Debian czy Ubuntu?

Wszystko Off Topic
jss
Posty: 73
Rejestracja: 27 grudnia 2008, 01:30

Debian czy Ubuntu?

Post autor: jss »

Co lepiej wybrać i dlaczego? Obecnie mam Ubuntu, Debiana nigdy nie widziałem. Czy jest w czymś lepszy? Zależy mi na solidnym, niezawodnym i wydajnym systemie, z którym będę pracować przez wiele lat bez żadnych problemów. Stąd moje pytanie czy Debian przewyższa w czymś Ubuntu?
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

http://jakilinux.org/jaki-linux/porowna ... ro2=Debian
Pewne cechy w zaleznosci od punktu widzenia sa uznawane za wade lub zalete.
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

Ja testowałem oba systemy i jednak wybrałem Debiana. Chociażby ze względu na to, że przy instalacji mogę sobie wybrać to co faktycznie chce zainstalować, czyli system podstawowy (bez X'ów), a dopiero później doinstalować resztę według mojego uznania. A oprócz tego to są w sumie prawie te same dystrybucje, jednak jeżeli zależy Ci na stabilności i wydajności to polecam właśnie Debiana.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Przede wszystkim Debiana nie będziesz musiał reinstalować co pół roku tak jak Ubuntu. Możesz mieć na bieżąco aktualizowany Testing bez konieczności reinstalacji, albo Stable i święty spokój.
Theq
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:00
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Theq »

Ubuntu jest bardziej spojne jesli uzywasz gnome no i wiele rzeczy dziala out-of-the-box. W Debianie trzeba troche pokonfigurowac i poinstalowac (kodeki, stery karty graficznej, partycje ntfs itd). W Ubuntu zdarzaja sie male wkurzajace bledy, glownie ze wzgledu na ped za nowosciami. Ostatnio zainstalowalem sobie 8.10 na probe i po aktualizacji przestala mi dzialac myszka :) Jako, ze nie jestem fanem gnome to zostaje jednak przy debianie.
7PGXW
Beginner
Posty: 197
Rejestracja: 13 grudnia 2008, 11:52

Post autor: 7PGXW »

Ja nie miałem prawie żadnych problemów z Ubuntu. :) Debiana wypróbowałem z ciekawości i w zasadzie niewiele się różni od Ubuntu (nazwałbym go takim "gołym" Ubuntu). Debian jest wydajniejszy.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

jss -> masz Ubuntu. Odpowiada Ci, czy nie? Jeśli tak, to pozostań przy nim. Jeśli nie - szukaj innej dystrybucji, bądź rozwiązań dla Ubuntu. Jest takie przysłowie "Lepsze jest wrogiem dobrego". W przypadku linuksa sprawdza się doskonale. Teoretycznie jeśli pracujesz na Ubuntu, powinien się bez problemu zainstalować Debian. Teoretycznie cała ich obsługa jest w 99,9% taka sama. Teoretycznie Debian jest bardziej "stabilny" (nie wiem, co oznacza "solidny"). Teoretycznie... W praktyce różnie to bywa. Przeszedłem do tej pory kilka, jeśli nie kilkanaście dystrybucji linuksa. Kiedyś w poszukiwaniu "nowości" i w przetestowaniu innej. Przede wszystkim jednak z powodu, że na danym sprzęcie moja poprzednia dystrybucja nie zadziałała. Teraz wiem, że jeśli jakaś dystrybucja działa i odpowiada mi to co oferuje, to nie należy jej zmieniać.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Można by się rozwodzić na temat Debiana i Ubuntu, napisać że to jest lepsze w tym i w tamtym; de facto każdy ma inne potrzeby, więc czy nie lepiej postawić najpierw Ubuntu, sprawdzić jak chodzi, czy kompatybilny ze sprzętem, postawić jakiego apacza na próbę, a potem to samo zrobić na Debianie?
Zależy mi na solidnym, niezawodnym i wydajnym systemie
każdy system jest taki po instalacji, niezależnie czy spod znaku pingwina, jabłuszka, okienek czy czerwono-białej piłki ;) . Niezawodny to na pewno będzie Debian Etch- mimo najszczerszych chęci nie umiałem go popsuć na tyle, by potrzebna była reinstalka :) Ma za to jedną poważną wadę, której opis znajdziesz wielokrotnie na forum.
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Na laptopa z Etchem mozna wyrwac wszystkie laski w domu spokojnej staroaci :)
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Dobitnie aczkolwiek trafnie ujęte xD
ODPOWIEDZ