[+] Nowy komputer, dylemat co do podzespo

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
Shiver25
Posty: 89
Rejestracja: 19 stycznia 2009, 22:29
Lokalizacja: z piekła rodem ]:-)

[+] Nowy komputer, dylemat co do podzespołów

Post autor: Shiver25 »

Witam.

Praktycznie już stoję przed zakupem nowego komputera, ale no właśnie, trochę jestem nie w temacie. Piszę więc z prośba o doradzenie mi czego raczej unikać a co może być pomocne w doborze poszczególnych podzespołów.

Generalnie komputer chce złożyć pod giercowanie. Ponieważ pakiet Office pójdzie mi z pewnością :)

Mam dylemat a propos procesora. Chciałem wziąć Intel Core 2 Duo E8400 3,0GHZ, ale w tej samej cenie mogę mieć Intel Core 2 Quad Q8400, 2.66 GHz. Generalnie nie spotkałem się jeszcze np. z grami które wykorzystują 4 rdzenie. Natomiast czytałem że gra Dragon Age zdecydowanie lepiej działa na procesorze cztero-rdzeniowym niż dwu-rdzeniowym.

Karta graficzna to z pewnością GeForce. Zastanawiam się nad modelem GTX260 OC Core216. Jest w przystępnej jak dla mnie cenie, a osiągi też ma niczego sobie. Chociaż nie wiem czy dobrze pamiętam ale jest to odświeżenie któregoś tam modelu.

Jeśli chodzi o dobór płyty głównej jest to dla mnie czarna magia. Dobrze by było aby nie ograniczała przepustowości poszczególnych części. Wiele dobrego słyszałem o płytach Gigabyte więc raczej taka pasującą pod resztę wezmę.

Pamięć to tak teraz standardowo 4 GB. I to chyba DDR3.

Dysk średniej pojemności 250-320 GB.

Zasilacz też pewnie Gigabyte 600-650W?

Jeśli to ma znaczenie przy wyborze karty graficznej to marzy mi się monitor 24" Samsunga najlepiej.

To chyba wszystko. Także proszę o podpowiedzi ewentualnie linki które były by pomocne.

Z góry dziękuję!

Pozdrawiam.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Trochę gier korzysta z 4 rdzeni, tylko problem jest z ich skalowalnością. (W przybliżeniu ich wykorzystanie wygląda tak na kolejnych rdzeniach 1-100%, 2-75%, 3-50%, 4-25%, oczywiście to tylko przykład jak to mniej więcej leci, krzywa rozkłada się nieco inaczej zależnie od gry). Ja bym jednak sugerował iść w 4 rdzenie. I jak już to albo platforma na i5 albo na Phenom II (wyszła nowa rewizja rdzenia C3, w którym obniżono TDP, podkręcono mostek północny i coś tam jeszcze), z LGA775 można sobie już dać spokój składając całkowicie nowy sprzęt..
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

Najważniejsze: ile planujesz przeznaczyć pieniędzy na kompa? Bo od tego się zaczyna.

Co do grafiki to z góry mówię, że teraz opłaca się tylko Radeony kupować. HD4870/90 biją wydajnością i ceną GF-y. Albo nowe 5xxx to już w ogóle biją najdroższe GTX-y.
Co do Quada to jak już Intel to Q9xxx (niższe serie są słabe). Ale to będzie drogie. No i Intel na LGA775 jest na DDR2, DDR3 obsługują nowe podstawki i5/i7, których nie polecam bo lepiej jest zainwestować AM3 od AMD. Poza tym 4GB Ci się nie przyda w grach, 2GB spokojnie starczy, a jak coś to zawsze w przyszłości można dołożyć i teraz lepiej wydać więcej na lepszą grafikę.
Ale napisz ile masz kasy na całość to się coś złoży.

Generalnie to mało gier korzysta z 4 rdzeni (GTA4 chyba najbardziej, ale to skopany port z konsoli,. więc nawet na najmocniejszym sprzęcie słabo działa), więc w sumie jakiś dobry dual, np. E8200/8400 będzie dobrym wyborem a kiedyś możesz zmienić na Q9300, jeżeli będzie Ci w ogóle potrzebny.
Na siłę nie ma sensu iść w nowe podstawki, bo nie koniecznie będą wydajniejsze (w grach najbardziej liczy się grafika) a na pewno będą sporo droższe.

Jeszcze co do grafiki to warto pomyśleć nad CF. Za ok. 850zł masz 2x HD4870, a niewiele drożej 2x HD4890 co w grach będzie na pewno bardzo wydajne.
Z resztą poczytaj testy w Internecie i zobacz jaki jest przyrost wydajności.
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

Zasadnicze pytanie chcesz intel czy AMD?
Awatar użytkownika
Shiver25
Posty: 89
Rejestracja: 19 stycznia 2009, 22:29
Lokalizacja: z piekła rodem ]:-)

Post autor: Shiver25 »

Zasadniczo to bym chciał Intela. Zawsze miałem procesor od Intela i wiem że nie ma z nim problemu. Jeśli chodzi o AMD nie miałem z nimi styczności więc trochę się obawiam, taki troche nie uzasadniony strach.

Radeon w CrossFire to rzeczywiście jest moc, ale nadal będę chciał używać pingwinka tzn. Debiana, a że w starym laptopie który aktualnie jest w serwisie i nie wiadomo czy wróci do życia, była karta Mobilty Radeon x 600 i nie chciała mi współgrać właśnie ze sterownikami pod Linuksem. Dlatego jest to kolejna moja obawa. Coś się pozmieniało jeśli chodzi o wsparcie AMD ze sterownikami pod Linuksem, ale ja tylko wiem to z teorii.

Generalnie chiałbym przeznaczyć około 2,500 na jednostkę. Jeszcze muszę zakupić monitor więc trochę i tak mnie szarpnie :)

Dzięki za rady, chętnie poczytam jeszcze Wasze sugestie/rady aby złożyć dobry sprzęt w rozsądnej cenie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

Pod Debianem nie powinno być problemu z CF, poza tym, druga karta może być i tak całkowicie wyłączona i dopiero jak będziesz chciał w coś zagrać pod Windowsem to wtedy będzie aktywne CF.

2500zł na PC + monitor?

Jeżeli chodzi o monitory to warto zainwestować już w lepsza matrycę niż TN, np. cPVA/(e)-IPS (dużo lepsze kolory i kąty widzenia). Chcesz mieć FullHD, więc może 23-calowy Samsung F2380. Generalnie to z monitorami jest tak, że najlepiej, w miarę możliwości, zobaczyć go sobie na żywo, no i jak porównasz te lepsze matryce do tanich TN-ek to zobaczysz różnicę i nie tylko np. przy obróbce grafiki (gdzie liczy się duża paleta kolorów), ale ogólnie przy wszystkim co robisz.

Potem, jak będę mieć trochę czasu to podkładam jakiś zestaw na Intelu, podam Ci kilka przykładowych konfiguracji, z różnymi procesorami i kartami graficznymi.

Co do AMD to nie masz się czego obawiać. Tylko jak AMD to właśnie lepiej na nowej podstawce AM3, która wypada drożej w stosunku do Intela na 775, a w grach, jak napisałem wcześniej, liczy się najbardziej grafika, więc tutaj lepszym wyborem byłby Intel Core 2 Duo (lub nawet PDC E5200 najlepszy procesor Intela w stosunku cena/jakość) i jak najmocniejsza grafika (lub dwie w CF, jeżeli nie nadwyręży to budżetu), a kiedyś jeżeli będziesz potrzebował 4 rdzeni to będziesz mógł zmienić na Quada. To samo z pamięcią RAM - jeżeli nie używasz Windows 7 to 2GB spokojnie starczy do gier, a jak zabraknie kiedyś to zawsze można dołożyć.


Edit:

Generalnie tak jak teraz patrze na ceny to AM3 wcale nie jest już taką droga platformą.
Więc, można by od tego zacząć:

Procesor: AMD Phenom II X2 550
Płyta Główna: Gigabyte MA770T-UD3P
RAM: OCZ 2GB (2x1GB) 1600MHz CL7 Platinium
Karta Graficzna: Sapphire / XFX Radeon HD4890
HDD: WD 500GB (WD5000AAKS) 16MB cache 7200rpm SATA 2 (lub wersja 640GB)
Zasilacz: OCZ (StealthXStream / ModXStream) 600W / Chieftec 600W / Corsair HX620 620W
Napęd: Liteon iHAS124 SATA / Pioneer 215/216
Obudowa: Cooler Master Elite 3xx (jest kilka wersji, różnią się tylko przednim panelem)

Jeżeli chodzi o procesor, to na razie proponuję tego Duala (w sumie możesz poszukać selekta, w którym można odblokować dodatkowe rdzenie), bo 4-rdzeniowy Phenom II X4 będzie ze 2x droższy i wtedy już nie starczy na porządną grafikę.
W sumie nawet nie wiem czy z tym HD4890 zmieścisz się w budżecie (CF jednak tutaj odpada), jeżeli nie no to HD4870 też jest dobrym wyborem, ale nic poniżej tego bym nie kupował.
GeForce-ów na ten moment zupełnie się nie opłaca kupować, bo żeby mieć porównywalną wydajność do tych Radków musiał byś zawsze dopłacić 100-200zł.

2GB RAM-u, jak już pisałem, na ten moment do gier wystarczy a kiedyś zawsze możesz dołożyć kolejne 2GB, jeżeli Ci zabraknie. Tak samo z procesorem - kiedyś będziesz potrzebował 4 rdzeni to Quady już powinny być tanie, a może coś nowego wyjdzie co będzie przez te chipsety obsługiwane (bo AM3 to jak na razie najnowsza platforma AMD).

Jeżeli chodzi o zasilacz to żeby wybrać konkretną firmę i model warto poczytać trochę świeżych testów. Podałem te modele mniej-więcej na stosunek ceny do jakości, ale np. najtańsze modele Chiefteców są głośne. OCZ i Corsairy są cichsze (najcichsze to będę Be Quiet-y ale to już cena prawie o 100zł większa), ale z tego co ostatnio czytałem to OCZ ma największe wahania napięć spośród nich. Więc Corsair wydaje się być najlepszym wyborem tutaj, ale i trochę droższym od pozostałych.
W sumie mógłbyś nawet wziąć wersję 550W, bo z jedną kartą graficzną to i tak jest aż za nadto (nawet przy wysokim OC i przy maksymalnym obciążeniu) i wystarczy na długo i kilka modernizacji.

Co do monitora to nie wiem czy się zmieścisz w budżecie z tym Samsungiem, który podałem, ale jeżeli możesz do niego dołożyć to naprawdę polecam, bo po zmianie na Della 2209WA na matrycy e-IPS stwierdziłem, że już nigdy więcej nie kupię żadnej TN-ki no i wszystkim polecam właśnie dołożyć te 2-3 stówki do lepszej matrycy, bo naprawdę widać różnicę.

Nie wiem gdzie masz zamiar kupować sprzęt, ale jeżeli nie w jakimś lokalnym sklepie i chciałbyś zamówić przez Internet to polecam http://www.esc.pl lub http://www.agito.pl
2 sprawdzone sklepy, mają stosunkowo niskie ceny, dobry serwis i świetną renomę. W ESC kupuje od dobrych 5 lat, bo akurat mają siedzibę niedaleko mojego domu. Kupiłem już tam naprawdę dużo sprzętu i nigdy nie miałem z niczym problemów. A jak coś to nie robią żadnych problemów przy wymianie sprzętu na gwarancji, a jak dobrze pogadasz to możesz też dostać coś zastępczego.
Ister
Junior Member
Posty: 566
Rejestracja: 05 marca 2009, 12:42

Post autor: Ister »

KeFaS pisze: 2500zł na PC + monitor?
Shiver25 pisze:Generalnie chiałbym przeznaczyć około 2,500 na jednostkę.
Ehh...Wyraźnie napisał, że te 2,5 to na samą jednostkę, a monitor dodatkowo...
Co znacząco zmienia postać rzeczy.

Ja też doradzam AMD. Wprawdzie spotkałem się z opiniami, że Intel sobie nieco lepiej z grami radzi, ale nie sądzę, żeby przy obecnej mocy to rzeczywiście miało takie znaczenie. Co do reszty... Cóż, ja nie jestem graczem, więc się nie będę wypowiadał, dla mnie wystarczające są komputery na poziomie 1200-1500 :-D
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

Ister, wiem, napisałem to przed edycją, a wczoraj podałem zestaw właśnie za ok. 2500zł (w sumie nawet trochę tańszy chyba będzie, zależy gdzie kupi).
Tylko do tego monitora na lepszej matrycy naprawdę polecam dołożyć, nawet kosztem trochę słabszego PC, bo monitora tak szybko nie zmieni, a PC można dowolnie modernizować w przyszłości, bo to w końcu PC, a nie konsola. :-)
Co do tego, że Intel "lepiej sobie radzi z grami" to po prostu chodzi o to, że można go bardziej podkręcić (co jest w sumie obowiązkowe, przy dzisiejszych kartach graficznych, no i same karty oczywiście też), ale ten Phenom II X2 550 co podałem wcale nie ustępuje wydajnością (po OC) takim Dualom Intela, dlatego jest dobrym wyborem i w miarę tanim.
No i jednak nowa podstawka AM3 daje większą swobodę późniejszych ewentualnych modernizacji.
LGA775 wciąż jest "aktualne", ale jak ktoś raczej nie myśli o tym, żeby za rok-dwa zmieniać procesor, a jeżeli będzie chciał to zrobić to musi się liczyć z tym, że już nic lepszego od tych Quadów co są teraz (Q9300/9400 w sumie najlepszy z Quadów w stosunku cena/jakość) nie będzie, a Phenomy 4-rdzeniowe już są jednak wydajniejsze.

Aha, no i w kwestii OC - wentylator na procesor jednak trzeba zmienić (bo na BOX-ie to dużo się nie wyciągnie). Polecam coś konkretnego, w stylu Scythe Mugen (II). Albo coś tańszego, ale Mugena to można śmiało nawet bez wentylatora używać (nawet po OC), jak ktoś jest maniakiem ciszy.
No i jakiś jeden dodatkowy wolnoobrotowy wentylator do obudowy na przód warto dać (bo na tył ten CM ma już w standardzie), żeby temperatura wewnątrz obudowy nie byłą zbyt wysoka (ale to przy naprawdę wysokim OC).
Awatar użytkownika
Shiver25
Posty: 89
Rejestracja: 19 stycznia 2009, 22:29
Lokalizacja: z piekła rodem ]:-)

Post autor: Shiver25 »

Witam,

KeFaS dzięki wielkie za podrzucenie cennych informacji na temat komputera. Mam trochę w mętlik w głowie, ale jakoś sobie z tym poradzę :)

Widziałem dziś w sklepie ten monitor Samsunga F2380, którego mi polecasz. Prezentuję się ładnie, dużo lepiej niż na fotkach w internecie. Niestety nie widziałem go podłączonego, ale kusi mnie aby go wziąć. Jak patrzyłem po cenach, nie ma takich wielkich znowu różnic jeśli chodzi o pieniążki. Za dobry monitor warto dołożyć tą stówę czy dwie.

Największy dylemat mam właśnie z procesorem. Czy Intel czy AMD. Układ który mi zaproponowałeś jest dobrym rozwiązaniem przy późniejszej rozbudowie, no i wychodzi taniej w stosunku do Intela.

Poczytam jeszcze jakieś testy w internecie, a może schylę się w kierunku AMD.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

Mętlik masz pewnie przez moje długie posty, w których co chwila zmieniam zdanie. :-P Ale to wynika z tego, że pomimo tego, że na rynku PC-tów do gier liczy się w zasadzie tylko Intel i AMD to i tak sam nie do końca wiem o bym kupił. Więc starałem się pokazać dobre i złe strony obu platform.
Ale wyszło mi na to, że jednak AMD na nowym AM3 będzie tu najlepszym wyborem.
Monitor koniecznie zobacz sobie na żywo, najlepiej jeszcze porównując do jakiegoś na matrycy TN to już w sumie rozwieje Twoje wątpliwości. ;-)
No i oczywiście, poczytaj testy i recenzje sprzętu. I najlepiej kilka niezależnych (w tym też na zagranicznych serwisach). Trochę to zawsze zajmuje czasu (no chyba, że patrzy się tylko na wykresy), ale pomaga zdecydować w co zainwestować, żeby nie żałować.
ODPOWIEDZ