Internetowy Kurs Debiana

Wszystko Off Topic
Sic
Posty: 31
Rejestracja: 11 stycznia 2007, 21:51

Internetowy Kurs Debiana

Post autor: Sic »

Witam!
Wydanie nowego "Windowsa 7" spowodowało u mnie coś w rodzaju przymusu zrobienia czegoś odnośnie Debiana, dlatego stworzyłem stronę w postaci kursu. Jeszcze co prawda nie jest kompletny, ale z czasem mam nadzieję że osiągnę co zamierzam.

Adres strony: www.idebian.eu

Wszelkie uwagi, pomysły, krytykę itd prosiłbym kierować poprzez dział kontakt na stronie. Codziennie w godzinach wieczornych przeglądam pocztę.
peter86
Beginner
Posty: 254
Rejestracja: 10 czerwca 2007, 23:19
Lokalizacja: Katowice, Dąbrowa Górnicza

Post autor: peter86 »

Gdyby pominąć fakt, że Vista została wydana zbyt wcześniej i przemyśleć Windowsa 7, to praktycznie jest to system na dobrym poziomie. Jest również łatwiejszy w użyciu, lepiej wykorzystuje zasoby komputera (pokłony w stronę wykorzystania pamięci RAM), oraz interfejs jest bardziej przejrzysty (to oczywiście bardziej kwestia gustu). Są oczywiście błędy, lecz raczej wykryte przez informatyków i administratorów - nie widoczne dla zwykłego użytkownika.

To taki mały offtopic :)
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Sic pisze:Wszelkie uwagi, pomysły, krytykę itd prosiłbym kierować poprzez dział kontakt na stronie. Codziennie w godzinach wieczornych przeglądam pocztę.
A nie można tutaj?

Pierwsze co się rzuca w oczy - wyjustuj tekst :)
No i jak na razie to jest opis poleceń konsoli Linuksa.

Proponowałbym Ci zrobić poradnik obsługi apt-get, co trzeba zainstalować, aby mieć w powłoce polecenie "service", uzupełnianie składni może - zacznij od podstaw ułatwiających życie bo informacje w sieci o tym są, owszem, ale rozrzucone i nie ma ich w jednym miejscu.
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

Post autor: Katiusha »

LordRuthwen pisze:Proponowałbym Ci zrobić poradnik obsługi apt-get
I aptitude, bo nie każdy posługuje się apt-get przy instalacji/deinstalacji etc. pakietów.
Opisz różnice jakie są przy stosowaniu tych dwóch narzędzi, różnice w składni poleceń i aby trzymać się jednego narzędzia w operacjach na pakietach, a nie mieszać itd.

Wydaje mi się, że opisanie samego apt-get nie da jasnego spojrzenia w tym temacie początkującym.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

O widzisz, ja nawet nie wiem czym się różnią, pewnie dlatego, że z aptitude nigdy nie korzystałem :)
Sic
Posty: 31
Rejestracja: 11 stycznia 2007, 21:51

Post autor: Sic »

Z góry chciałbym przeprosić, że odpisuję dopiero teraz, ale niestety aktualnie zbliżająca się sesja zmusza mnie to posiedzenia trochę w książkach. Wracając do tematu
LordRuthwen pisze:A nie można tutaj?

Może nie to, że nie można. Po prostu nie chciałbym zostać upomnianym na tym forum za np. nabijanie sobie postów lub zaśmiecanie forum. Mam nadzieję, iż tak się nie stanie,
LordRuthwen pisze:Pierwsze co się rzuca w oczy - wyjustuj tekst :)
No i jak na razie to jest opis poleceń konsoli Linuksa.
Tekst został właśnie wyjustowany w każdym artykule. Jeżeli natomiast chodzi o konsolę. Największą trudność jaką mi sprawiał Linux po przejściu z Windowsa była właśnie konsola, dlatego chcę na razie skupić się właśnie na tym.
LordRuthwen pisze:Proponowałbym Ci zrobić poradnik obsługi apt-get, co trzeba zainstalować, aby mieć w powłoce polecenie "service", uzupełnianie składni może - zacznij od podstaw ułatwiających życie bo informacje w sieci o tym są, owszem, ale rozrzucone i nie ma ich w jednym miejscu.
Katiusha pisze:I aptitude, bo nie każdy posługuje się apt-get przy instalacji/deinstalacji etc. pakietów.
Opisz różnice jakie są przy stosowaniu tych dwóch narzędzi, różnice w składni poleceń i aby trzymać się jednego narzędzia w operacjach na pakietach, a nie mieszać itd.
Zgadza się. Wiem, że tego brakuje. W swoich planach mam zamiar napisać artykuł odnośnie dwóch w/w przez was menadżerów pakietów oraz już zapomnianego chyba przez większość dpkg. Co więcej będzie można znaleźć na stronie: kopie bezpieczeństwa, firewall, edytor vi (potężne narzędzie, a jak rozbudowane), sudo, montowanie urządzeń,tworzenie,usuwanie etc nowych użytkowników, oraz środowisko graficzne i jego narzędzie. Głównie używam KDE w wersji 3.5 (aktualnie 3.5.10) i najlepiej się na nim znam, oraz trochę gnome, lecz niestety z innymi nie miałem styczności dlatego nie napiszę czegoś na czym się nie znam. Dalszym krokiem będzie bash, ale tego nie mam jeszcze odpowiednio rozplanowanego dlatego nie powiem nic niż tylko wspomnę o tym. Co będzie dalej? To na razie pozostawię w tajemnicy ;)

Z góry dziękuję za zainteresowanie. Gdybyście mieli jakieś dalsze uwagi piszcie na pewno odpowiem.
diablo-master
Posty: 43
Rejestracja: 17 lipca 2008, 15:37

Post autor: diablo-master »

Stronka naprawde bardzo fajna. Przydało by sie pomyslec nad troche inna grafą bo "ten niebieski" strasznie razi w oczy. No i np. nad opisem ciekawych programów albo jakis bajerów typu conky albo compiz fusion.
ravuls
Posty: 3
Rejestracja: 07 grudnia 2008, 02:34

Post autor: ravuls »

Fajny pomysł z tą stronką, mam nadzieję że będzie się rozwijała z dnia na dzień. Początkującym powinno się spodobać.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

A swoją drogą, jak przyjdzie mi do głowy jakoś art to naskrobię i ci podeślę, co mi tam, przynajmniej będę miał jakiś wkład w ułatwianie ludziom (sobie też, bo pewnie tydzień po jego napisaniu nie będę już pamiętał jak to zrobiłem) życia :)
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

1) W dziale linki brakuje Ci linka do naprawdę świetnego portalu o Debianie - http://dug.net.pl/artykuly/
2) Listingi z konsoli za słabo się wyróżniają względem reszty tekstu, oraz za wąski jest pasek z tekstem dla listingów, przez co się zawijają i tracisz jeszcze na przejrzystości
3) Strona ogólnie fajna, nie wiem jak od merytorycznej strony - bo po prostu czytać mi się nie chce, ale tak szczerze to ostatnio dużo pojawia się stron o takiej tematyce przez co w internecie jest masa treści, ale porozrzucana przez co niektórzy się nie potrafią w tym odnaleźć - głównie początkujący. Z własnego doświadczenia wiem że wszelkiego typu poradniki itp. lepiej wrzucać w miejsca takie jak fora, czy różnego typu portale - ponieważ za jakiś czas Twoja strona rozrośnie Ci się, przestaniesz ogarniać co tam masz, przestaniesz mieć czas na nią, czy za jakiś czas zainteresujesz się innym tematem i pilnowanie tego Ci się po prostu będzie nudzić, czy cokolwiek innego.
Oczywiście nie życzę Ci źle, ale zobacz ile masz stron w necie z przestarzałymi stronami i informacjami. Dlatego z własnego doświadczenia wiem ze tego typu poradniki lepiej umieszcza gdzieś gdzie inne osoby maja jak tym się zająć lub pomoc, czyli fora i portale.
Tak wiem, ze fajnie jest zrobić coś swojego i duma rośnie, ale doświadczenie uczy mnie ze czasami lepiej się przyłączyć do czegoś co już jest, bo czasami warto wyłączyć komputer, wyjść z domu oderwać się od tego na dłuższy czas bez obawy ze musisz czegoś tam pilnować - szczególnie że z tego co widzę to nie robisz tej strony w celach zarobkowych.

Żeby nie było niedomówień nie chce robić reklamy forum i zapewniać contentu, bo ostatnio nawet rzadko tu wchodzę, ale jak znajomi pytają mnie "jak zacząć z linuxem" to trochę wątpią jak podaje im kilka różnych stron po których muszą skakać żeby się nauczyć tylko podstaw - przynajmniej tak myślą dopóki się nie naucza.
ODPOWIEDZ