na serwer lepszy Debian czy Ubuntu?

Wszystko Off Topic
dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

na serwer lepszy Debian czy Ubuntu?

Post autor: dong » 10 lutego 2010, 18:20

Pytam na kilku forach. Użytkownicy Debiana pewnie będą sugerować Debiana, jednak proszę o jakieś rzeczowe argumenty.

W porównaniu rozchodzić się będzie pewnie głównie o repozytorium. Jedni na innych forach napisali, że Ubuntu działa szybciej, bo w końcu to firma, a nie grupka programistów, a inni napisali, że stabilniejsze pakiety są na Debianie i dlatego aktualizacje nie są wprowadzane tak szybko.

Przeznaczenie systemu to nginx, postfix, php5 z APC i mysql - głównie tyle. Jednak chciałbym dostać w miarę najstabilniejszą, najbezpieczniejszą i najwydajniejszą dystrybucję Debiana. Co polecicie?

PS
Proszę o nie sugerowanie BSD, Slacka czy Gentoo. Na razie mam za małe doświadczenie i wiedzę, dlatego właśnie Debian.

fnmirk
Senior Member
Posty: 8055
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk » 10 lutego 2010, 18:31

dong, sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie. Wybierasz to co jest lepiej ci znane.

winnetou

Post autor: winnetou » 10 lutego 2010, 18:32

Dziękuje...

dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

Post autor: dong » 10 lutego 2010, 18:41

fnmirk, używam Ubuntu, ale z tego co mi wiadomo to Ubuntu to lekko zmodyfikowany Debian + całkiem inne repozytoria?

Znajomość Ubuntu != znajomość Debiana?
Moja znajomość Ubuntu jest w dalszym ciągu mała, więc dlatego mogę o pewnych sprawach nie wiedzieć. Z tymi pakietami, z którymi pracuję daję sobie radę i dokształcam się w dziedzinie bezpieczeństwa. Nie czuję się na siłach, żeby studiować system od podstaw i mieć kontrolę nad wszystkim, dlatego używam Ubuntu i myślę nad Debianem. Przynajmniej na razie, bo wcześniej nie miałem doświadczenia z Linuksem.

winnetou, masz rację, ja używam Ubuntu, a mimo to zarejestrowałem się tutaj, bo na forum Ubuntu mało kto potrafił sensownie odpowiadać na moje pytania. Jednak do tej pory nie spotkałem się aż z takimi rozbieżnościami, żeby informacji przydających się na Debianie nie wykorzystać na Ubuntu.
Co do sypania: szczerze? Mnie się coś bardzo nie sypało, ale fakt, restart raz w tygodniu konieczny - z różnych przyczyn, których nie potrafię do końca zdiagnozować. Pewnie w dużej mierze to wszystko przez moje słabe konfiguracje.

Jeszcze dodam, że serwer ma być widoczny na świecie (Internet), ma na nim działać mojej średniej (lub małej) wielkości serwis www.

pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov » 10 lutego 2010, 19:56

Jeśli serwer, to prawdopodobnie zależy Ci na długim wsparciu, a tutaj zwycięża... Ubuntu. Nie będę się wypowiadać czy lepszy, czy gorszy jest Debian, czy Ubuntu. Niemniej jednak rozważyłbym Ubuntu Serwer Edition w wersji LTS. Ostatnio wydana jest 8.04, najbliższe wydanie to 10.04 w kwietniu bieżącego roku. Zaletą jest długie, bo 5 letnie wsparcie. Podobne, z darmowych systemów serwerowych ma chyba tylko CentOS.

Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6281
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress » 10 lutego 2010, 20:24

Jeśli serwer to debian stable

Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2212
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen » 10 lutego 2010, 21:32

Ja ze swojej strony może napiszę tak:
Mam na maszynach i to i to, to znaczy Debiana 5 i Ubuntu Serwer Edition 8.04, wspomniany zresztą wyżej.
Rozbieżności nie ma praktycznie żadnych jeśli chodzi o administrację, natomiast z czystym sumieniem mogę polecić właśnie Ubuntu, ze względu na dużą ilość "bajerów" i drobnych "pierdółek", które ułatwiają życie, a których domyślnie w Debianie nie ma i trzeba je instalować ręcznie z repozytoriów, bądź z pakietów, bo niektórych nie ma.

Ktoś tam pisał, że musi restartować maszynę z Ubuntu raz na tydzień - moja chodzi już pół roku i nie widzę żadnych problemów, wszystko śmiga jak powinno.
Na maszynce z Ubuntu mam zainstalowane: PostgreSQL, MySQL, Postfix, Dovecot, Apache2, PHP5, Vsftpd serwer Team Speak oraz CS i radzi sobie dobrze.
Pakiety Ubuntu są delikatnie zmodyfikowane, można powiedzieć, że niektóre zawierają wręcz łopatologiczne i idiotoodporne komentarze, które swoją prostotą ujęły mnie za serce.
No i Ubuntu ma zdecydowanie bardziej rozbudowane repozytorium.

Wybór oczywiście należy do Ciebie, co wybierzesz, to będzie bo systemy oba są godne uwagi i ogólnie proste w administracji w porównaniu do wymienionych przez autora tematu Slackware czy Gentoo, ale i z tym można by polemizować, bo mówiąc szczerze lepszego systemu niż Slackware na maszynę która ma działać i działać, i działać... i jeszcze trochę działać, bez ruszania zbytniego, nie widzę. Ponieważ ona pracuje.

dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

Post autor: dong » 10 lutego 2010, 21:43

LordRuthwen, pytanie tylko czy mi te przydatne gadżety rzeczywiście się przydadzą? W rzeczywistości potrzebuję tylko kilka pakietów, a na administracji jeszcze się nie znam na tyle, żeby korzystać z gadżetów do administracji. Pewnie nawet nie wiem, że większość z nich istnieje, a mam je poinstalowane.

A jak czegoś nie używam to po co ma zagracać miejsce i zasoby? Ja jestem minimalistą, problem w tym, że systemu Linux i Debianów jeszcze nie znam zbyt dobrze.

winnetou

Post autor: winnetou » 10 lutego 2010, 21:46

Dziękuje...

sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit » 13 lutego 2010, 15:35

Na serwer Debian (ew. CentOS lub PLD)

ODPOWIEDZ