przej

Wszystko Off Topic
vikal
Posty: 72
Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 12:56

przejście na Debiana 4.0r5 z Ubuntu 8.04 LTS

Post autor: vikal »

Witam.
Piszę tutaj bo uważam że to luźny temat, choć dla mnie ważny :)

Od dłuższego czasu siedziałem na wersji lenny, jednak po dużych kłopotach z odświeżaniem i konfiguracja xorg.conf, instalacją programów itp chciałbym przejść na stabilną wersje.

Teraz siedzę na Ubuntu 8.04 LTS i doprowadza mnie do białej gorączki.

Nigdy nie widziałem wersji Etch i nie wiem co można z niej wyciągnąć. Tzn. jakie są programy i jakie możliwości tego systemu.

Programy jakich używam to:
  • kadu -podstawa dla mnie,
    Amarok - bez niego to jak bez ręki,
    deluge - obowiązkowy ze względu na prace (wymiana projektów miedzy kolegami z pracy),
    synoptic - wiadomo po co,
    dodaj/usuń programy - żeby można było instalowac programy z potrzebnymi pakietami (bez szukania),
    openoffice - niezbędny,
    do rozrywki, kaffeine, MPlayer, KMplayer + kodeki,
    gimp,
    k3b,
    Nvidia X Server settings - do karty.
Czy znajdę te programy w wersji stabilnej?

Mam płytkę DVD z Debianem 4.0r5 pobrana za pomocą torrenentów - torrent pobrany ze strony Debiana.

Poradźcie.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Porównanie, możliwości, wady i zalety poszczególnych wersji były wielokrotnie wałkowane na forum. W telegraficznym: Etch na desktop nie specjalnie się nadaje. Częściowo problem rozwiązują backporty, ale nie oszukujmy się: na desktopy co najmniej Lenny.
jednak po dużych kłopotach(...)
Jeśli nie umiesz odświeżać, konfigurować, instalować, to i Puppy Linux rozłoży Cię na łopatki.
:-P :mrgreen: :-D :-/ i :mrgreen: :shock: (...)

Na forum nie tworzymy komiksów.
Utumno
Beginner
Posty: 432
Rejestracja: 09 listopada 2008, 13:04
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Utumno »

wejdz na

Kod: Zaznacz cały

http://www.debian.org/distrib/packages 
i sprawdz sobie sam, jakie wersje interesujacych Cie pakietow sa w Etchu.
vikal
Posty: 72
Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 12:56

Post autor: vikal »

po 1 - nie powiedziałem, że nie poradziłem sobie z tymi problemami.
po 2 - nie wiedziałem, że to forum to dla ludzi nieprzyjemnych i bez poczucia przyjaźni dla innych, nawet jeśli ich nie znasz.
po 3 - na Linuksie siedzę od ponad 2 lat - zaczynałem od Ubuntu 6.06 - więc co nieco wiem na jego temat chociaż nie uważam się za osobę, która zna Linuksa dobrze. Dalej, mimo tego iż moja wiedza nie jest mała na temat Linuksa, uważam się za osobę początkująca. Ale tu nie o to chodzi.

Dzięki Utumno właśnie o to mi chodziło.

Jeśli uraziłem to przepraszam.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

vikal,
ad 1) Z kontekstu wypowiedzi wynikało że problemy Cię zaskoczyły i poddałeś się,
ad 2) Nie chodzi tutaj o brak przyjaźni (zresztą chyba chodzi Ci o sympatię raczej), raczej o jakąś kulturę wypowiedzi. Jeśli uważamy się za ludzi poważnych, to zachowujmy się jak tacy. Gdybyś miał tego posta powiedzieć słowami komuś na żywo- też stroiłbyś takie miny?

Odebrałem Cię jako naprawdę bardzo początkującego, czytając 'synoptic' i 'dodaj/usuń programy'. Tym niemniej nie chciałem być złośliwy, jeśli tak to odebrałeś z Puppy- najmocniej przepraszam, chciałem tylko pokazać, że *Linux to Linux, nie ważne co stoi PRZED tym słowem, wiele rzeczy jest wspólnych; bez podstawowej znajomości konsoli, xorg.conf, fstaba i kilku innych rzeczy żadna dystrybucja Ci nie podejdzie.
vikal
Posty: 72
Rejestracja: 21 kwietnia 2008, 12:56

Post autor: vikal »

Jeśli chodzi o brak przyjaźni - sympatie to rzeczywiście złe określenie - pisałem na szybko dlatego.

Jeśli zaś chodzi o synaptic czy dodań/usuń - korzystam często z tego, ale nie po to aby zainstalować program, tylko po to, aby zobaczyć jakie są programy i pakiety do danych programów, chociaż mógłbym także korzystać z polecenie aptitude search nazwa programu. Programy instaluje za pomocą konsoli - wygodniej.

Może rzeczywiście przesadziłem trochę z tymi ikonami.

Jeśli chodzi o temat: Lenny mnie nie przerósł tylko chciałem zobaczyć czy Etch jest bardziej stabilny i czy programy jakie potrzebuje są dostępne w tej wersji.
Tylko te programy mnie interesują i one dla mnie są najważniejsze.

Rzeczywiście poczułem się urażony, ale przeszło :-D

Zobrazuje trochę Tobie moją znajomość Linuksa - znam Ubuntu 6.06 7.04, 8.04LTS, 8.10 - są to nudne systemy i niestabilne (to tylko moje zdanie).
Następnie OpenSuse, Fedora, Madriva, Debian - na każdym z nich pracowałem średnio 6-12 miesięcy.

Najbardziej spodobał mi się pod względem stabilności i użyteczności - jak dla mnie - Debian, dlatego upieram się aby on stanął u mnie, jako system główny, a nie tak jak teraz Ubuntu 8.04 LTS.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Etch niedługo odejdzie do lamusa więc moim zdaniem instalowanie go obecnie nie ma większego sensu. Lepiej zainstalować Lenny w obecnej postaci i potem tylko aktualizować poprawki w miarę jak będą się pojawiały aż do wyjścia jako Stable.
Awatar użytkownika
kowbi
Posty: 28
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 07:50
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kowbi »

Kiedys gdzies przeczytalem, ze mozna testowac wiele dystrybucji, a i tak ostatecznie wybierze sie Debiana :)

Stwierdzam to z autopsji. Zaczynalem od Debiana (Woody) i skonczylem na Debianie (Lenny).

Pozdrawiam
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

vikal, korzystanie z synaptica nie jest dyshonorem czy jakimś przekleństwem. To całkiem wygodny i przyjazny program. I nie ma się co zastrzegać na siłę i przedstawiać inną rzeczywistość. Sam z niego korzystam i nie widzę w tym nic złego.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Hehe, nie chodziło mi o korzystanie z graficznej nakładki na aptitude, to nie grzech i symbol lamerstwa, chodziło mi o to że zamiast synaptic napisałeś synoptic :) To mnie przekonało że coś tu śmierdzi. Dobra, to była literówka i już się nie czepiam xD.
Co rozumiesz przez 'stabilność' ? Ja od czasu przejścia na Sid'a i wymianę jajka na 2.6.27 nie uświadczyłem żadnego crash'a- raz mi wyłączyli prąd i tylko dla tego mam taki mały uptime.
Wymieniasz kilka dystrybucji; dlaczego niby nudne? Komputer ma Cię bawić czy ma być użyteczny? Ja też mam nieco doświadczenia w temacie Linuksów, ale znając mnie to i Fedora wyglądałaby jak mój obecny Debian.
Do Fedory zraziłem się jeszcze za czasów Red Hat'a, miałem 8.0 (chyba Shirke) i 9.0 (coś na P), nie spodobał mi się ten system w ogóle.
Mandriva odpada ze względu na mnogość graficznych konfiguratorów; wyznaję zasadę 'chcesz coś zrobić dobrze, zrób se sam'.
Konfigurator nie napisze mi takiego xorg.conf jaki mi się marzy, więc wolę odpalić nano i mana i sam skreślić. Dzięki temu, jeśli coś się posypie do tego stopnia że nie odpalę x'ów, nie zachowam się jak miś Koralgol, tylko poczytam logi i dojdę do źródła problemu.
Ubuntu? Nieee, też jakiś takiś cukierkowy, jakby skrzyżowanie Mandrivy z Debianem (z powodu paczek .deb i posiadania podobnego repozytorium).

To tyle oftopu w tym poście. Wracając do tematu- Etch jest bardzo stabilny, na nim osiągałem najwyższe uptime'y, ale ceną płaconą za to jest np stara wersja glibc(2.4 bodajże)- na x86_64 nie odpalisz plugina Flash od Adobe. Mnie też długo przekonywali do Lenny'ego, ja też się opierałem :) Ale dzięki temu forum właśnie przebrnąłem przez najtrudniejszy okres. Potem zaktualizowałem do Sid'a i cieszę się z systemu jaki mam.
ODPOWIEDZ