciłem, ale już nie kręciłem od nowa. :)
https://www.youtube.com/watch?v=NihBWYoQv9s
mariolawesola
Posty: 1
Rejestracja: 07 września 2015, 18:12

Post autor: mariolawesola »

wydaje mi się, że bardzo dużo jest już takich rzeczy w internecie
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Wiem że jest to dlaczego mimo wszystko jest tyle pytani które ciągle się powtarzają po za tym zebrałem wszystko po kolei i do kupy w jednym miejscu. :)
Wpadłem na szaleńczy pomysł propagowania debiana na desktop w środ moich znajomych już zniwelowałem opinię o tym że debian trudny w instalacji i konfiguracji postanowiłem dalej coś że tak na szersze wody pokazać.
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Post autor: pawkrol »

Doceniam taką inicjatywę. To, że jest dużo podobnych tutoriali, nie oznacza że komuś i ten się nie przyda.
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Pamiętam jak na początku sam szukałem informacji o linux i debian, w rożnych miejscach wertowałem cały net, tu było to, tam coś innego, a te trzy filmiki pokazują po kolej jak z tym wszystkim zacząć, gdzie i jak czego szukać, jeśli chodzi o debiana. No i to przestawianie się z wndows na linux np. co to są repozytorja. Oprócz terminala są też pokazane graficzne programy (wiem że to złe nawyki) ale na początku mogą trochę pomóc.
Przekonałem też do linuxa debiana parę osób takich jak to mówi Linus Torvalds a technicznych to takie osoby które nie wpadają na pomysł że ze ścieżką można zrobić kopiuj wklej.
Wrzesniowy
Posty: 5
Rejestracja: 19 września 2015, 12:32

Post autor: Wrzesniowy »

Zgodnie z przysłowiem: jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów. Potrzebne są takie filmiki. Szacun za poświecony czas i chęci na przygotowanie tutka. :icon14:
Awatar użytkownika
bobea
Posty: 26
Rejestracja: 27 sierpnia 2015, 05:20

Post autor: bobea »

Oglądałem zanim pojawił się post na forum :)
Świetna robota, pomogły wyjaśnić wiele niejasności dla takiego początkującego użytkownika jak ja :)
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Dzięki za pozytywny odzięk i że komuś pomagają te filmiki.
Miejmy nadzieję że udział debiana, linux wzrośnie na desktopach. :)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Bełkot. Duże niepotrzebnych zdań. Śladowe ilości tłumaczeń, a jak są to bardzo laickie. Bardzo chaotyczne. Zrób sobie plan o czym będziesz mówił na poszczególnych etapach prezentacji. Napisz sobie wypracowanie, przeczytaj je z 100x i dopiero nagrywaj.
Kto się nie zna może będzie wniebowzięty, kto coś już wie to prezentacja ta jest na poziomie miernym.
Ja nie kupuje tego. Przemyśl , popraw i dopiero się pochwal.



Strona debiana? jaka? gdzie? jaki? adres? Ja nie używam debiana to nie wiem, na ekranie nie widać jaką wybierasz strone.


I kolejne tysiące niepotrzebnych słów o wyborze obrazu iso.



lvm .. hehehe
LVM(Logical Volume Management) to system zaawansowanego zarządzania przestrzenią dyskową



INSTALACJA.
"ja sobie użyje 10G" -> dlaczego użyjesz 10 na partycje systemową?
ile zajmuje podstawowy system , ile zajmuje miejsca serwer, ile zajmuje miejsca desktop. Dlaczego zostawić sobie iles tam wolnego miejsca jeszcze? Co to sa logi. Dlaczego pochłaniają mejsce.

Dlaczego partycjonuje tak a tak. tak to sobie można na desktopie. pod serwer jest zupełnie inne partycjonowanie...


swap - "dajemy połowę ramu" a nie prawda, posiadasz jakieś stare informacje na ten temat. Ja mam ramu 8G i swap 1 GB. A dziś w ogóle bym swapa nie dawał!. Aktualnie swap służy jeszcze do innych rzeczy.



Pierwsze poza tym taki mały ekran i robione pod virtualboxem. Co ja mam się domyślać co jest co? Ja to wiem, ale początkujący o tym nie wie co tam na tym obrazie jest, którego nagrywasz.
Drugie poza -> za szybko gadasz. Początkujący się zapętla.
Trzecie poza tym wysławiasz się językiem takim, że coś już coś tam wiesz, a zapomniałeś o tym, że słuchaczami są zazwyczaj ludzie, którzy nic nie umieją i nie rozumieją o czym mówisz. Ja momentami sam nie rozumiem co tam bełkotasz."dvd jest chyba 4 albo 5" Nie wiesz? Na pewno więcej niż mówisz Jessie ma 3 obrazy DVD.http://cdimage.debian.org/debian-cd/8.2 ... 4/iso-dvd/ +2 z aktualizacjami.Umówmy się, że jeśli o czymś nie wiesz to o tym nie wspominasz, bo to tylko podkreśla twoją niewiedze i pustki w temacie.
Nie chciałbym aby uczył mnie nauczyciel, który ma niekompletną wiedzę na danty temat. Czyli z punktu widzenia ucznia wie tyle samo co i uczeń.

Jak się uczyć to się uczyć z dobrych materiałów. Te są słabe. Zmęczyłem się po przesłuchaniu jednego filmu. Drugiego nie oglądam bo znam poziom tych wykładów i szkoda mojego czasu. Nic dobrze nie wyjaśnisz, a jeszcze dodatkowo zagubisz swoim tłumaczeniem tematu.

Proszę Cie nie kompromituj się. Pościągaj te filmy, popraw i wstaw dopiero na nowo. Niech ktoś to jeszcze przejrzy przed wstawieniem i wystawi recenzje, czy to się nadaje do puszczenia społeczności i początkującym

]:->

I z czego się cieszysz z opinii i recenzji użytkowników początkujących? Niech się wypowiedzą ludzie z doświadczeniem, a nie tacy, którzy mają niski dowód społeczny w środowisku linuxowym = niską wiedze i umiejętniości.
Awatar użytkownika
navigator
Beginner
Posty: 365
Rejestracja: 25 grudnia 2013, 16:13

Post autor: navigator »

Strona jest podana pod filmikiem.

LVM Logical Volume Manager (zarządca woluminów logicznych) to mechanizm systemu operacyjnego do zarządzania przestrzenią pamięci masowej. W szczególności, zarządca pozwala na połączenie partycji znajdujących się na różnych urządzeniach pamięci masowej w jeden dysk wirtualny. Jego rozmiar nie jest zdefiniowany na stałe – jeśli zachodzi taka potrzeba, istnieje możliwość jego rozszerzenia o nową przestrzeń pamięciową. Obsługa woluminów logicznych zaimplementowana jest w większości systemów operacyjnych, może różnić się funkcjonalnością i stosowaną terminologią.
Mówię tam o pamięciach masowych.

Dlaczego 10GB bo tyle chciałem użyć do tej prezentacji myślę że i nawet by tyle wystarczyło chociaż ja lubię też i spory zapas mieć i daję 20GB.

SWAP tam mówię jak ma się 4GB i mniej to wtedy połowę ram, ja mam 12GB ramu i mam swap 2GB może i daję tak z sentymentu wiem że system też procesy tam sobie zrzuca.

Ekran nie udało mi się w virtualbox wygaszone inne rozdzielczości ale klik w 720 HD i dość dobrze widać.

Jak wiedzie się na stronę debiana to każdy sobie zobaczy ile jest DVD, debiana samego są 3DVD ale są jeszcze 2 debian-update tak to miałem na myśli.

Czasami momentami rzeczywiście mówię trochę szybciej.

Te filmiki są dla całkowicie zupełnie porządkujących.
ODPOWIEDZ