Granie na komputerze - Wine

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

No może, nie wiem, bo bardzo szybko przesiadłem się na Firefoksa (a nawet kiedyś używałem jeszcze "gołej" Mozilli), a IE nie włączałem u siebie od dobrych kilku lat. :-)
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Ja kiedyś próbowałem z Gothic-iem, niestety, żadna wersja nawet nie ruszyła.
mateo
Posty: 30
Rejestracja: 14 lipca 2007, 18:54

Post autor: mateo »

W sumie WINE jest niezłym narzędziem do uruchomienia jednej lub dwóch gier. Pięć lat temu usunąłem partycję z Windows i zastanawiałem się nad tematem gier. W tamtym czasie WINE był koszmarny i po kilku miesiącach go usunąłem z systemu. Postanowiłem zakupić Cedegę i nawet udało mi się uruchomić kilka gier. Jednak chciałem uruchamiać coraz większą liczbę gier i zaczęło się czytanie howto i poradników. Po kilku miesiącach czytania nudnych poradników postanowiłem zaprzestać grania w gry dla Windows. Więcej czytałem na temat WINE, Cedegi niż faktycznie grałem - niestety to nie są przyjazne programy. W końcu podjąłem decyzję o korzystaniu wyłącznie z natywnych gier komercyjnych dla Linuksa. To moim zdaniem najlepsze rozwiązanie dla każdego gracza korzystającego z Linuksa. Wkładam płytę z gra ,uruchamiam instalator i instaluję grę trzema kliknięciami myszy.
Po kilku minutach mogę uruchomić grę i nie muszę się przejmować szczegółami technicznymi (związanymi z WINE lub Cedegą). Te gry po prostu działają świetnie i to jest najważniejsze.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

mateo pisze:Te gry po prostu działają świetnie i to jest najważniejsze.
I jest ich zatrważająca ilość :P
mateo
Posty: 30
Rejestracja: 14 lipca 2007, 18:54

Post autor: mateo »

LordRuthwen pisze:
mateo pisze:Te gry po prostu działają świetnie i to jest najważniejsze.
I jest ich zatrważająca ilość :P
Temat ilości gier komercyjnych był już, kiedyś wyjaśniany na tym forum.
Efektem tej dyskusji było stworzenie tego wątku na forum:

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=7991

Nie martw się o ilość gier dla Linuksa Wine, Microsoft itp. - to wszystko nie ma żadnego znaczenia
Po prostu kup kilka fajnych gier dla Linuksa i pograj. Jeśli kupujesz gry dla systemu Linux to możesz oczekiwaćj nowych gier. Tym samym masz wpływ na zwiększenie liczby dostepnych gier dla Linuksa. W chwili obecnej zostało potwierdzone wydanie wielu nowych gier:

http://lgn.linux-hardcore.com/list-of-u ... nux-games/

Więc czemu się przejmujesz jakimiś drobiazgami?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Widzisz, problem w tym, że nie ma tego w co ja gram i co lubię, czyli wszelkiej maści Gothic, Witcher i inne takie, bo w stare gierki pt Transport Tycoon Deluxe, Hospital Theme, HoMM1 i 2 czy coś to mogę sobie pograć w DosBoxie :)
adrikux

Post autor: adrikux »

LordRuthwen pisze:Widzisz, problem w tym, że nie ma tego w co ja gram i co lubię, czyli wszelkiej maści Gothic
Jestem fanem Gothica i nie jeden raz przeszedłem część I, II wraz z dodatkami i modami przy użyciu WINE, większych problemów nie napotkałem. Z Gothic III jest trochę gorzej. Uruchomiłem go i działa, ale sytuacja z renderingiem jest tragiczna. Na standardowych ustawieniach daleki tryb widzenia zlewa sięz otoczeniem bliskim, natomiast w trybie renderowania "fbo" są drobne czarne paski na ekranie, a zasięg widzenia i tak nie może przekroczyć 20%. Gra jest grywalna, ale jeżeli chcesz cieszyć się otaczającym światem gry musisz grać na Windows, przynajmniej dopóki w WINE nie poprawią renderowania.

[ Dodano: 2009-10-21, 10:55 ]
LordRuthwen pisze:Ja kiedyś próbowałem z Gothic-iem, niestety, żadna wersja nawet nie ruszyła.
Pierwsze dwie części gry działają pod WINE ideealnie.

[ Dodano: 2009-10-21, 10:58 ]
mateo pisze:W końcu podjąłem decyzję o korzystaniu wyłącznie z natywnych gier komercyjnych dla Linuksa.
(związanymi z WINE lub Cedegą). Te gry po prostu działają świetnie i to jest najważniejsze.
Spróbuj zainstalować, a właściwie uruchomić (bo sama instalacja większych problemów nie sprawiła) Morrowinda z użyciem natywnego instalatora...
Awatar użytkownika
Dalik
Beginner
Posty: 206
Rejestracja: 25 października 2007, 18:13
Lokalizacja: /home/dalik

Post autor: Dalik »

Z gier jakie pogrywam to ładnie działają u mnie na Wine:
Guild Wars
HoM&M3: The Shadow of Death
Commandos 2

Jednak z Warcraft 3 jest problem z zapisywaniem stanu gry (to jakiś bug , którego nie potrafię obejść).

Grał ktoś z Was przez Wine w Civilization IV: BTS z najnowszym patchem?
Pamiętam, że miałem problemy z uruchomieniem i nigdzie nie znalazłem pomocy.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Z ciekawości się spytam.
Gra/grał ktoś może w Diablo 2 pod WINE w trybie pełnoekranowym na kartach Radeon?
gindek
Posty: 41
Rejestracja: 28 października 2008, 22:27
Lokalizacja: st±d

Post autor: gindek »

shevchenko1987 pisze:Piszesz spod Windowsa, a grasz na Linuksie?
Wlaśnie zyskałeś mój szacunek.
yantar pisze:Z ciekawości się spytam.
Gra/grał ktoś może w Diablo 2 pod WINE w trybie pełnoekranowym na kartach Radeon?

jeżeli masz uruchomionego compiza to podmień go na metacity:

Kod: Zaznacz cały

metacity --replace
D2 lekko działało na wine już dawno temu.

@_Bastek_
Ale w czym problem? Chciałeś się pochwalić komputerem nowym, czy tym że grid ci działa z pełnymi detalami (to powiem ci że 9600gt jest drogie i nie opłacalne).
LordRuthwen pisze:Ja kiedyś próbowałem z Gothic-iem, niestety, żadna wersja nawet nie ruszyła.
Niestety wszystkie części gothic są tak napisane, że nawet na Windowsach źle działają (oczywiście wydajnościowo), co nie zmienia faktu że fabuła gierki jest bardzo dobra.

A co do wydajności gier pod Linuksem, wine jest interpreterem dx na opengl (bynajmniej ostatnio tak ludzie twierdzili), zgodnie z tym każdą instrukcję z kodu musi przetłumaczyć na openGL, co zajmuje czas więc teoretycznie gry nie powinny działać szybciej pod Linuksem, a to że jednak tak jest może być spowodowane tym że nie wszystkie funkcje są zaimplementowane i niektórych rzeczy po prostu nie wyświetla na monitorze. A dwa, że openGL jest wydajniejszy od DX i funkcja "Wyswietl_dym_na_monitorze()", pod DX korzysta z innych algorytmów, a pod openGL z innych.
To co wyżej napisałem nie wymyślilem sam, tylko przeczytałem w teście porównawczym wydajności gier pod wine i DX.
ODPOWIEDZ