Poradnik Debiana dla pocz

Zbiór odnośników do interesujących stron www
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Problem z myślnikami rozwiązany! :)

Wystarczyło dać: <pre>coś_tam --coś --coś</pre>

i już jest ok :) Ale za to rozmiar czcionki się zmienia i trochę zniekształca, ale coś za coś...
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Dzisiaj do poradnika wprowadziłem trochę zmian. Z najważniejszych można wymienić:

* dodanie informacji co to jest menadżer logowania,
* poprawienie omówienia X Window System
* dodanie informacji o kluczach GPG w repo i jak się ich pozbyć,
* poprawienie wszystkich poleceń w poradniku,
* pozbycie się problemu z myślnikami.

Ponadto, zgłosiła się jedna osoba do pomocy w pisaniu poradniku - niby nic, ale zawsze coś.
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Do sekcji Dyski i partycje dodałbym informację, że partycje podstawowe numerowane są od 1-4, a logiczne od 5-8 niezależnie od tego czy partycji podstawowych jest 4, czy nie. I tak np. może być hda1 (w windowsie było to C :) , hda2 (w windowsie było to D :) , a później już partycje logiczne hda5 (w windowsie było to E :) i hda6 (w windowsie było to F :) . W windowsie były one ponazywane kolejno, a w linuksie już jest trochę "nie pokolei", więc początkujący użytkownik, który o tym nie wie, może chcieć zamontować hda3, a tu wyskoczy mu błąd, bo ta partycja to już hda5 (wg powyższego podziału).
redas24
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2007, 23:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Blog Kaki

Post autor: redas24 »

Witam na tym forum pierwszy post ale z Linuksem mam już doczynienia od paru lat w sieci jest mnóstwo poradników ale ostatnio przykuł mnie blog Kaki bardzo dobrze napisany dla nowego usera jak najbardziej nie powinien się przestraszyć Linuksa jako nowego systemu. Z miłą chęcią będe śledził dalszy rozwój blogu Kaki
pozdrawiam
£ukasz
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

mlyczek pisze:Do sekcji Dyski i partycje dodałbym informację, że partycje podstawowe numerowane są od 1-4, a logiczne od 5-8 niezależnie od tego czy partycji podstawowych jest 4, czy nie. I tak np. może być hda1 (w windowsie było to C :) , hda2 (w windowsie było to D :) , a później już partycje logiczne hda5 (w windowsie było to E :) i hda6 (w windowsie było to F :) . W windowsie były one ponazywane kolejno, a w linuksie już jest trochę "nie pokolei", więc początkujący użytkownik, który o tym nie wie, może chcieć zamontować hda3, a tu wyskoczy mu błąd, bo ta partycja to już hda5 (wg powyższego podziału).
Dzięki wielkie, dodałem to.



Pozdrawiam.



PS: sorry, nie mogę dać punktu "pomógł", bo coś się schrzaniło i nie jestem autorem tego tematu :/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Poprawki w poradniku

Post autor: Kaka' »

Dzisiaj do poradnika dodałem trochę treści. Mianowicie, dodałem GUI vs konsola - zachęcam do zapoznania się i do zgłaszania uwag. Ponadto poprawiłem wygląd poradnika, a raczej poleceń tam podawanych.

Na samej stronie napisałem jeszcze dziś dwa poradniki: jeden dotyczący paczki sms-pl, drugi hotkeys.

Jutro do poradnika postaram się dodać jeszcze kilka nowych rzeczy.



Pozdrawiam.
mikrobart
Posty: 11
Rejestracja: 21 maja 2007, 15:59

Post autor: mikrobart »

Poradnik bardzo przydatny, gratuluję.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Hej,

mam pewien pomysł co do poradnika. Co byście powiedzieli gdybym zrobił go w takiej formie jak np. tu: http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/handbook-x86.xml

Myślę, że wyglądało by to lepiej i że łatwiej by się czytało, itd.

Co o tym myślicie?
spider
Posty: 64
Rejestracja: 04 maja 2007, 22:16

Post autor: spider »

Kaka wielkie dzięki za poradnik, bez niego chyba nie poradziłbym sobie.

Mam tylko jedno pytanie. W rozdziale "Instalacja pakietów ze źródeł" napisałeś "A więc aby skompilować dany program, musimy najpierw ściągnąć jego źródła. Następnie rozpakowujemy go z archiwum. Po tym przechodzimy do katalogu z tym programem. I kolejno wydajemy: ...".

Napisz, proszę jak przejść do katalogu z danym programem, w sposób umożliwiający wydawanie komend. Jestem jeszcze dość zielony i domyślam się, że to banał, ale ja tu się zblokowałem.

Jeszcze raz dzięki za poradnik. Pozdrawiam.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Napisz, proszę jak przejść do katalogu z danym programem, w sposób umożliwiający wydawanie komend. Jestem jeszcze dość zielony i domyślam się, że to banał, ale ja tu się zblokowałem.
A możesz dokładniej? Chodzi Ci o przechodzenie do danych katalogów, np: `cd /home/` ?
ODPOWIEDZ