Natr

Wszystko Off Topic
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Natrętna firma - jak się pozbyć niechcianych przesyłek?

Post autor: wojak »

Cóż temat nie związany z Linuksem ani komputerami w żaden sposób. Ale skoro piszę w dziale "Luźne" to jest to wybaczalne.

Mam następujący problem z bardzo upierdliwą firmą jaką jest Readers Digest. Uprzykrzają mi życie przesyłkami których nie zamawiałem, a do tego na nic nieprzydatnymi. Już raz moja matka pisała pismo do nich że nie chce ich produktów i żeby nie przysyłali więcej do nas niczego. Raz odmówiliśmy odebrania przesyłki, to później od nich przyszło pismo z żądaniem zapłaty za tę nieodebraną przesyłkę, w przeciwnym przypadku straszyli sprawą sądową.

Czemu przysyłają mi rzeczy których nie chcę / nie potrzebuję i jeszcze każą mi za te bzdety płacić? Skąd w ogóle mają mój adres? Jak się ich raz na zawsze pozbyć żeby zaprzestali swojej działającej mi na nerwy działalności?

Mam nadzieję że da się sprawę załatwić inaczej niż obwiesić się bombami, pójść pod siedzibę firmy, krzyknąć "******" po czym nacisnąć detonator ;P....

Edycja:
Wygwiazdkowałem pewien zwrot, żeby nie budził kontrowersji religijnych ;) .
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

Takie mamy prawo w Polsce niestety. Nie jesteś pierwszy.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

To zależy czy cokolwiek kiedyś podpisywaliście z tą firmą. Jeśli nie to się deczko chłopaki zagalopowali z tym sądem.
Wkleje tu coś:

¬ródło ngo.pl

Prawa osób, których dane są przetwarzane

Ustawowym obowiązkom administratora danych odpowiadają uprawnienia osób, których dane znajdują się w ich zbiorach i podlegają przetwarzaniu. Każdemu przysługuje prawo do kontroli, tzn. mamy prawo wiedzieć kto i w jakim celu zbiera nasze dane - dlatego też można domagać się od wszystkich prowadzących zbiory danych osobowych informacji czy Twoje personalia są tam zamieszczone oraz przetwarzane i w jakim celu. Takiego sprawdzenia danych można dokonywać nie częściej niż raz na 6 miesięcy u jednego administratora danych.

Wniosek o podanie informacji o danych osobowych posiadanych przez administratora może wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

Miejscowość, dnia................. 

..........................................................
(imię i nazwisko składającego wniosek)

.........................................................
   (adres składającego wniosek)

.....................................................................
(nazwa i adres siedziby administratora danych)

Na podstawie art.32, ust. 1, pkt 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r., nr 133, poz. 883) wnoszę o podanie następujących informacji dotyczących posiadanych przez Państwa firmę danych dotyczących mojej osoby:
czy  moje dane osobowe są przetwarzane przez Państwa firmę,
od kiedy oraz jakimi moimi danymi Państwo dysponujecie,
z jakiego źródła pozyskaliście Państwo moje dane,
w jakim celu, zakresie i w jaki sposób przetwarzacie Państwo moje dane,
czy przekazaliście Państwo moje dane osobowe innemu administratorowi danych, jeśli tak - proszę o podanie zakresu przekazanych danych i pełnej nazwy oraz siedziby tego administratora.

...............................................
( podpis składającego wniosek ) 
Jeśli okaże się, że dane osobowe rzeczywiście się w takiej bazie znajdują, to można:


a) żądać ich uzupełnienia, uaktualnienia lub sprostowania, gdy są one niekompletne, nieaktualne lub nieprawdziwe;

b) żądać czasowego lub stałego usunięcia danych ze zbioru od podmiotu, który je przetwarza, gdy zebranie danych nastąpiło z naruszeniem Ustawy o ochronie danych osobowych(np. bez poinformowania klienta o fakcie przetwarzania jego danych osobowych) albo też gdy zebrane dane nie służą celowi dla którego zostały zebrane (np. klient udzielił ich w celu wywiązania się z umowy zawartej z Towarzystwem ubezpieczeniowym, a to ostatnie wykorzystuje dane klienta do przesyłania materiałów reklamowych jakiegoś banku). Można w tym celu wystosować żądanie o zaprzestanie przetwarzania danych o treści - "na podstawie art.32, ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r., nr 133, poz. 883) żądam zaprzestania przez Państwa firmę przetwarzania danych dotyczących mojej osoby oraz ich usunięcia z Państwa bazy danych";

c) zawsze, niezależnie od tego, czy dane te zostały zebrane z naruszeniem ustawy o ochronie danych osobowych, czy też nie, możliwe jest żądanie w formie tzw. sprzeciwu zaprzestania przetwarzania Twoich danych dla celów marketingowych. W takiej sytuacji podmiot, który takie żądanie otrzymał musi niezwłocznie i trwale wykreślić Twoje dane ze swoich zbiorów, bez możliwości odwoływania się do GIODO. W formie sprzeciwu można również uniemożliwić administratorowi danych przekazywanie danych osobowych dalszym podmiotom. Przykład treści sprzeciwu - "Na podstawie art.32, ust. 1, pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r., nr 133, poz. 883) wnoszę sprzeciw wobec przetwarzania danych dotyczących mojej osoby w celach marketingowych / wobec dalszego przekazywania danych dotyczących mojej osoby przez Państwa firmę innym osobom";

d) na przetwarzanie danych osobowych z naruszeniem ustawy przez administratora można też zgłosić skargę do GIODO - może ona brzmieć np. tak:

Kod: Zaznacz cały

Miejscowość, dnia................

...................................................
(imię i nazwisko zgłaszającego skargę)
...................................................
(adres zgłaszającego skargę)

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa

Na podstawie art. 12, pkt 2) ustawy z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r., Nr 133, poz. 883) zgłaszam skargę na naruszenie przez ............... (nazwa i adres siedziby administratora danych) przepisów tejże ustawy.
(opis naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych)
(żądanie jakie kierujemy w związku ze skargą do GIODO)
W związku z powyższym wnoszę o podjęcie przez GIODO działań zmierzających do..................
....................................................
(podpis zgłaszającego skargę)
------------------------------------

Dopóki trwa wymiana, zdań z wymachiwaniem łapkami przeważnie nic to nie daje. Ale gdy zaczynają się w pismach pojawiać paragrafy (znak, że klient faktycznie się wk.... i zaczął szukać innych rozwiązań) dla świętego spokoju przeważnie dane są szybko usuwane.
Hardiel
Posty: 84
Rejestracja: 22 lipca 2009, 17:21

Post autor: Hardiel »

Kod: Zaznacz cały

Mam nadzieję że da się sprawę załatwić inaczej niż obwiesić się bombami, pójść pod siedzibę firmy, krzyknąć "******" po czym nacisnąć detonator ;P.... 
Po co się wysadzać. Zamów im tira na allegro.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

wojak, wyślij im (koniecznie za potwierdzeniem odbioru) takie pismo:

Kod: Zaznacz cały

W związku z wielokrotnie przysyłanymi do mnie niezamawianymi przesyłkami na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 6 i 8 ustawy z dnia  29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926) proszę o zaprzestanie przesyłania do mnie ofert i informacji marketingowych oraz o usunięcie moich danych osobowych ze zbiorów wykorzystywanych do tej działalności.
wojak pisze:Raz odmówiliśmy odebrania przesyłki, to później od nich przyszło pismo z żądaniem zapłaty za tę nieodebraną przesyłkę, w przeciwnym przypadku straszyli sprawą sądową.
A tego to bym już nie odpuścił. W celach edukacyjnych na początek:
http://www.rp.pl/artykul/55671,57215_Ni ... azuje.html
a można jeszcze by to ugryźć również z kilku innych stron.
@Marcin
Posty: 22
Rejestracja: 24 września 2009, 14:07
Lokalizacja: z daleka

Post autor: @Marcin »

Mam lepszy pomysł - naślij na nich latające odkurzacze z HP :-P
ODPOWIEDZ