cdlinux.pl 1.1 - wersja "deweloperska"

Wszystko Off Topic
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

cdlinux.pl 1.1 - wersja "deweloperska"

Post autor: sidjestgit »

http://forum.cdlinux.pl/viewtopic.php?t=2178
Michał Wróbel - Pon Maj 04, 2009:

Witajcie,
w końcu udało się przygotować pierwszą wersję "deweloperską" nowego cdlinuksa. Najważniejsze jest, że działa ona na nowym jądrze 2.6.29 i nie powinno być problemów z uruchamianiem na nowych komputerach.

Cały system został zbuowany od nowa na bazie czystej instalacji Debiana, a nie na bazie starego cdlinuksa.

Wersja jest "deweloperska" tzn. jest tu jeszcze dużo, dużo rzeczy do poprawienia zanim będzie można ją zacząć testować. Kilka ważnych rzeczy, które wymagają poprawy:

1. Z Debiana został usunięty program Xdialog, w związku z czym praktycznie wszystkie programy konfugracyjne muszą zostać przepisane na nowy interfejs. Najprościej będzie chyba wykorzystać zenity, ale czekam również na inne propozycje.

2. Trzeba poprawić i ujednolicić wygląd, motywy, skórki itp, czy mówiąc po polsku Look-and-Feel.

3. Przejrzeć i poprawić wszystkie programy cdlcenter.

4. Przetłumaczyć najważniejsze programy.

Jak widać dla każdego znajdzie się coś ciekawego, potrzeba nie tylko programistów, czy administratorów, ale rózwnież tłumaczy i grafików.

Niedługo napiszę więcej. Obraz tymczasowo znajduje się pod adresem: http://153.19.52.39/cdlinux-1.1-dev1.iso
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

sidjestgit pisze:Z Debiana został usunięty program Xdialog, w związku z czym praktycznie wszystkie programy konfiguracyjne muszą zostać przepisane na nowy interfejs. Najprościej będzie chyba wykorzystać zenity, ale czekam również na inne propozycje.
gtkdialog, whiptail lub dialog - tak jak to wykonał azhag w swojej Wiedźmie.
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Jak mozesz to napisz o tym w watku na forum cdlinuksa (nie wiem jak czesto Wrobel tu zaglada).
Ja mam za soba pierwsze testy na laptopie, "blaszaku" i wirtualnej maszynie.
:-)
Dotąd najlepiej dziala na virtualce :)
Na thinkpadzie startuje i dziala tez ale juz jest do czego sie przyczepic - np. niska jasnosc matrycy itd., itp.
Na blaszaku tez startuje i wstaja ixy - monitor 24 cale - wyglada fajnie - odpowiednia jasnosc i rozdzialke ustawia. Ale myszka mi nie dziala :D .

Jest sporo do poprawienia dlatego zapraszam(y) wszystkich chetnych do testowania i zdawania relacji. Bardziej doswiadczeni użytkownicy Debiana wiedza jak skladac "donosy".
Mniej doswiadczeni moga napisac/wkleic wynik polecenia lspci oraz dopisac wlasnymi slowami co lub w ktorym momencie system sie posypal.

Piszcie tez o tym, ktorych programow wam brak - jakiego sprzetu system nie obsluguje (moze bedzie trzeba dodac jakies firmware do plytki)

Mozecie tez po prostu pisac o tapetach, kolorystyce - jesli masz pomysl na wyglad cdlinuksa to mozesz zaproponowac motyw wlasnego autorstwa.

Przyda sie kazda opinia.

Ps. cdlinux.pl jest systemem zbudowanym z pakietow z repozytorium Debiana (Sid) - i jest w 100% zgodny z Debianem. W skrocie jest to Debian/sid livecd okodekowany, dodatkowo zawiera autorskie programy konfiguracyjne (np. program do tworzenia wlasnego livecd opartego na Debianie) - do tego jest to lekkie wydanie Debiana i jest skierowane dla poczatkujacych uzytkownikow Linuksa. Jest to polski Debian livecd.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Już pisałem o tym na forum.

Wklejam sumę kontrolną obrazu iso:

Kod: Zaznacz cały

1d0a17e1ccf0330ce679b8fb3b891e5c cdlinux-1.1-dev1.iso
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

Pobawiłem się nim trochę na desktopie. Kilka drobnych spostrzeżeń:
  1. Nie dałem rady uruchomić go w "trybie specjalnym", po wybraniu tej opcji uraczył mnie zwiechą. Przy kolejnym uruchomieniu wysypał się na sprawdzaniu HDD. Przy trzeciej próbie odpalił się i działa do tej pory :mrgreen: .
  2. Mam na dysku dwie instalacje Debiana (Sid-sda5 i Lenny-sda6), w fstabie ta druga widnieje jako / cdlinuksa.
  3. Partycje reiserfs, ntfs montują się bez problemu.
  4. X-y odpaliły się od razu, tyle, że w niewłaściwej rozdzielczości (1024x768). Po ręcznej zmianie w xorg.conf jest dobrze (1280x1024), jasność i odświeżanie w porządku.
  5. Mała niedogodność z neostradą. Po ręcznej instalacji ppp oraz libpcap0.8 działa bez zarzutu.
  6. Mysz na usb u mnie akurat bezproblemowo.
  7. Flash, kodeki video (sprawdzałem .avi .m4v .mkv) działają u mnie bez zająknięcia, dźwięku niestety brak.
  8. Przydałyby się skojarzenia rozszerzeń plików z aplikacjami.
  9. Brak automatycznego montowania pendrive (choć nie wiem, czy miało być).
  10. W menu jest sporo odnośników do programów, których w rzeczywistości nie ma w systemie.
  11. Padły mi raz X-y na koncie użytkownika. Ogólnie odnoszę wrażenie, jakby działały stabilniej na koncie root.
  12. Sterowników do grafiki nvidii nie da się zainstalować, bo w żadnym repo nie ma nagłówków do tego jądra (w Siduksie jest już 2.6.29-2).

Kod: Zaznacz cały

cdlinux:/# lspci
00:00.0 RAM memory: nVidia Corporation MCP61 Memory Controller (rev a1)
00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation MCP61 LPC Bridge (rev a2)
00:01.1 SMBus: nVidia Corporation MCP61 SMBus (rev a2)
00:01.2 RAM memory: nVidia Corporation MCP61 Memory Controller (rev a2)
00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation MCP61 USB Controller (rev a2)
00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation MCP61 USB Controller (rev a2)
00:04.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI bridge (rev a1)
00:05.0 Audio device: nVidia Corporation MCP61 High Definition Audio (rev a2)
00:06.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 IDE (rev a2)
00:07.0 Bridge: nVidia Corporation MCP61 Ethernet (rev a2)
00:08.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 SATA Controller (rev a2)
00:08.1 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 SATA Controller (rev a2)
00:09.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:0b.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:0c.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G70 [GeForce 7600 GS] (rev a1)
To na razie byłoby na tyle.

Kod: Zaznacz cały

cdlinux:/# uptime
 16:03:04 up  3:13,  4 users,  load average: 0.18, 0.11, 0.05
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Dzieki za testowanie i informacje.
Flash, kodeki video (sprawdzałem .avi .m4v .mkv) działają u mnie bez zająknięcia, dźwięku niestety brak.
A probowales w aumiksie zwiekszyc glosnosc? (domyslnie glos jest wyciszony) Jesli nie to uruchom aumixa i zwieksz glosnosc.
# Brak automatycznego montowania pendrive (choć nie wiem, czy miało być).
W starym cdlinuksie to funkcjionowalo w nowej wersji dopiero zacznie dzialac :)
# W menu jest sporo odnośników do programów, których w rzeczywistości nie ma w systemie.

Zgadza sie - /etc/X11/icewm/menu jest ze starego cdlinuksa ;)
Po doszlifowaniu wersji mini wszystkie programy sie pojawia w wersji duzy i dvd.
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

sidjestgit pisze:A probowales w aumiksie zwiekszyc glosnosc? (domyslnie glos jest wyciszony)
U mnie nie był wyciszony, "Vol" domyślnie ustawione na 100%. Co prawda reszta była na zero, ale zmiana wartości również nic nie dała. Czyli niestety jest tak, jak wcześniej napisałem, dźwięk nie działa. Dla pewności sprawdziłem jeszcze raz.

Za to palnąłem inną głupotę ;-) , napisałem o sprawdzaniu HDD. Chodziło oczywiście o "check of the root filesystem failed". Dodam jeszcze, że nie był to jednorazowy wyskok. Ostatnio udało mi się uruchomić system za czwartym podejściem.
ODPOWIEDZ