Speak Polish or die!

Wszystko Off Topic
brz
Beginner
Posty: 239
Rejestracja: 30 marca 2007, 14:21

Post autor: brz »

velmafia pisze:a co jeśli ja mam duże litery zarezerwowane (głównie) do bezpośrednich zwrotów do osób?
a nic bo ja nie bede cie za to scigal sam rzadko uzywam duzych liter rzecz w tym ze tutaj troche wyciales a mi chodzilo o co innego mianowicie o to ze jesli w chocby kilkuzdaniowym akapicie zupelnie odpuscisz sobie jakiekolwiek znaki interpunkcyjne dorzucisz do tego troche literowek wynikajacych z niestraaranneog ipsannia to bedzie tragedia zakladam ze ktos kto nie uzywa nawet kropek robi to z pelna swiadomoscia czy nawet premedytacja i brak jakiejkolwiek wielkiej litery ktora rozpoczynalaby kolejne zdanie wybitnie utrudnia przebrniecie przez taki post jaki wlasnie przeczytales No bo przeciez w momencie gdy napisze to w ten sposob to wiedzac gdzie zaczyna sie nowe zdanie przeczytasz calosc z mniejszymi problemami Sam widzisz O to mi wlasnie chodzilo z duzymi literami

UFFFF, trudne to. ]

Co do dysleksji i dysortografii, nie osadzam. Dziwi mnie tylko, ze jak ja chodzilem do podstawowki to mielismy jednego, moze dwoch dyslektykow na cala szkole. Teraz, kilkanascie lat pozniej, rzekomo ma ja co drugi gimnazjalista. Epidemia? A moze nikomu sie nie chce bo przeciez 'co to za roznica czy napisze przez h czy przez ch?' (to retoryczne pytanie to autentyk). Cos mi sie wydaje, ze jednak nikomu sie nie chce, a ze chca miec jakies usprawiedliwienie to zaslaniaja sie ta nieszczesna dysortografia.

Oczywiscie, ze jezyk ma byc komunikatywny - komunikacja to jego podstawowe zadanie. Ale czy przy dazeniu do tej komunikatywnosci musimy go okaleczac? Jesli stwierdzimy, ze zasady rzadzace jezykiem (gramatyka czy ortografia) sa niepotrzebne, to czemu by nie mowic 'Ja do sklep' albo 'ty ja dawac jesc'? Przekaz jest, nie? ;]

Fakt, zwyklego uzytkownika jezyka nie interesuja obocznosci samogloskowe bo nie potrzebuje informacji na ten temat. Interesuja one jednak jezykoznawcow, ktorzy badaja gramatyke danego jezyka. ;] Staralem sie pisac... hmmm... to 'cos' (ani poradnik, ani artykul to to nie jest - moze cos w stylu know-how ;]) dosc obrazowo - tak, zeby ktos to zapamietal, no bo przeciez po to wlasnie nad tym siedzialem. Jesli dzieki tej obocznosci samogloskowej cos z tego wyniesie, to bylo warto. ;] Z doswiadczenia wiem, ze uczenie sie z jakichs dlugich i nudnych list slow, przykladow i tym podobnych przynosi mierne rezultaty. Sam mam czasami spore problemy z wbiciem sobie do lba jakiegos slowka w obcym jezyku i chocbym sprawdzal je w slowniku dwa czy trzy razy to i tak go nie zapamietam dopoki nie bede mogl go sobie skojarzyc z jakas konkretna sytuacja (np. gdy ktos mi wytknie niewiedze i poprawi ;]).

Co do oczojebnosci wypowiedzi, to jest ona pojeciem dosc wzglednym, jak sadze. ;] Dla jednego oczojebne bedzie zdanie zawierajace miliardy polskich znakow, dla drugiego takie, ktore tych znakow nie bedzie zawieralo, a dla trzeciego bedzie to zdanie, po ktorego przeczytaniu krew czlowieka zalewa bo wyglada tak:
"to co nie ma too rzadnyh ziomkuff z wawy?". Ja bede tym 'trzecim' bo mnie az skreca jak widze cos takiego tak samo jak skreca mnie kiedy slysze 'WZI¡¦Æ' albo 'W£ANCZAÆ'. Tak juz mam. ;]

Slowniki elektroniczne, zarowno te samodzielne jak i te wbudowane w forum sa jak najbardziej pozyteczne. Zwlaszcza ten wbudowany jest inicjatywa godna pochwaly. ;] Szkoda tylko, ze pomimo wielokrotnego wypominania, niektorzy i tak je olewaja.

Nie burz sie tylko, moj drogi, bo to co napisalem to wcale nie jakas kontra. Wyjasniam tylko o co mi chodzilo. ;]


A co do reszty... juz nie mieliscie sie czego czepic tylko tych smsow. :PPP Caly tamten podpunkt mial tlumaczyc mnie samego bo polskich znakow nie uzywam. :P Poza tym, podsunalem wam argument, ktorym zamkniecie roznym baranom usta w momencie kiedy po jakiejs wymianie zdan skoncza im sie argumenty i wyjada 'A jak ty smiesz w ogole cos mi tlumaczyc jak nie umiesz nawet pisac po polsku'. Mnie nie zawiodl. ;] Wracajac do smsow, o ile dobrze slyszalem, heyah daje ich miliardy za dwadziescia zlotych. Po co w takim razie oszczedzac na polskich znakach? ;] O! I tym, optymistycznym akcentem zakoncze dzisiejsze posiedzenie przy tej diabelskiej maszynie i pojde wreszcie spac. :P

pozdrawiam i dobrej nocy zycze ;]
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Witaj,

tutaj dominują sprawy stricte techniczne naszpikowane w ten czy inny sposób dowodami przedkładania użyteczności ponad stylistykę czy językową poprawność. Bardziej trafne byłoby gdybyś rozwinął skrzydła swojego pisarstwa językowego np. tutaj:

http://forum.jzn.pl/viewforum.php?f=51

albo tutaj:

http://forum.servis.pl/viewforum.php?f=34

Jeśli dobrze poszukasz z pewnością znajdziesz więcej miejsc grupujących osoby zainteresowane sprawami języka polskiego, w tym haniebną tendencją nieznajomości gramatyki i ortografii w społeczeństwie.

Pozdrawiam
brz
Beginner
Posty: 239
Rejestracja: 30 marca 2007, 14:21

Post autor: brz »

davidovski, z jezykoznawcami to sie zadaje na codzien na uczelni.;] w moim zamysle nie filolodzy byli grupa docelowa dla tego tekstu (z doswiadczenia wiem, ze filologowi ten tekst sie raczej nie przyda - no, chyba, zeby go wkleic na jakims innym forum ;]), ale wlasnie uzytkownicy tego forum. Doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze debian.linux.pl to forum czysto techniczne (dlatego watek posadzilem w dziale Luzne), ale czy to znaczy, ze informatycy/komputerowcy nie powinni sie poslugiwac czysta polszczyzna? Nie sadze. ;] Poczulem, ze mam misje do spelnienia - misje krzewienia wsrod mlodych internautow jezyka polskiego wolnego od tych cholernych bledow, ktore wymienilem, a, ze jedyne forum na jakim sie udzielam (poza forum mojego wydzialu) to wlasnie debian.linux.pl 'wzialem pod swoje skrzydla'. ;] Taki filologiczny mesjanizm. :D Nie chce z siebie robic tutaj nie wiadomo kogo, po prostu serce mi sie kraje i krew zalewa jak widze co sie dzieje z tym jezykiem.

pozdrawiam
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

brz pisze:przecinek bezwzględnie MUSI być postawiony
A co się stanie jak go tam nie postawię? Wiesz, jeszcze przecinki itd. mnie mało obchodzą, choć staram się ich używać (dobrze używać), ale to nie jest jakaś "super ważna" sprawa (IMHO). Ważniejsze jest to, czy tekst, który czytamy jest z byczkami, czy bez.
Slowniki elektroniczne, zarowno te samodzielne jak i te wbudowane w forum sa jak najbardziej pozyteczne. Zwlaszcza ten wbudowany jest inicjatywa godna pochwaly. ] Szkoda tylko, ze pomimo wielokrotnego wypominania, niektorzy i tak je olewaja.
Wiesz co mnie denerwuje? Ano powiem Ci...

Staram się pisać od wielu miesięcy poprawnie. IceWeasel sprawdza mi błędy, OpenOffice także, Vim czy ekg2 też, a jednak zdarza się (i to wiele razy), że danego słowa w tych słownikach nie ma! Napiszę go z błędem, ale i tak nie zostanie podkreślony. To są błędy, w moim przekonaniu, tak zwane "nieświadome". I wkurza mnie, i to bardzo, jak ktoś stara się pisać poprawnie, ale przez przypadek po prostu ten błąd (nieświadomie) popełni, to jest mu zwracana uwaga typu: "Weź to popraw, bo na to patrzeć nie mogę". Sam miałem takie sytuacje. Ok, pewnie, zwrócić uwagę trzeba, ale nie tym tonem, nie tym tonem moi drodzy!


Co do reszty, to mam i tak swoje zdanie na ten temat :-)
brz
Beginner
Posty: 239
Rejestracja: 30 marca 2007, 14:21

Post autor: brz »

Kaka' pisze:A co się stanie jak go tam nie postawię?
Nie stanie sie absolutnie nic, ale, pomimo naszej zagmatwanej gramatyki, o przecinkach przed "że" oraz "który" mozna chyba pamietac bo te slowa pojawiaja sie w zdaniach niezwykle czesto (duzo czesciej niz inne laczniki).

Odnosnie pozostalej czesci twojego postu - jesli widze, ze ktos zasadniczo pisze poprawnie, to (o ile w ogole reaguje) tylko zwroce mu uwage piszac np. '*hamak' i dorzuce do tego jakis usmieszek. Zlozliwy/upierdliwy bywam tylko, kiedy widze, ze dana osoba z ortografii nie robi sobie zupelnie nic bo to juz powoduje u mnie niekontrolowane skoki cisnienia. ]
harold
Posty: 9
Rejestracja: 18 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Lublewo

Re: Speak Polish or die!

Post autor: harold »

jaSS pisze:Moja ciocia używa (notabene jest polonistką) i kiedyś była wielce zbulwersowana jak zauważyła że ktoś dostał od niej sms-a bez polskich znaków. Poszła do serwisu i tam jej pan dopiero pokazał że musi sobie zmienić opcje w telefonie żeby ten jej nie zamieniał znaków przy wysyłaniu na tak zwane polskawe.
Ciekawa historia, słyszałem ją już od mojej polonistki ]zeszyt w, którym można[/quote]
Precelek
Posty: 3
Rejestracja: 25 lipca 2007, 22:03
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Precelek »

Jestem absolutnie zachwycony artykułem i z tego miejsca składam autorowi tekstu szczere gratulacje. Czegoś takiego brakuje na wielu forach i dzięki temu mamy analfabetów, którzy całkowicie olewają ortografię interpunkcję oraz składnie. Tak się składa, że jestem modem na jednym z forum i sam chciałem się wziąść za podobny poradnik, jednakże po przeczytaniu TEGO, nie wyobrażam sobie abym był w stanie wymyślić coś lepszego. W związku z powyższym moje pytanie i gorąca prośba do autora tematu: czy mógłbym pański tekst opublikować na http://forum.princeofpersia.xgame.pl ?
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

Precelek, imo wszystkie teksty na tym forum są/powinny być objęte licencją gpl :) administratorzy - to pytanie do was. czy są jakieś regulacje licencyjne dotyczące tekstów na tym forum ??
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

darkwater pisze:czy są jakieś regulacje licencyjne dotyczące tekstów na tym forum ??
AFAIK, nie ma. Ale zastanawiam się czy nie dodać do regulaminu punktu iż wszystkie posty na forum, są na wolnej licencji...
Precelek
Posty: 3
Rejestracja: 25 lipca 2007, 22:03
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Precelek »

No więc właśnie, stąd moje pytanie do autora (bo być może nawet nie wie, że to jest na GPL'u). Wydaje mi się że tak będzie najbezpieczniej i najbardziej przyzwoicie ;-)
ODPOWIEDZ