Jaki system operacyjny pod serwer?

Wszystko Off Topic
grzesiekbpa
Posty: 4
Rejestracja: 04 listopada 2014, 19:59
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp

Jaki system operacyjny pod serwer?

Post autor: grzesiekbpa »

Witam. Mam w planach uruchomienie serwera dedykowanego pod stronę internetową. A moje pytanie brzmi jaki system operacyjny wybrać? Zastanawiam się nad Debianem oraz Windows Server 2012. Nie ukrywam, że nie ma zbyt dużej wiedzy nt administracji serwerem. I proszę Was o poradę jaki system byłby dla mnie na początek najlepszy, żeby w miarę szybko go opanować. Serwer będę dzierżawił w OVH, może jest ktoś tutaj kto korzystać z ich usług to niech się wypowie. Czy warto np instalować nakładkę graficzną na Linux, która odpowiada za zarządzanie serwerem. Na serwerze będzie Mysql, Apache, PHP i serwer pocztowy. Dziękuje z góry za wszelkie porady :) .
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Post autor: pawkrol »

Osobiście stawiałbym to na Debianie, bez nakładki graficznej.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Po co nakładka graficzna? Szybciej i wygodniej jest z palca, ewentualnie jakiś panel www do ułatwienia zarządzania i to wszystko. Mam w ovh serwer dedykowany na własne potrzeby, nie narzekam, przynajmniej na razie, ale jak chodzi o kontakt z klientem to leżą i kwiczą.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

freebsd
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Z ciekawości zapytam, a jak byś wybrał Windows Serwer, to też chcesz Apache tam instalować?
jakub433
Posty: 4
Rejestracja: 02 grudnia 2014, 10:37

Post autor: jakub433 »

Hej,
serwer na windowsie na pewno jest łatwiej postawić oraz zarządzać nim, natomiast na linuxie na pewno będzie to dużo bardziej stabilne i funkcjonalne. Musisz sam ocenić na czym będzie CI prościej pracować.
Poszukaj w necie tutoriale, przeczytaj je i ocenisz co będzie łatwiejsze na początek.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

jakub433 pisze:Hej,
serwer na windowsie na pewno jest łatwiej postawić oraz zarządzać nim.
A ty jesteś tego aby na pewno pewny?
Jak jesteś praktykującym adminem MSWS to pewnie tak, ale jak widzę ile kumple w robocie muszą się opier...lić z serwerami pod MSWS to strasznie się cieszę, że u mnie to jest prostsze :)
jakub433
Posty: 4
Rejestracja: 02 grudnia 2014, 10:37

Post autor: jakub433 »

Ja jestem "dzieckiem" windowsa i dlatego przynajmniej dla mnie prościej jest to postawić własnie na Windowsie, aczkolwiek funkcjonalność i stabilność lepszą gwarantuje linux. Wszystko zależy co dokładnie potrzebujemy i jakie to ma wymagania.
iszo
Posty: 34
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: iszo »

Właśnie zastanawia mnie fakt dlaczego piszecie iż Linux jest bardziej stabilny od Windowsa? ( Jestem początkującym) . W pracy np AD stawialiśmy na Windows serverze 2003 a Poczte kolega już obsługiwał z poziomu Linuxa...
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Nie jest, po prostu do różnych zastosowań stosuje się różne rozwiązania, tam, gdzie obecnie pracuję cała architektura serwerowa prócz kontrolera domeny AD i poczty stoi na Linuksie, dział IT też działa w 100% w oparciu o stacje robocze z pingwinem na pokładzie, ale cała reszta już siedzi na Windowsie. Dlaczego? Ano dlatego, że to co oni robią jest wygodniej zrobić stamtąd, a to co my robimy jest po protu szybciej i wygodniej zrobić z poziomu linuksa.
Do tego sam system jest mniej zasobożerny, wiem, jest MS Windows Server Core z niczym poza wierszem poleceń, ale nie znam się na tym i jako typowy laik stwierdzam, że praca na tym to masochizm :P
@jakub:
prościej jest sprawić, żeby działało, czy żeby wszystko było poustawiane tak jak RFC przykazało? Jeśli to pierwsze, to nie zgodzę się, jeśli to drugie to tym bardziej :P
Ad. 1: apt-get -y install cokolwiek && service cokolwiek start #zainstalowane i włączone
Ad. 2: co z tego, że zainstalujesz, skoro jeszcze trzeba poustawiać, pliki konfiguracyjne w linuksie są z reguły świetnie okomentowane, więc wystarczy przeczytać o co chodzi i włączyć co trzeba. W klikanym konfiguratorze też tak masz?
ODPOWIEDZ