i386 vs amd64

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

jedyny problem na amd64 z jakim sobie dotąd nie poradziłem to oglądanie filmów rmvb. po prostu pakiet w32codecs w wersji na amd64 jest strasznie ubogi. reszta czyli java, flash, opera, wine działa bez zarzutu - wydaje mi sie ze nieco szybciej niz i386 (testów nie robiłem). Dodatkowy plus - na i386 podczas prze4łączania sie między X a konsolami zawieszał sie cały system (radeon - sterowniki fglrx), na amd64 problem nie występuje. Większość pakietów z i386 można zainstalować bez żadnych przeróbek (dpkg --force-architecture -i /sciezka/do/pakietu.deb ).
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

fakt faktem architektura 64bitowa to przyszłość, według mnie jako drugi system można sobie zainstalować adm64 i eksperymentować testować i probować, co wyjdzie to zależy od Ciebie i to Ty zdecydujesz.

Przyjemnych testów :)
dotmod
Posty: 15
Rejestracja: 20 czerwca 2006, 20:35

Post autor: dotmod »

Osobiście nie stwierdziłem zauważalnego wzrostu wydajności. Może w benchmarkach by coś wyszło, ale nie w codziennej pracy. Natomiast przy 64 bitach wyraźnie wzrasta zużycie pamięci. Do tego problemy z flashem, windowsowymi kodekami itp. Wiadomo, wszystko da się obejść, ale czy warto skoro nie widać aż takiej różnicy?
Ponoć sama kompilacja pod daną architekturę niewiele daje. ¯eby to miało sens program musi być zaprojektowany do korzystania z jej dobrodziejstw
Awatar użytkownika
Junkers
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 25 maja 2007, 21:00
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Junkers »

Mój kolega od którego zaraziłem się linuxomanią ma Etch'a amd64.Pracując na jego komputerze nie odczuwam nawet najmniejszego wzrostu szybkości z stosunku do mojego i386. Ponadto wielu przydatnych rzeczy nie ma na amd64 np JAVA.Moim zdaniem ta architektura wymaga porządnego doinwestowania w pakiety.

PS Nie długo mam zamiar sobie ulepszyć kompa więc czeka mnie ten sam problem (oczywiście kupuje Athlona 64)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Hej,

chciałbym dodać, że zainstalowałem na nowo Debiana amd64 i zrobiłem dodatkową partycję dla debiana i386, więc w najbliższym czasie zrobię parę testów szybkości i opublikuję to :)
Awatar użytkownika
lays
Beginner
Posty: 238
Rejestracja: 10 kwietnia 2007, 11:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: lays »

Kaka', wazne byloby tez zrobienie nie tylko sztywnych benchmarkow. Wyniki czasowe codziennej pracy sa wazniejsze i odczuwalne. Z gory bardzo serdecznie dziekuje - przyda sie cos takiego. Jest wiele takich porownan, ale nie widzialem zadnego w odniesieniu do Debiana. Bedziemy pierwszy :-).
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Jeżeli chodzi o benchmarki to nie znam żadnego, więc tu raczej może być ciężko, no chyba, że polecicie coś.

A testy chciałem zrobić takie "jak w codziennej" pracy. Choć z góry znam wynik: nie będzie widocznej różnicy. Na pewno te aplikacje pod amd64 będą uruchamiać się szybciej o te 2s, czy trochę mniej/więcej, ale to aż takiego znaczenia na Desktopie nie ma, na serwerze tak, ale na Desktopie raczej nie. Ale mówię, zrobię porównanie (i jeszcze Gentoo do tego dołożę ;) .
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Chciałbym jeszcze dodać, że amd64 nie jest dość popularna. Z czego to wynika? Z tego, że mało osób ją używa - a to z czego wynika? Z tego, że trochę rzeczy nie działa tam jak trzeba, a to wynika z popularności... Tak więc "pętla" się powtarza ;)

Jednak wbrew panującej opinii, praktycznie wszystkie aplikacje pisane dla i386 odpalisz na amd64. Możesz je zainstalować, możesz je także odpalić pod chrootem itd. Sposobów jest trochę, tylko najczęstszą przyczyną nie wybierania tej architektury jest lenistwo. Dużej grupie osób po prostu się nie chce bawić w te wszystkie "chrooty" i takie tam. Ale wiedzcie, że przez takie coś możecie się bardzo dużo nauczyć.

am64 to architektura przyszłości, coraz więcej ludzi będzie ją instalować. Im więcej ludzi ją wybierze, tym więcej firm, np. adobe, będzie zmuszone do wydawania swoich aplikacji dla architektury 64 bitowej. Bardzo podoba mi się krok Microsoftu w tym, który zapowiada, że następna wersja Windowsa dla domowych użytkowników będzie tylko wspierała architekturę 64 bitową (AFAIK). Tak więc i to może się bardzo mocno przyczynić do wzrostu popularności amd64.

Więcej o tym napiszę w jakimś artykule. Jeśli się wyrobię, to w przeciągu dwóch tygodni zrobię wszystkie testy i napiszę cały artykuł :)



Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lays
Beginner
Posty: 238
Rejestracja: 10 kwietnia 2007, 11:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: lays »

Kaka' pisze:zrobię porównanie (i jeszcze Gentoo do tego dołożę ]

No to mamy przerabane :mrgreen:
Kaka' pisze:Jeżeli chodzi o benchmarki to nie znam żadnego, więc tu raczej może być ciężko, no chyba, że polecicie coś.
Hir ju ar - http://lbs.sourceforge.net/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

lays pisze:Hir ju ar - http://lbs.sourceforge.net/
Dzięki wielkie, na pewno skorzystam :)
lays pisze:No to mamy przerabane :mrgreen:
Ale tylko o te parę sekund ;D (IMO).
ODPOWIEDZ