Komputer a wzrok

Wszystko Off Topic
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Komputer a wzrok

Post autor: Martinex »

Ogolnie wiadomo, ze monitory, telewizory, sluchawki i inne urzadzenia sa szkodliwe dla naszego zdrowia. zatem nie szkoda jest wam zdrowia na zabawe w informatyka, dlubanie w linuksie kosztem slabego wzroku w przyszlosci?
Awatar użytkownika
grucha
Beginner
Posty: 345
Rejestracja: 29 września 2007, 01:04
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: grucha »

Szkoda, dlatego postanowiłem zostać jaskiniowcem, zamieniłem sztuczne źródła światła na naturalne, a tego posta piszę zero-jedynkowo, zwierając 2 nieizolowane kable. Tak serio, to czynników tzw. cywilizacyjnych powodujących pogarszanie wzroku jest masa i komputer (zwłaszcza w dobie monitorów LED i okularów z anty-refleksem) nie jest wcale najgorszym z nich.
Franeczek987
Posty: 2
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 12:18

Post autor: Franeczek987 »

Wcale tak źle nie jest, ważne aby dbać o wzrok i często spoglądać na dalekie obiekty podczas pracy przy komputerze, aby oko pracowało ostrząc na różnych odległościach.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Ponad 19 lat siedze na komputerach i jest ok. Siedze w odległości 1m od 19" monitora LCD .Kiedyś crt 15"

Era komputerów trwqa od lat 80 XX wieku i chyba jeszcze nikt tak do końca nie znadał jak to działa na wzrok. Kiedyś były monitory CRT i inaczej działały na wzrok niz teraz LCDki.
Wszystko wyjdzie po iluś latach.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Yampress pisze:Kiedyś były monitory CRT i inaczej działały na wzrok niz teraz LCDki.
Wśród obydwu typów są takie, które nie męczą wzroku (filtry, powłoki, odpowiednie odświeżanie, nasycenie itp., a przede wszystkim spełniające surowe normy), a także takie na które nie da się popatrzeć dłużej (robione tylko na sztukę, na odwał). Używam CRT (LG flatron f700p) i nie narzekam. Dodam tylko, że widziałem takie monitory LCD których bym nie chciał używać nawet jakby mi je ktoś ofiarował za darmo.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Promieniowanie wysyłały.
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Martinex »

Ja do niedawna używałem 15 calowego crt. Początkowo nie męczył, ale na maksymalnej rozdzielczości już męczył. Od miesiąca mam 17 calowego LCD ale fakt faktem wadę wzroku mam. Poza tym komputer powszechne są teraz a nie 30 lat temu. Teraz są tanie i wszędzie.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Martinex pisze:Ja do niedawna używałem 15 calowego crt. Początkowo nie męczył, ale na maksymalnej rozdzielczości już męczył.
Nic dziwnego, bo przy tej maksymalnej rozdzielczości pewnie musiałeś używać małej częstotliwości odświeżania.
Dla CRT 85Hz to powinno być minimum.
Martinex pisze:ale fakt faktem wadę wzroku mam.
Ja też mam wadę wzroku, a nawet noszę okulary (- zwykłe szklane).
I pomimo tego, że od 8 lat wpatruję się w CRT mój wzrok w ogóle mi się nie pogorszył.
Wcześniej jak jeszcze nie miałem komputera bardzo dużo grałem na konsoli i oglądałem telewizor, a okulary od ponad 20 lat mam tej samej mocy (okulista twierdzi, że nie ma potrzeby zmieniać).

Ps.: Zresztą nie ważne jaki monitor, to i tak bardzo ważne jest ustawienie prawidłowej jasności i jaskrawości, a także odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. No i umiar, tzn. żeby nie siedzieć więcej niż 12h przed komputerem bez przerwy.
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Martinex »

No właśnie, było 60Hz maksymalnie. Z kolei mój telewizor crt tez działa przy 60Hz tyle że z przeplotem. Dlatego działałem na 1024x768/85Hz. LCD wyciąga maksymalnie 75Hz nawet na niższych rozdzielczościach. Też grałem na konsolach i nadal to czynię.
Irmina15
Posty: 4
Rejestracja: 23 sierpnia 2012, 16:49

Post autor: Irmina15 »

Przed wadą wzroku się nie uchronić, jak ma być to będzie :)
ODPOWIEDZ