Ubuntu a Debian...

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Nie musisz kopiować ich tekstu, tylko robisz wstęp i "opis jak to zrobić znaleźć pod adresem ...", tak jak w książkach "gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat".
Z doświadczenia wiem, że bardzo ważne jest gdzie to umieścisz. jeżeli chcesz pomóc ludziom, to najlepszym pomysłem było by umieszczenie tego na popularnej stronie np. jak wikibooks albo te forum. Jak to umieścisz na własnej stronie to mało kto będzie o niej wiedział i tam wchodził.
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

Wiem o tym, że autorzy piszą swoje poradniki nie w celach zarobkowych a z chęci niesienia bezinteresownej pomocy mniej zaawansowanym użytkownikom. Ale żeby coś stworzyć musieli włozyć w to swoją, wiedzę, czas i wysiłek. No i miałbym tak po prostu to skopiować, dodać parę komentarzy i podpisać swoim nickiem?
To by było trochę nieładnie tak zakosić czyjąś własność intelektualną...

Dodane:
grzesiek, gdy pisałem posta, Twojego jeszcze nie było :) . To naprawdę dobry pomysł, dzięki nie wpadłem na to. Swojej strony nie mam i jeszcze bardzo długo nie będę miał. O ile mój tekst się nada, to właśnie chciałbym, aby był gdzieś na widoku.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Manual, który będzie się składał z samych linków do innych stron internetowych?
To będzie hit....

P.S. Wybaczcie sarkazm, ale według mnie to jest kiepski pomysł.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Nie to miałem na myśli. Chodziło mi o coś takiego: np. piszesz o systemie pakietów jedno proste zdanie gdzie sama nazwa APT jest linkiem do takiego hasła na wikipedii - sobie doczytają, po co pisać to samo.
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

Nie żaden manual a jedynie zbiór gotowych porad przydatnych na starcie, z komentarzami tam gdzie to jest wymagane, kilka zdań na zagadnienie, z linkami do obszerniejszych informacji.

grzesiek ma rację, nie ma sensu ponownie robić czegoś co ktoś już wykonał. Trzeba to jedynie przeredagować, zebrać w jednym miejscu i omówić.

Dodane:

Na przykład coś w tym stylu:
Napisać, że apt-get jest menedżerem pakietów. Napisać komendy, którymi instaluje się programy, usuwa, szuka pakietów. Aby uzyskać więcej informacji dalej będzie link do Debian apt-howto.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

davidoski pisze:Przecież to nie książki czy filmy, tylko opisy systemu. Nikt na tym nie zarabia.
Krąży w internecie ,,powieść o Linuksie'' wystawiana na różnych aukcjach i w płatnych ofertach. Jest już mocno przestarzała. Autorka zastrzega sobie wszelkie prawa własności i stosowanie wszelkich kar za naruszenie jej własności. Mam gdzieś odnośnik do darmowej oferty tego. Publikacja jest zbiorem tekstów dostępnych na forach linuksowych. Obrobiony przez dodanie spisu tekstu. Usunięci tylko oryginalni autorzy i nawet nie poprawione żadne błędy (ortograficzne, stylistyczne, merytoryczne).
aviaton
Posty: 51
Rejestracja: 14 września 2008, 21:03
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: aviaton »

Ja niestety po 2 letnim używaniu Debiana musiałem odpuścić, w zasadzie dwa problemy z którymi nie mogłem sobie poradzić to sterowniki grafiki i drukarka. Choć korzystałem z gotowych poradników, raczej widziałbym jakiś instalator graficzny przynajmniej w wersji testowej, na tym polu Ubuntu jednak wygrywa. Wielu znajomych właśnie z tego tylko powodu instaluje ten system, chociaż mnie to dziwi skoro mamy Minta, dużo lepszy od Ubuntu. Osobiście chętnie wrócę do Debiana jak bezproblemowo będzie możliwość instalacji sterowników tak jak to oferuje Mint.
gawomontyk
Posty: 11
Rejestracja: 09 sierpnia 2009, 18:56

Post autor: gawomontyk »

wojak, myślę, że taki poradnik to dobry pomysł, jeśli oczywiście nie istnieje już taki. Dobrym pomysłem jest też stworzenie jakiejś ankiety lub po prostu wypytanie się początkujących użytkowników Debiana, jakie mieli z nim problemy, a później opracowanie rozwiązań. Najlepiej pytać tych początkujących, bo "zaawansowani" użytkownicy mają bardziej "zaawansowane" problemy. Zdaje mi się, że gdzieś widziałem właśnie taki poradnik, ale dla Ubuntu.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

hehe odnośnie potrzeba początkujących - przypomniała mi się pewna rozmowa na gg, nie mogłem się oprzeć aby jej nie odnaleźć w archiwum :mrgreen:
Autentyczna rozmowa, kolega się pyta co jest nie tak, bo nie może zainstalować czegoś (usunąłem zbędne sygnatury czasu):
...
Ja jestes jako root?
Krzysiek_xxx pisze root i nic
Ja co?
Ja jestes zalogowany jako root?
Krzysiek_xxx nie dam rady sie zalogować root
Ja czemu
Krzysiek_xxx pisze root i nie właże w tryb admina
Ja hehe
Ja napisz
Ja su
Ja podaj hsało na root
Ja i juz jestes
Ja ;)
Krzysiek_xxx nieudana autoryzacja
Krzysiek_xxx w roocie
Ja a znasz hasło na root?
Krzysiek_xxx z tego co pamietam to tak
Krzysiek_xxx ale mozesz podac mi
...
budzigniew
Posty: 83
Rejestracja: 07 maja 2008, 11:29

Post autor: budzigniew »

davidoski pisze:Zapomniałeś o najważniejszym - konfiguracji sieci.
wojak pisze:davidoski, przecież sieć "sama się konfiguruje" podczas instalacji systemu. Przynajmniej ta po kablu.
wojak, to, ze sie sama konfiguruje, to nic. Linux to przede wszystkim dzialajaca siec. Wielu bedzie Ci poklony bilo, jesli nauczysz ich podstaw jej dzialania i konfiguracji.
ODPOWIEDZ