Do czego używacie swoich domowych serwerów?

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
Ram
Posty: 33
Rejestracja: 14 października 2008, 14:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Do czego uŻywacie swoich domowych serwerów?

Post autor: Ram »

Witam.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu laptopa, ale wtedy bezużyteczny stanie się ,,blaszak'', z którego aktualnie korzystam (procesor E2160 + 2GB RAM + 250GB dysk, o 19' monitorze nie wspomnę. Pomyślałem sobie, że kupię ruter i z tego ,,blaszaka'' zrobię serwer, ale... Co on ma robić? Stąd do Was pytanie, do czego używacie swoich domowych serwerów? A jeśli ktoś przy okazji poda z jakich programów korzysta, to będę w siódmym niebie.
Pozdrawiam Ram
istrd
Beginner
Posty: 127
Rejestracja: 14 stycznia 2009, 17:18

Post autor: istrd »

Serwer może ci służyć do udostępniania plików. Jeżeli masz stałe ip. będziesz mógł postawić sobie stronę i pokazać ją innym w sieci pod tym samym adresem itp.
Poczytaj o zastosowaniach serwerów.
¯eby mieć taki serwer musisz zainstalować np. apache.
Jeżeli masz zamiar pisać strony np. w php to zainstaluj php i mysql.
Swój serwer apache mam tylko po to żeby pisać sobie strony pokazać komuś pliki czy udostępnić na czas włączenia u mnie komputera pliki. Tyle, że mam zmienne ip. więc za każdym razem muszę podawać swoje ip takiej osobie.
Awatar użytkownika
Ram
Posty: 33
Rejestracja: 14 października 2008, 14:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Ram »

Wiem do czego z reguły służą zainstalowane programy (aplikacje), ale bardziej interesuje mnie wykorzystanie serwera w domowych sieciach (np. nie ściągam torrentów i nie tworzę stron www), ale myślałem o sieciowym dysku, bramie internetowej, magazynie na kopie zapasowe, itp.).
Chodzi mi o podpowiedzi, jak można wykorzystać taki komputer fizycznie do zastosowań, na które bym nie wpadł ale też na takie również na, które jestem ,,za głupi''?
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

istrd pisze:Tyle, że mam zmienne ip. więc za każdym razem muszę podawać swoje ip takiej osobie.
A o dynDns to kolega nie słyszał?
Ram pisze:Pomyślałem sobie, że kupię ruter i z tego ,,blaszaka'' zrobię serwer, ale... Co on ma robić?
Jak nie wiesz do czego ci on to znaczy ze nie jest ci potrzebny. Tylko prąd zmarnujesz.
Awatar użytkownika
Ram
Posty: 33
Rejestracja: 14 października 2008, 14:31
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Ram »

giaur napisał/a:
Jak nie wiesz do czego ci on to znaczy ze nie jest ci potrzebny. Tylko prąd zmarnujesz.
Względy praktyczne są niewątpliwie ważne, ale pozostaje np. kwestia poznawcza, bardzo dobrze można się czegoś nauczyć stawiając sobie jakieś cele i rozwiązując po drodze napotkane problemy. To tylko ewentualny domowy serwer, ale może dać dużo radości z samego faktu jego uruchomienia, o potencjalnym poszerzeniu wiedzy nie wspominając ;-) .
wasilo
Posty: 77
Rejestracja: 27 września 2007, 21:21
Lokalizacja: Polska/Europa/¦wiat

Post autor: wasilo »

Możesz postawić ssh i udostępniać znajomym konta shellowe. Ja chętnie skorzystam z jednego z nich. Niewątpliwie obaj na tym skorzystamy :D
Awatar użytkownika
f1.micro
Beginner
Posty: 119
Rejestracja: 24 lutego 2009, 11:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: f1.micro »

U mnie serwer robi rolę media/serwera plików.

Komputer jest podłączony do tv i wzmacniacza

Programy:
  • xbmc - media center
    moc - muzyka z konsoli (niewiarygodnie wygodna sprawa jak z laptopa uruchamiasz muzykę przez wzmaka)
    rtorrent - pobieranie plików
    samba - udostępnienie dla rodziny
    ekg - czasem jest potrzeba z kimś porozmawiać z komputera gdzie się nie ma praw admina albo nie chce się nic instalować
    qnapi - do ściągania napisów w filmach
    mybashburn - wypalanie płyt (nie mam cd w laptopie)
    tftpd + dhc3-server = pxeboot serwer - instalacje systemów przez sieć (na razie tylko Linuksy, ale walczę żeby zmusić Windowsa do instalacji z sieci).
Zastanawiam się nad instalacją DRBL. Jak się często komuś innemu instaluje system to jest rewelacyjną sprawą bo masz gotowe obrazy systemów, które z sieci ściągasz (nie instalatory, a gotowe skonfigurowane systemy).

No i oczywiście prawie wszystko przez ssh.
Prawie dlatego bo dostęp mam również przez vinagre, a sterowanie xbmc odbywa się za pomocą przeglądarki (świetna sprawa).
Shaken
Posty: 24
Rejestracja: 21 stycznia 2010, 17:59

Post autor: Shaken »

Jeżeli mogę - dołączę się do tematu. Wiem że kilka osób, (raczej więcej niż kilka) posiada w domu własne serwery. Prosiłbym o linki do Waszych stron/blogów gdzie opisujecie lub opisaliście coś w związku z tym urządzeniem. Z góry dzięki. ;)
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Kolego co możesz zrobić z taką maszyną:
- strzelisz tam jakąś stronę forum,
- magazyn danych (samba i te sprawy)
- router
- centrum multimedialne (podpinasz do TV i oglądasz z niego filmy),
Opcji masz dużo więcej, kwestia czasu jaki chcesz nad nim przesiedzieć, ambicji i pomysłów.
Awatar użytkownika
bieluch
Posty: 20
Rejestracja: 19 marca 2010, 15:50

Post autor: bieluch »

istrd pisze:Serwer może ci służyć do udostępniania plików. Jeżeli masz stałe ip. będziesz mógł postawić sobie stronę i pokazać ją innym w sieci pod tym samym adresem itp.
Poczytaj o zastosowaniach serwerów.
¯eby mieć taki serwer musisz zainstalować np. apache.
Jeżeli masz zamiar pisać strony np. w php to zainstaluj php i mysql.
Swój serwer apache mam tylko po to żeby pisać sobie strony pokazać komuś pliki czy udostępnić na czas włączenia u mnie komputera pliki. Tyle, że mam zmienne ip. więc za każdym razem muszę podawać swoje ip takiej osobie.
Nie prawda, możesz ale nie musisz - wystarczy użyć No-ip.com lub podobnego serwisu
ODPOWIEDZ