Użytkownicy Debiana i kde

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Użytkownicy Debiana i kde

Post autor: Menel »

Dlaczego tak się utarło, że większość użytkowników Debiana nie trawi i ma uraz do kde? A jak gdzieś czytam opinie, to przeważnie pojawia się odpowiedź rzekomo zaawansowanych użytkowników (nie tylko Debiana) typu - za bardzo windowsowy w filozofii swojej obsługi (bo nie ma cukierkowego paska na górze) i cukierkowy wygląd, cokolwiek to znaczy. Jakiś zakorzeniony uraz do Windowsów?

Nie twierdzę, że to jakieś jedyne słuszne środowisko, ale przykładowo, ja nie lubię gnome i mu pokrewnych. Za to, że jest mniej konfigurowalny i użytkowy od kde jak dla mnie. A wygląd mi się już oklepał i jakoś mi nie podchodzi surowość i szarość gtk. Wolę coś przyjaźniejszego dla oka. Ale odpowiedź, że coś jest za bardzo windowsowe jest po prostu niedorzeczna, pomijając fakt, że system ten naprawdę nieźle wygląda i czerpie na moje, garściami właśnie z kde, a nie na odwrót.
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Post autor: kolofaza »

Tutaj właśnie muszę koledze przyznać rację, w zakresie konfigurowalności.
Tego mi w środowiskach graficznych właśnie brakuje. Gnome 3 ma opcji mało, xfce ciut więcej, a w KDE mogę naprawdę dużo skonfigurować, ale i tak nie lubię KDE.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Chciałem nawet wrócić do gnome, naprawdę lubiłem to środowisko za czasów wersji dwa, ale jak zobaczyłem trójkę, po prostu moja głowa tego nie ogarnęła.

Podobnie zresztą było w przypadku ubuntowego unity. Mam całkowicie inne przyzwyczajenia, nawyki i nie pasowała mi zupełnie ich filozofia. I myślę, że wtedy definitywnie pożegnałem się z gnome i gnomopodobnymi środowiskami. Lxde jest moją ewentualną alternatywą. Bardzo polubiłem to środowisko, gdyby coś złego zaczęło dziać się z kde, albo mój wiekowy sprzęt po prostu nie będzie mógł już go bezproblemowo udźwignąć to wybór padnie właśnie na lxde.
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Post autor: kolofaza »

Muszę przyznać, że w KDE nie rozumiem pulpitu tzn. mogę mieć na nim ikony katalogi i coś tam jeszcze nie pamiętam już dobrze i pulpit może być jakoś pulpitem katalogiem i takie tam to mnie zawsze dezorientowało, ale za to możliwości konfiguracji dawały pełną satysfakcję jak w Gnome2.

Ostatnio na virtualboksie uruchomiłem gNewSense, i natywne tam jest gnome2. Ech nostalgia.
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Jak tak bardzo chcecie stary Gnome2 to macie zawsze Mate, więc nie widzę problemu, żeby to środowisko zainstalować.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Jak, możesz sobie przykładowo ustawić na pierwszym pulpicie, że będzie ci wyświetlał ikony folderów całego katalogu domowego, tworzył tam pliki, katalogi itp. (tak jak mówisz pulpit jako katalog, a na drugim przykładowo masz taki normalny pulpit z widżetami, bez ikon i możliwości tworzenia katalogów, plików itp.).

Moim zdaniem bardzo przydatna rzecz. Gnome2 cały czas używam na stacjonarnym komputerze z jakimś leciwym Ubuntu. Zainstalowane jest już tam parę ładnych lat, ale bardzo rzadko go uruchamiam bo to już praktycznie muzealny eksponat. Bardziej taki awaryjny sprzęt.

Mate stoi w miejscu i jest za wolno rozwijane. Zresztą, tak jak mówiłem, ja tam do gnome nie wracam, za topornie zawsze tam było, a wersja trzy gnome pozamiatała zupełnie chęć ponownego przekonania się do tego środowiska.
Awatar użytkownika
pone13
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 30 listopada 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pone13 »

Dla mnie w KDE brakuje niestety ,,smaku graficznego''. Porównując Gnome3 z KDE tylko pod względem wyglądu, estetyki (pomijając konfigurowalność oraz walory użytkowe), to widać na pierwszy rzut oka, że niestety KDE jest lata świetlne pod tym względem za Gnome. Lubię minimalizm w projektowaniu graficznym i Gnome spełnia moje preferencje w tym kierunku (szkoda, że długo nie doczekamy się wersji 3.10 na Debianie).

Domyślnie KDE jest dla mnie niestety paskudne i cukierkowe właśnie. W KDE zmieniłbym tylko jedno - grafików, którzy pracują nad wyglądem tego środowiska.

Wygląd Gnome i funkcjonalność KDE, no i framework Qt to byłby dla mnie ideał.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6367
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Właśnie ten cały przepych konfigurowalności nie jest taki dobry. Dlatego też nie za bardzo lubie kde.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

KDE jest świetnym środowiskiem graficznym z kilkoma wadami. Jedną z nich jest, jak już wspomniano, kiepska oprawa graficzna. Inną całkowity brak zrozumienia potrzeb początkujących użytkowników - przeładowane konfiguratory, a wystarczyłoby wprowadzić tryby konfiguracyjne: podstawowy, średniozaawansowany, ekspert np. w trybie podstawowym minimum możliwości konfiguracyjnych (typu gnome) itd.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Ja KDE używałem jeszcze za czasów 3.5 i moich zabaw ze Slackware, uznałem, że KDE jest po prostu za ciężkie, a przy okazji przeprowadziłem się przez kilka innych dystrybucji na Debiana z Gnome2 - to było coś co mi wystarczało bo było proste, czytelne i dość estetyczne.
Obecnie mam XFCE i tak na razie pozostanie.
Słyszałem o tym, że KDE jest już bardziej dostosowane niż ówczesny spychacz, ale jakoś nie umiem się przekonać nawet do testów.
ODPOWIEDZ