Poradnik Debiana dla pocz

Zbiór odnośników do interesujących stron www
spider
Posty: 64
Rejestracja: 04 maja 2007, 22:16

Post autor: spider »

Kaka' pisze:A możesz dokładniej? Chodzi Ci o przechodzenie do danych katalogów, np: `cd /home/` ?
Jak się okazuje chodziło mi właśnie o komendę cd. Wielkie dzięki :-)
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Kaka' pisze:A teraz niespodzianka, bo nie będzie make install ale:

Kod: Zaznacz cały

$ checkinstall -D --install=no
Czy to nie powinno być wykonywane jako root? Właśnie przed chwilą tworzyłem paczkę wg Twojego opisu i przy wydaniu tej komendy jako zwykły użytkownik wyskoczył błąd, a na roocie wszystko poszło gładko.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Wiem, niektóre paczki idzie jednak zrobić jako user, ale poprawię to. Dodam, ze nowa wersja poradnika jest robiona dość szybko i w przeciągu tygodnia, tak mi się wydaje, będzie już dostępna, wraz ze wszystkimi poprawkami.
czarny404
Posty: 75
Rejestracja: 09 lipca 2006, 08:15

Post autor: czarny404 »

Witam!
Myśle że warto byłoby dodać opis aplikacji porównywalnych z tymi używanymi w łindołsie i krótko je opisać. Wprawdzie w sieci można takie coś znaleźć, ale ludziom rzadko chce się szukać... Więc może chociaż linki do takiej strony...
k0nficjusz
Posty: 30
Rejestracja: 01 czerwca 2007, 10:12

Post autor: k0nficjusz »

A ja bym dodał, że najlepiej gdyby był w pdf jeszcze do pobrania :) i wszystko bedzie gites.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Swietny poradnik, ale dzial o bezpieczenstwie i wirusach troszke zbyt optymistyczny imho.
Po cos jednak te skanery antywirusowe na Linuxa sie robi ;) . Szczegolnie, ze mowi sie ostatnio o wirusach dzialajacych na Wine (z roznym skutkiem ale cos tam ponoc mieszaja i uprzykrzaja zycie). Moza i przewlec jakas zainfekowana paczke *exe sciagajac ja pod Linuxem zeby ja pozniej wykorzystac na Windowsie itp. No i cos wspomniec o rootkitach, zeby ktos czasem nie byl zdziwiony jak dostanie info od providera ze z jego komputera rozsylane sa jakies smieci, a on przeciez ma Linuxa ;)

Co do mojej skromnej propozycji, dorzucilbym tam jakis "dekalog" co warto sprawdzic w systemie po jego instalacji czy dziala, zeby miec jakis punkt wyjscia do poszukiwan i miec pewnosc ze system jest tak wydajny jak powinien.
Standardowo - akceleracja (gdyby nie chec instalowania beryla-compiza stawiam ze polowa ludzi by nawet o tym nie myslala po instalacji do czasu az costam..)
Czy dyski maja wlaczone DMA (hdparm ,sdparm)
Cos o lm-sensors (dla jednych bajer do conky i gkrellm, dla innych koniecznosc monitorowania co sie w blaszaku dzieje)
To tak na szybko mi przyszlo do glowy, zawsze mozna ta liste rozwinac ;)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

yantar pisze:No i cos wspomniec o rootkitach
ok
yantar pisze:Standardowo - akceleracja (gdyby nie chec instalowania beryla-compiza stawiam ze polowa ludzi by nawet o tym nie myslala po instalacji do czasu az costam..)
Myślę, że da się coś z tym zrobić :)
Cos o lm-sensors (dla jednych bajer do conky i gkrellm, dla innych koniecznosc monitorowania co sie w blaszaku dzieje)
jak wyżej
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Mam do Was prośbę, bo piszę ten poradnik i zastanawiam się, która "wersja" wygląda lepiej. Poniżej dwie foty, powiedzcie, czy Waszym zdaniem, mam dopisać to "listing x: ble ble ble" czy bez tego.

[center:f231b2f38c]Obrazek Obrazek[/center:f231b2f38c]


A może zostawić te listingi tylko inny kolor dać? Proszę o wypowiedzenie się :)
janiewiem
Posty: 31
Rejestracja: 30 maja 2007, 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: janiewiem »

Z tymi listingami jest ok, tylko ze jak bedzie 20 tych listingow w jednym artykule to bedzie ciezko :} ale bardzo milo one wygladaja.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

No z listingów jest tam pewnie ze 100 ;)

Więc już sam nie wiem...
ODPOWIEDZ