Praca dyplomowa -

Wszystko Off Topic
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Praca dyplomowa - środowiska graficzne

Post autor: Omen »

Witam!
Mam do was kilka pytań. Jako że zbliża się koniec nauki i trzeba w końcu zacząć pisać pracę dyplomową zwracam się do Was z prośbą o wskazówki.

Mam temat "Analiza porównawcza środowisk graficznych GNOME, KDE, XFC w systemach Linux". Jako że z dystrybucji Linuksowych najbardziej przypadł mi do gustu Debian, chcę na nim się wzorować. Poza tym kiedyś dość namiętnie go używałem, więc co nie co jeszcze pamiętam.

Na początku mojej pracy wiadomo, bardzo ogólnie chciałbym opisać co to są środowiska graficzne, wspomnieć o licencji GPL, o bibliotece GTK+ itp.

W drugiej części po kawałku opisać każde z w/w środowisk, krótko opisać instalacje na świeżym Debianie. W trzeciej części chciałbym skupić się już na porównaniu tych środowisk i tu nie do końca wiem jak się za to zabrać. Głównie będę skupiać się na pełnych wersjach środowisk, nie podstawowych. Jak myślicie co można porównywać? Pierwsze co mi przychodzi na myśl to oczywiście obciążenie sprzętu, standardowe wyposażenie i... brak mi pomysłów.

Jak macie jakieś ciekawe pomysły to piszcie! A nóż mi się to bardzo przyda.
Awatar użytkownika
lun
Beginner
Posty: 266
Rejestracja: 01 lutego 2010, 22:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lun »

Z pomysłów:
  1. Jako wstęp do pracy daj rzecz jasna jakąś historię środowisk graficznych, załącz jakiś graf, jak wpisuje się środowisko graficzne w warstwę prezentacji desktopu, uzupełnij o jakieś managery okien.
  2. Promotorzy i recenzenci wolą popatrzeć sobie na obrazki, niż analizować masę tekstu, dlatego zainteresuj się tym, jak zmieniały się wizualnie możliwości środowisk (polecam zrzuty ekranów z tej strony http://xwinman.org/).
  3. Pomyśl nad wizualizacją rozwoju kodu poszczególnych środowisk (jest coś takiego w Google), bo jak wiadomo, napisanie pracy a jej prezentacja to dwie różne rzeczy ;)
  4. Napisz o różnych "wariacjach" podstawowych środowisk graficznych (Cinnamon, MATE, Unity i co tam jeszcze jest).
  5. Nie jestem przekonany czy Debian jest najlepszym kandydatem do wykonania porównania, ponieważ jest dosyć konserwatywny w tych kwestiach.
  6. Rzuć wizualizację kodu, bibliotek, klas, plików i relacji między nimi (są do tego fajne narzędzia)
  7. Jak już koniecznie chcesz porównywać, to wydaje mi się, że powinieneś to zrobić na podstawie architektury, różnic w działaniu, zastosowanych komponentach, możliwościach i filozofii twórców.
ODPOWIEDZ