Poradnik Debiana dla pocz

Zbiór odnośników do interesujących stron www
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Fajny poradnik.

A czy mógłbyś wyjaśnić (najlepiej dopisać to również w tym poradniku) znaczenie opcji –prefix=/usr w komendzie ./configure. Do tej pory robiłem zawsze samo ./configure bez tego prefiksa.
Co on oznacza?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

[quote="davidoski"]A czy mógłbyś wyjaśnić (najlepiej dopisać to również w tym poradniku) znaczenie opcji &#8211]

Chodzi oto, że we wszystkich dystrybucjach Debianowych programy umieszczane są w /usr, a nie jak standardowo robi ./configure w /usr/src.

A dodanie --prefix=/usr sprawia, że program będzie w /usr
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Rozumiem.

Jeszcze jedno mi się nasunęło. Może warto byłoby w dziale dot. bezpieczeństwa dopisać coś o programie Guarddog. Jest to bardzo fajny konfigurator dla iptables o większych możliwościach jeśli chodzi o ustawienia niż Firestarter. Dodatkowo nie obciąża on systemu. Wystarczyłoby o nim tylko wspomnieć i odesłać do tej strony, gdzie jest wszystko ładnie opisane - link

Pozdrawiam
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Ok, zobaczę co to jest, przetesuję i może umieszczę :)

Dzięki wielkie.
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

IMO najbardziej konfigurowalny jest fwbuilder
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

<czepianie_się_szczegółów=on>
a nie jak standardowo robi ./configure w /usr/src.
standardowo jest w /usr/local a nie /usr/src
<czepianie_się_szczegółów=off>
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Tu nie chodzi tyle co ile dostarcza, co jest bardziej konfigurowalne, ale chodzi oto co jest najłatwiejsze, bo to ma być poradnik dla newbie. Dla nas taki firestarter to tam nie jest za dobry, ale IMHO, dla newbie właśnie będzie najlepszy.

Ale sprawdzę podane przez Was programy.


Dzięki.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Kaka' pisze:chodzi oto co jest najłatwiejsze, bo to ma być poradnik dla newbie. Dla nas taki firestarter to tam nie jest za dobry, ale IMHO, dla newbie właśnie będzie najlepszy.
Masz dużo racji. Jeśli chodzi o firestarter to ma on jedną denerwującą cechę, przez co przestałem go używać: za każdym razem przy starcie systemu woła o hasło administratora. Można to obejść tylko przez "sudo" (tu jest opis jak to zrobić ), ale niektórzy nie zalecają używanie "sudo". Warto być może o tym wspomnieć, ponieważ początkującego będzie to wołanie o hasło denerwować (mnie w każdym razie denerwowało).

Pozdrawiam
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

A dlaczego chcesz uruchamiać przy starcie systemu firestartera? Niezależnie, czy odpalisz firestartera, czy nie, firewall i tak będzie dział.
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

@davidoski
1. o hasło administratora woła tylko podczas startu gui - sam firewall jest ładowany znacznie wcześniej.
2. zawsze zastanawiało mnie czemu ci "niektórzy" nie zalecają używania sudo ? powielanie takich opini uważam za pozbawione sensu. ja używam sudo (z opcją NOPASSWD) i jakoś żyje - włamań nie mam a używanie systemu z sudo uważam za znacznie wygodniejsze. imo sudo jest dla początkujących użytkowników idealne.
ODPOWIEDZ