przej

Wszystko Off Topic
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

vikal pisze: Nigdy nie widziałem wersji Etch i nie wiem co można z niej wyciągnąć. Tzn. jakie są programy i jakie możliwości tego systemu.
Generalnie te same co w wersji niestabilnej, tylko, że starsze i co do zasady stabilniejsze.
vikal pisze:kadu -podstawa dla mnie,
Amarok - bez niego to jak bez ręki,
deluge - obowiązkowy ze względu na prace (wymiana projektów miedzy kolegami z pracy),
synoptic - wiadomo po co,
dodaj/usuń programy - żeby można było instalowac programy z potrzebnymi pakietami (bez szukania),
openoffice - niezbędny,
do rozrywki, kaffeine, MPlayer, KMplayer + kodeki,
gimp,
k3b,
Nvidia X Server settings - do karty
Jak wyżej - jak to sprawdzić podał Ci już Utumno.
davidoski pisze:Etch niedługo odejdzie do lamusa więc moim zdaniem instalowanie go obecnie nie ma większego sensu
Jeszcze nie odszedł, ale generalnie się zgadzam. Lenny to stabilność porównywalna z Etchem przy czym oprogramowanie aktualniejsze, choć to nie dla wszystkich musi być priorytetowe.
lis6502 pisze:a od czasu przejścia na Sid'a i wymianę jajka na 2.6.27 nie uświadczyłem żadnego crash'a-

Nie mów hop, sid nie jest stabilny :-P
Mnie też długo przekonywali do Lenny'ego, ja też się opierałem :) Ale dzięki temu forum właśnie przebrnąłem przez najtrudniejszy okres
Tak, tak, jeszcze niedawno się zapierałeś nogami i rękoma. Ciekawe kto Cię przekonał w końcu ;-)
A swoją drogą szybko zmieniasz zdanie...
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Akkon, mam Ci napisać po nicku kto mnie przekonał? To akurat mało ważne, najważniejsze chyba że poszedłem o krok naprzód. A to że szybko zmieniam zdanie... Boję się nowego, ale 'nie przekonasz się, póki nie spróbujesz'. Spróbowałem i nie żałuję. Chyba lepiej zmienić zdanie (na lepsze?), niż przekornie tkwić we świadomym błędzie, nie sądzisz?
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Ta dyskusja co wybrac: Etch, Lenny czy Sid jest juz meczaca - jest jeden wątek o tym i tam dyskutujcie. Ale skoro juz zaczal sie ten temat to powiem, ze nie ma zadnego sensu instalowanie Etcha na desktopie.

Po pierwsze marna obsługa sprzętu z powodu baaardzo starego kernela, po drugie problemy prawie ze wszystkim i zawsze brak obsługi czegos, co juz od kilku lat jest w Sidzie Ubuntu i wszystkich innych dystrybucjach. Tak, pakiety są stabilne, ale trzeba pamietac ze są tam stare wersje programów, a więc przewaznie uboższe, gorsze, mające więcej bugów (dotyczących funkcjonalności). Czasami są to drobnostki, a czasami większe rzeczy - masz problemy ze wszystkim od Compiza po obsluge np. karty wifi czy dzwiekowej zintegrowanej (to oczywiscie tylko przyklady).

Miałem Etcha i wiem co mówię - wersje większości programów i sterowników sprzed 5 lat to raczej nie jest to o co ci chodzi. Osobiscie radze nawet nie Lenny tylko Sida, a na pewno wszystko bedzie dzialalo lepiej i sprawniej.
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

giaur pisze:Miałem Etcha i wiem co mówię
Ja też :-P
wersje większości programów i sterowników sprzed 5 lat to raczej nie jest to o co ci chodzi
To zależy czego potrzebujesz. Na jednym z komputerów w pracy trzymałem Etcha bardzo długo bo spełniał wszystkie moje wymagania (stabilność była absolutnym priorytetem). Komputer był używany do OpenOffice'e i internetu. Podobna sytuacja jest u moich rodziców, którzy korzystają z mojego starego i wysłużonego Celerona 566 - głównie do przeglądania internetu, rzadziej jakaś muzyka, filmy. Siedzi tam sobie Etch z Xfce i do niczego nie są tam potrzebne najnowsze wersje oprogramowania, xorga ani tym bardziej kernela. Ma działać, być stabilnie i spełniać swoją rolę - tak właśnie jest.
gindek
Posty: 41
Rejestracja: 28 października 2008, 22:27
Lokalizacja: st±d

Post autor: gindek »

@vikal Ubuntu 8.04 też doprowadzało mnie do szału, pewnie prędzej bym postawił stabilnie Gentoo, niż 8.04 (7.10 był jest lepszym systemem), więc zainstalowałem (nie pytając, nie czytając) Debiana Etch tylko dlatego, że był oznaczony LST, był u mnie na dysku jedną noc i mogę teraz śmiało powiedzieć "mamo tato mam lenny". Myślałem że wrócę do Ubuntu jak wyjdzie 8.10 LST, ale co zmienię Linuksa to bardziej mi odpowiada ten nowy, więc i Debian u mnie na stałe zagościł.

Więc nie popełniaj tego błędu co ja i nie instaluj Etcha, bo wiem że Ci nie wystarczy, jak by ci pasował starszy system to byś siedział na Ubuntu 7.10 i nie rwał włosów pod 8.04.

Ale u mnie w domu (dla rodziców) też bym stawiał Etcha (po Polsku było by Icza, ale śmiesznie wygląda).

Widziałem że ktoś gdzieś tam psioczył na Ubuntu i Mandrivę, wybacz ale gdybym moim rodzicom przez telefon tłumaczył jak skonfigurować X'y, to mnie wydziedziczyli, no i oczywiście są to świetne systemy na początek, co innego od dziecka oglądać Debiana, a co innego od dziecka oglądać Windows, pewne nawyki zawsze zostaną. Tak jestem wychowankiem Microsoftu i się tego nie wstydzę, tak wyszło cóż zrobisz buta nie zjesz ;] (Windows XP z sp1 i wyżej, jest bardzo dobrym i stabilnym systemem).
vikal
Posty: 72
Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 12:56

Post autor: vikal »

Otóż:
Ubuntu 8.04 LTS jest systemem stabilnym i nie mam z nim żadnego problemu - dlatego stoi jako system główny.
Dlaczego więc chcę zmienić - bo Debian jest jeszcze stabilniejszy, a stabilność dla mnie to świętość.

Co rozumiem przez stabilność? Raz zainstalowany program ma chodzić, koniec kropka. Nie interesuje mnie coś takiego, że nagle coś zabrakło, jakiś pakiet się wykrzaczył, zaktualizowano jakieś pakiety, a połowa systemu idzie do konfiguracji "bo się posypało". Przez to rozumiem stabilność - system ma być NUDNY do granic wytrzymałości, ma być raz skonfigurowany i chodzić przez lata.

Nie interesuje mnie nowe oprogramowanie, nie interesuje mnie 3D na pulpicie, nie wiadomo jaka grafika czy animacje. Dla mnie system służy do pracy i odpoczynku, nie zabawy w 3d i animacje na pulpicie - od tego mam gry, w które i tak nie gram, bo nie mam na nie czasu i ochoty.

Dlatego waham się jeszcze pomiędzy Etch a Lenny.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Taki wybór jest dość trudny- Etch to sprawdzony dziadek. Jeśli Twój sprzęt to nie geforce 9800gtx-pro-ultra-gamer, nie korzystasz z jakichś egzotycznych kamerek czy innej maści sprzętu, wystarczy Ci karta dźwiękowa zintegrowana z płytą - nie wahaj się dłużej - Etch i basta.

Wydaje mi się jednak że troszkę przesadzasz z pojęciem stabilności. Każdy system jest stabilny - do czasu, nawet taki Microsoft Windows

Spodziewam się batów, ale i tak to powiem - czysty Windows XP (sp któryś tam) okraszony tylko w sterowniki i Firefoksa nie sprawiał mi niespodzianek. Jaja zaczynają się, gdy chcę coś dostosować pod siebie; powyłączać autorun, ułatwienia, doinstaluję jakieś pomniejsze oprogramowanie To tyle promowania konkurencji xD.

Jeżeli faktycznie nie interesują Cię nowinki, gierki, bajery czy inne gadżety - bierz stare i sprawdzone. Ta wersja jest samowystarczalna- gdy jeszcze nie miałem dostępu do internetu jechałem na trzech DVD z Etchem właśnie i jakoś specjalnie nie czułem się 'do tyłu' czy uboższy w programy. Repozytorium w zupełności wystarczało - do rozrywki także.

Chciałem jeszcze dopisać w sprawie sprzętu: jeśli bardzo Ci zależy na jakimś sprzęcie, to ściągasz nowsze jądro, budujesz metodą Debiana i po bólu.
vikal
Posty: 72
Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 12:56

Post autor: vikal »

Mój komputer:
Pentium 4 - 2.4,
płyta MSI,
grafika Nvidia Gf 8400 GS - wystarczają sterowniki zamknięte (pod Ubuntu takie właśnie mam i jest dobrze),
dyski sata2 - tu może być problem z Etch,
monitor lcd - ale tu nie ma problemu (tak sądzę),
dźwięk zintegrowany,
programy jakie mnie interesują to te wypisane na górze,
grę potrzebuję jedną - Tibia :evil: (przychodzi kuzyn grać).
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Problemów z moim Seagate'm na Etch'u nie uświadczyłem.
wystarczaja sterowniki zamnknięte
Chyba miałeś na myśli te domyślne z x'ów (nv).
Nie wiem jak będzie z płytą MSI, w domu mam jedną (ale pod AMD32) i Ubuntu 8.10 (Hoża Hawajka czy podobnie) chodzi jak należy. Mógłbyś jeszcze poinformować co do modelu zintegrowanego dźwięku, ale sądzę że nie będzie z nim problemów.
Co do Tibii- nie wypowiem się. Wydaje mi się że jest port klienta pod Linux, ale głowy nie dam sobie uciąć. Może wine pociągnie Windowsowego klienta.
Najlepiej będzie jeśli zainstalujesz, zmodyfikujesz sources.list wg tego tematu, poaktualizujesz co się da i sam się przekonasz. W razie problemów wiesz gdzie zajrzeć :)
Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

vikal pisze:Dlatego waham się jeszcze pomiędzy Etch a Lenny
To postaw Etcha. A jak mu czegoś będzie brakować to zaktualizuj do Lenny.
ODPOWIEDZ