Kto używa Debiana jako Desktopa ?

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Debian jest super stabilny (przy ubuntu i mint to różnie z tym bywa)
jest prostym systemem
ma dużą ilość paczek

Przy wersjach testing no i sid ma świeże paczusie.


I czego chcieć więcej? Kiedyś miałem chwilkę ubuntu.. Więcej się podczas jego konfiguracji namęczyłem niż w debianie ...
A wtedy już trochę czasu siedziałem na linuxie. To jakoś rok 2006 lub 2008


Nigdy w życiu tak skomplikowanych wynalazków jakim jest łubudubu i jego pochodne...
]:>
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

ja.
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2019, 21:00 przez klavierkrk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

klavierkrk pisze:ja.

i nie zanosi się na zmianę na cokolwiek innego: chyba, że Mac OS ;)
Jeśli znasz w miare linuxa to po co Ci macos? Aby wydać sporą ilość gotowki i mieć system/komputer dla lansu?

Przecież tam są podobne rozwiązwiazania co w linuxie. Więc po co za to jeszcze płacić kupę kasy?
No chyba ze Photoshop...
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

jak już - to chodzi tylko o oprogramowanie, właśnie np. PhotoShop (którego aż tak bardzo nie potrzebuję).
Adobe Dreamweaver też jest.

Mac OS właśnie ma to samo co Linux: porządną konsolę i shella. Ale więcej też "oprogramowania dla programistów" (masło maślane).

Póki co - jest to co napisałeś, że za dużo gotówki to kosztuje. Tu nie chodzi o lans, też tak myślałem. Ale jak się zobaczyło kilku programistów z wyższej półki - jaki sobie workflow zbudowali na Macu - to naprawdę robi wrażenie.

ale jak do tego dojdzie, to za kilka lat, bo póki co to szkoda kasy. Nie widzę sensu żeby parę tysięcy dawać żeby mieć te kilka programów więcej (no ale porządnych :D ). Może kiedyś... a może nie :D

Debian jest b. dobry, a inne Linuxy nie wchodzą w grę. :D
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Przecież za takie pieniądze można sprzętowo sobie laptopa lub desktopa kupić jakiego tylko się chce (z wyższej półki).
A Debian jest darmowy :P
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Debian Sid jest dobry na desktop. Ale aktualizacje od czasu do czasu potrafią coś zepsuć. Rzadko ale jednak. Nie wiem jak to się ma do Ubuntu i innych dystrybucji majacych swieże oprogramowanie.

Dodatkowo, Debian z powodu takiego że nie jest ogólnie uznawany jako system na desktopa, nie jest z reguły oficjalnie wspierany przez twórców oprogramowania. W repozytoriach ppa Ubuntu można znaleźć wiele softu, którego brak na Debiana.

Drugi problem to filozofia Debiana, która czasem psuje soft lub ogranicza funkcjonalność. Jako przykład podam Kodi. Jest w repozytorium ale:
- Debian nie pozwala na używanie wbudowanego w Kodi ffmpeg. Jest więc zewnętrzny ffmpeg, który nie zawiera patchy od Kodi i psuje aplikację
- Debian nie zawiera dodatków/wtyczek pvr dla Kodi, czyli wersja debianowa nie obsługuje telewizji dvb-t

W związku z tym ja Kodi kompiluję sobie sam bo wersja w repozytorium jest popsuta i wykastrowana. A developerzy Debiana problemu nie widzą, bo zyją w swoim własnym swiecie. To momentami drażni
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

mi aktualizacje nic nie zepsuły, no ale siedzę na XFCE

co do tego Kodi - to akurat wygląda na dosyć rozbudwaną aplikację, ale równocześnie masz dokładną wikipedię:
http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Compile_Ko ... _or_Ubuntu

generalnie im bardziej rozbudowana aplikacja na Linuxa (a ta taka jest), tym więcej czasu trzeba poświęcić na poprawną konfigurację i instalację.
Uważam, że aplikację tego kalibru ciężko zainstalować tak od razu, bo trzeba sporo rzeczy zdebugować i ustawić.
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2019, 21:00 przez klavierkrk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

giaur pisze:Debian Sid jest dobry na desktop. Ale aktualizacje od czasu do czasu potrafią coś zepsuć. Rzadko ale jednak. Nie wiem jak to się ma do Ubuntu i innych dystrybucji majacych swieże oprogramowanie.

Dodatkowo, Debian z powodu takiego że nie jest ogólnie uznawany jako system na desktopa, nie jest z reguły oficjalnie wspierany przez twórców oprogramowania. W repozytoriach ppa Ubuntu można znaleźć wiele softu, którego brak na Debiana.

Drugi problem to filozofia Debiana, która czasem psuje soft lub ogranicza funkcjonalność. Jako przykład podam Kodi. Jest w repozytorium ale:
- Debian nie pozwala na używanie wbudowanego w Kodi ffmpeg. Jest więc zewnętrzny ffmpeg, który nie zawiera patchy od Kodi i psuje aplikację
- Debian nie zawiera dodatków/wtyczek pvr dla Kodi, czyli wersja debianowa nie obsługuje telewizji dvb-t

W związku z tym ja Kodi kompiluję sobie sam bo wersja w repozytorium jest popsuta i wykastrowana. A developerzy Debiana problemu nie widzą, bo zyją w swoim własnym swiecie. To momentami drażni
Zwyczajnie zrzędzisz i naginasz fakty by pasowały do twoich urojeń. Wtyczki dla XBMC od lat były w repozytorium:
https://packages.debian.org/search?suit ... s=xbmc-pvr

Natomiast wtyczki dla Kodi są opóźnione ze względu na migracje XBMC -> Kodi i LibAV -> FFMpeg
I think the proper way time of uploading the package would be afteruploading replacements for the PVR addons as well.I'm discussing the situation with upstream here:https://github.com/kodi-pvr/pvr.hts/issues/88

Packaging all PVR addons will take some more time but I have uploadedthe update to transition to kodi because it held back the libav->ffmpegtransition.
https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugrepo ... bug=787018
Hi,
I'm maintaining the XBMC/Kodi packages in Debian and I am also maintaining xbmc-pvr-addons which is now split to separate upstream repositories here.
I intend keeping Kodi up-to-date in Debian and the PVR packages as well but seeing the most of packaging work done here, too makes me wonder if we could work together on the official Debian packages instead working independently and duplicating part of the effort.
I would happily sponsor the uploads to Debian if you would like to be the maintainer listed or we could co-maintain the packages.
https://packages.qa.debian.org/k/kodi.html
https://packages.qa.debian.org/x/xbmc-pvr-addons.html


https://github.com/kodi-pvr/pvr.hts/issues/88

Natomiast wbudowane dublujące się biblioteki są w Debianie odrzucane by nie było potem problemów z wieloletnim wsparciem wersji stabilnej. Z takimi praktykami można się spotkać w Windowsach, z dziesiątkami wersjami bibliotek, którymi nikt się potem nie zajmuje i nie łata nawet krytycznych luk bezpieczeństwa.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Niczego nie naginam kolego. Twórcy Kodi używaja własnej zmodyfikowanej wersji ffmpeg. Debianowi to oczywiście nie pasuje i przez to popsuli Kodi. Sam doświadczyłem tego, gdy odtwarzanie wideo się zawieszało na kompilacji z Debiana bo Debian postanowił używać zewnętrznego ffmpeg. Zgłosiłem to jako błąd w Kodi i okazało się że błędu nie ma, tylko Debian sobie wziął zewnętrze libav zamiast ffmpeg, takie jak miał akurat w repo. A resztę mieli w dojpie, nie działa to nie nasz problem.

Po tej akcji w skrypcie configure zablokowano możliwość użycia ffmpeg zewnętrznego, a dev team Kodi wprost odradza na forum używanie Kodi z repozytorium Debiana. Bo Debian dalej idzie pod prąd i upiera się jak osioł że ma być zewnętrzny ffmpeg.
Jak zresztą się postarasz to na oficjalnym forum Kodi znajdziesz całą dyskusję o Debianie i jego wymysłach.

Co do pvr, to jest totalny bullshit i nieprawda. Wtyczki pvr nic akurat nue mają wspólnego z ffmpeg. Za to zmienił się znacznie sposób kompilacji wtyczek pvr -znów jest osadzonych w środku kilka bibliotek, tym razem autorstwa programistów Kodi - ja skompilowałem je statycznie i tak samo jest to zrobione w repo od Ubuntu.
Pewnie i tu Debianowi coś się nie podoba i dlatego kombinują jak koń pod górę żeby coś popsuć.

Jak nie znasz tematu to się nie wypowiadaj, poczytaj najpierw oficjalne forum Kodi i zasięgnij info u źródła

BTW: nie zrozumiałeś problemu, Debian powinien potraktować Kodi jako jednś całość, razem z jego wbudowanym ffmpeg. Debian nie musi tam niczego łatać bo robią to twórcy Kodi

Zresztą, cała dyskusja tu (ja też brałem udział): http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=177474

Z miojego punktu widzenia, Debian psuje Kodi i tak samo sądzą programiści Kodi
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

Nie interesuje mnie forum Kodi bo nie używam takiej dystrybucji ;)

Polityka Debiana jest taka, że nie ma miejsca na dublujące się i zmodyfikowane wersje bibliotek. Dystrybucji są setki i tyle samo jest polityk ich deweloperów.
Z tego powodu nie ma np. Unity w Debianie.
Co do pvr, to jest totalny bullshit i nieprawda.
Przecież podałem ci linki. Przeczytaj jeszcze raz to zdanie:
Packaging all PVR addons will take some more time but I have uploaded the update to transition to kodi because it held back the libav->ffmpeg transition.
Pakiety w repozytorium nie biorą się z powietrza i ktoś musi je przygotować. Rozumiem że słono płacisz deweloperowi za jego pracę i wymagasz pośpiechu bo nie będziesz przecież czekał, aż on znajdzie na to czas.
Po prostu brutalna prawda jest taka: dla deweloperów ważniejsze jest wcześniejsze ukończenie migracji libav->ffmpeg niż błyskawiczne spełnianie twoich ewentualnych zachcianek.

Już pomijam fakt, że w Debianie jest teraz kiepski czas na tego typu prace bo trwa migracja libstdc++6 i wszystko czeka na zakończenie tej migracji.
Debian nie musi tam niczego łatać bo robią to twórcy Kodi
To napisz łaskawie jak niby oni będą łatać Kodi w wersji stabilnej Debiana.
ODPOWIEDZ